Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: LPG gerçekten sorun yaratıyor mu?  (Okunma sayısı 30525 defa)

LPG gerçekten sorun yaratıyor mu?
« : 07 Haziran 2011, 19:07:05 »
öncelikle Merhabalar, aracım 2000 model 1.4 16V 75hp.

artan benzin fiyatları neticesinde aracımı satıp-satmamak arasında bırakan en büyük etken LPG sorunu oldu benim için,

öncelikle WH motor mu diyorlar tam bilmiyorum ama bu motorların LPG için başlı başına sıkıntı olduğu söylendi ve bunu 3 ustadan 2 si söylemiş bulununca açıkçası lpg taktırmaktan korkar oldum ve sırf bu yüzden satmayı düşünüyorum.

Sizden ricam Atiker taktırmak istediğim için ustaların uydurmuş olduğu palavra mı (daha iyi bir kit satabilmek adına) yoksa cidden bu tip sorunlar varmı.

NOT: Ustanın birinin sıkıntıya örneklemesi, "aracın rolanti ayarlama sistemlerinin otomatik olması, gazı kendi kendine ayarladığı için lpg nin sürekli ayarını kaçırıyor" dediler. LPG taktıran ve kullanan arkadaşlar hangi marka modelde sıkıntı yaşadı veya sorunsuz kullanıyor beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: LPG gerçekten sorun yaratıyor mu?
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2011, 20:36:55 »
bende 2000 1.6 polo variant 8 valf 75bg var 2.5 yildir atiker kullaniyorum 1 yil sorunsuz bindim daha sonra rolanti problemi ve normal viteste giderken gaz kesme gibi sorunlar yasadm bogaz kelebegi distribitor kapagi buji+buji kablolari degistirdim kisin titrek calisyo yazin sorun yok

« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2011, 21:17:21 »
bende 2000 1.6 polo variant 8 valf 75bg var 2.5 yildir atiker kullaniyorum 1 yil sorunsuz bindim daha sonra rolanti problemi ve normal viteste giderken gaz kesme gibi sorunlar yasadm bogaz kelebegi distribitor kapagi buji+buji kablolari degistirdim kisin titrek calisyo yazin sorun yok

1.6 değil hocam benimki motorlar farklı...

« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2011, 21:29:34 »
motorlar farklı olsun hocam.. hiç bulaşma derim ben.. bende de polo classic vardı 65 bindeki aracımı lpg uğruna heba ettim.. belki taktırırsın şansına da arıza çıkarmaz ama ben taktırmam.. yeminim var.. 2000 motor araç dahi alsam lpg mi asla taktırmam..

« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2011, 02:25:11 »
Bende de 16v motor var. Kodları farklı fakat herhalde benzerdir biraz. Şu ana kadar tek problemim motor soğukken arada stop etmesi oldu. Işıklarda durduğunuzda vs birden sönüyor motor. Ben de ısıtmadan yola çıkmıyorum. Yazın çok nadir oluyor bu problem. Kit Atiker bende de. Şu an 0.19 ile 0.2 arası yakıyor :)

« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2011, 03:19:15 »
bende 2001 1.4 16v var,lovato taktırdım, birkaç ay oldu taktıralı ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. öneririm...
duyduğum kadarıyla da polo'ya en iyi uyum sağlayan 2 marka lovato ve brc imiş...
ben sormuş olduğum "birçok" ustanın yalancısıyım...

« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2011, 08:37:34 »
Üç ay önce atiker marka lpg taktırdım. 7 bin kilometredir en ufak bi sorun yaşamadım. Ben tavsiye ederim. Aracım 1.4 16 valf  2000 polo comfortlıne Bence lpg sisteminin markasından ziyade takan ustaya bak derim. Yaşanılan sorunlar her markada oluyor hemen hemen. Ortalama 20 kr. yakıt tüketimim var basagaz gönül rahatlığıyla.

« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2011, 23:37:59 »
20 bn km önce atiker sıralı sistem taktrdım.aracım 6n2 kasa 2000 comfortlıne.uzun yolda 0,150 krş yakıyor.gazdan gayet memnunum.ama benzin performansı da beklemyin.tavsiyem lpgde kullanırken arcı her 100 km de bir kaç km benznle yol alın.

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2011, 00:33:04 »
20 bn km önce atiker sıralı sistem taktrdım.aracım 6n2 kasa 2000 comfortlıne.uzun yolda 0,150 krş yakıyor.gazdan gayet memnunum.ama benzin performansı da beklemyin.tavsiyem lpgde kullanırken arcı her 100 km de bir kaç km benznle yol alın.

Katılıyorum ve aynen uyguluyorum zaten
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2011, 14:24:34 »
Benim de 2001 comfortline polom var (AHW motor). 1 ay öncesine kadar brc taktırmayı ciddi olarak düşünüyordum ama son hesaplarımda ş.içi - ş.dışı karışık 26.7 krş/km çıkınca vazgeçtim. çünkü bu 6n2 kasalarda zaten  kronik bir stop etme, rölanti tutmama problemi var boğaz kelebeğinden dolayı (ve motorun sıcak ya da soğuk olması da fark etmiyor bazen). Benim aracımda da bu problem bir kaç aydır ciddi şekilde rahatsız ediyordu, önceden yoktu. Özelikle araç soğukken stop ediyordu ama sıcakken de oluyordu, bazen rölanti yüksek devirlerde takılı kalıyordu. Sökmeden temizlettim, söküp de temizlettim adaptasyon vs.. yok yok yok. Düşünün motor sıcak, 80-90km hızla gidiyosunuz 4'den 5'e atacaksınız, ayağınızı biraz fazla tutunca debriyajda tık stop ediyor!! Tehlikeye bakın. En sonunda geçen hafta yeni boğaz kelebeği aldım 420 lira civarı parça, 20-25 lira da işçiliği var. Şimdi tıkır tıkır çalışıyor. Haa şimdi lpg taktırsam belki o problemleri yaşamam kelebeği değiştirdiğim için ama bu problemler lpg de her zaman daha fazla oluyor oktanı yüksek olduğu için. en iyi ustaya taktırsanız bile olabiliyor. arabanın orjinalliğini bozdurmak da cabası.

Sözün özü eğer ayda 1500-2000 km yol yapmıyorsanız taktırmayın. Taktıracaksanız da sakın atiker falan taktırmayın. Atiker bayilere araba veriyor satışlarına göre, o yüzden ustalar onu tavsiye ediyor. BRC ya da Levato gibi markaları tercih edin.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2011, 14:28:54 Gönderen: Ragno »

« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2011, 09:48:05 »
aracım 2000 model 1.4 16V 75hp. Atiker taktırdım ilk günler biraz alışamadım ama şuan 4000 km yaptım memnunum uzun yolda 170 kadar düştü şehir içi 240 gibi yakıyor ortalama 200 bu da normal diye düşünüyorum benzinli 350 yakıyordu. markadan önemlisi usta diye düşünüyorum.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2011, 17:41:56 »
6n2 ye 2yıldan fazla 55-60.000km LPG de bindim ve memnundum. Lovato takılı idi sıkıntısızdı, BRC de çok iyidir. BRC lovato Prins markaları oturmuştur yazılımları daha iyidir, servis ağı yaygındır
**Sorun polo sorunu değil!!! LPG sanılanın aksine "zor tutuşur" ve yüksek derecede ısı ortaya çıkarır, buda otomobilde dengesizliğe yol açabilir

LPG taktırmadan önce
*Bakım tam yapılmalı, Buji muhakkak yeni orj. olmalı
*Boğaz kelebeği temizlenmeli, boğaz kelebeği açısı ayarlanmalı.
Araç benzinde sıkıntısız hale geldikten sonra LPG takılmalı
*İyi bir marka ve tavsiye edilen ustalar tercih edilmeli
eğer buna rağmen yavaşlarken stop etme veya rolanti gezinmesi olursa, hararet müşiri değişip tekrar açı ayarlanmalı.
%95 sıkıntısız LPG li kullanabilirsiniz. %5 dedim düşük bir ihtimal boğaz kelebeği motoru arızalı olabilir
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2011, 17:42:50 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2011, 18:16:06 »
bukadar teferruat yerine dizel almalı kafa rahat olmalı bence....
This is the best one until we make a better one.......

« Yanıtla #13 : 05 Ağustos 2011, 00:55:00 »
Hem bagajdan veya stepneden de feragat edilmemis olur katiliyorum