Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: MOTOR SESİ  (Okunma sayısı 19783 defa)

MOTOR SESİ
« : 18 Ağustos 2012, 11:40:44 »
2000 MODEL POLO COMFORTLİNE BENİM ARABANIN MOTOR SESİ İÇERİYE ÇOK VERİYOR AYNI DİZEL GİBİ ÇALIŞIYOR SİZİNDE ÖYLEMİ ACABA EKSOZCUYA GÖTÜRDÜM BİŞEY YOK DEDİ AMA HER GÖREN ARAÇ DİZEL Mİ DİYOR TÜM BAKIMLARINI DA YAPTIRDIM HALA ANLAMIŞ DEĞİLİM KAFAMA TAKILIYO..

Ynt: MOTOR SESİ
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2012, 15:39:51 »
Sanırım yağ süzgeciniz tıkanmış. Karterin içinde parmak kalınlığında bir boru var, karteri sökünce görürsünüz hemen. İşte o süzgecin içinde çok ince delikler var. Zamanla o delikler tıkanıyor ve yağlamada sıkıntı oluyor. O zaman da özellikle ilk çalıştırmada sübap fincanlarından dizel benzeri ses geliyor. Yağ süzgecini söküp pürmüzle ısıtıp gaz yağıyla temizliyorlar.  Bir de 10W-40 yerine 5W-30 motor yağı kullanırsanız ses sorunu çözülür kanımca.

« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2012, 11:41:10 »
Bende de aynı sorun var. Dizel gibi çalışıyor araba ama ısınca ses geçiyor. Lifterlerde de sorun olabilir. Yağ süzgecinde de.

« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2012, 10:08:52 »
evet arkadaşlar bunların motoru baya sesli çalışıyo dizel gibi ama bunların motor yapılarından kaynaklanıyo sanırım bu
çift eksantirik olması ve yatay motor olmalarından dolayı böyle olduğunu düşünüyorum
çünkü ilk çalıştırmada yağ kanalları yağla dolana kadar dizel gibi çalışıyo sonra ısınınca ses düşüyo
ben aldığımda böyleydi evet :D

ama şimdi benimkide gürültülü çalışıyo içeri ses veriyo artık o yağ süzgecini temizlettirecem mobil1 5w 30 tam sentetik yağ koyduracam kullanan sizlerin tavsiye ve tecrübelerinize dayarak bakalı işallah ses kesilir :'(
Birde eksoz mnifoltunda çıkınca bi parça var spiral aldığımda o parça heralde kopmuştu kopuk yerlerine kopça atmışlar eksozcu iyice patlayana kadar bin bişey olmaz dedi ses yaparmı dedim çok az dedi ama heralde o da baya ses yapıyo kanımca onuda değiştirecem >:(

« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2012, 17:02:12 »
egsoz spirali iyi ses yapar  :tamamdir
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2012, 11:39:58 »
evet ondan sanırım  arttı iyice ???

« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2012, 12:11:48 »
spiral yakıtı da etkilermi bilmiyom bilgisi olan varmı?

« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2012, 14:57:13 »
ateşleme & yakıt & egsoz tertibatındaki bir aksaklık yakıtı etkiler.
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2012, 20:54:49 »
5-30 yaglar yaz aylarında motorun daha sesli calismasin neden oluyor havanın aıcak olmasından kaynaklanıyor sanırım bendede aynı sorun var ( mobil 5 -30 esp kullanıyorum)

Çevrimdışı skrc

« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2012, 10:45:34 »
Biraz önce aracımı özel servise bıraktım. Anlattım aynen motor sesi durumunu.
Kayışları, yağları ve beynini bir kontrol edelim. Çözümle ilgili size bilgi verelim dediler.
Sonucu alır almaz sizlerle paylaşmaktan zevk duyarım...
"Adım, Şükrü..."

Çevrimdışı skrc

« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2012, 13:27:26 »
Sorunun çözümü kelebeğin temizlenmesi olarak bana bildirildi.
Temizlendi. Ve artık araba resmen sessiz çalışıyor. Hatta içindeyken bazen çalışıyormu diye kontrol edecek kadar sessiz. :tamamdir
"Adım, Şükrü..."

« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2012, 09:31:29 »
bizde temizlettik bireder de sesde senin dediğin gibi bi düşme olmadı :-X
nasıl iş anlamadım :melek:

Çevrimdışı skrc

« Yanıtla #12 : 09 Ekim 2012, 09:57:42 »
Hararet müşürü ve yağ değişti. Filtreler temizlendi.
Kelebek sökülüp, temizlendi. Adaptasyon yapıldı. Ses kesildi.
Eskiden normalde bile sesli çalışırken şimdi sadece klima motoru devreye girerken 1-2 sn bir hırıltı yapıyor,
sonra eski sessizliğine geri dönüyor.
Resmen ustam motoru sıfırlamış gibi. :melek:
"Adım, Şükrü..."

« Yanıtla #13 : 10 Ekim 2012, 17:36:27 »
onların hepsini bende yaptırdım senin dediğin gibi bişi olmadı ama sanırım eksoz bağlantısında ki bi tarqaftan kaçak var ondan kaynaklanıyo sanırım :D