Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Söndürülemeyen yağ lambasi  (Okunma sayısı 12643 defa)

Çevrimdışı handsomesalas

Söndürülemeyen yağ lambasi
« : 19 Kasım 2016, 21:06:40 »
S.a arkadaşlar geçen hafta 2000 model 1.4 highline polo aldım. Aldığımda sorun yoktu. Sonra araç yağ lambasi yakmaya başladı ve yağı, yag filtresini ve yağ müşürünü değiştirdik bi türlü sonmuyor araç ısınınca başlıyor yanmaya.. Yalnız arabayı aldığım adam 1-2 ay böyle kullanmış bişey olmaz demişler motor ufak olduğu için aracı sikistirdiginizda yanar demişler işin garibi yağ lambasi yansada aracın çekişi çok güzel. Şimdi ankara civarında bu işi çözebilecek bi ustaya ihtiyacım var ben çankiridayim.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
Ynt: Söndürülemeyen yağ lambasi
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2016, 22:21:07 »
Onlar ustaysa ben de astronotum, aynı problemi çok fazlasıyla yaşadım çok usta gezdim, bazıları kurum yapmış bazıları da yatak aşınmış neticede motor sökülecek dediler, bunlar da sizin ustalar gibiydi, hiçbirinin aklına yağ basıncını ölçmek gelmedi, zaten çoğunun bu işlemden haberi bile yoktu, yağ basınç saatini karaköy' den topladığım ve tornada yaptırdığım adaptörle kendim yaptım, 1.6 aee motorun sıcakken yağ basıncı 2000 devirde 2 bar olması gerektiğini onno ustanın mail ime verdiği cevaptan öğrendim ve öiçtüğümde de 2 bar olduğunu gördüm, çok bilen ustaların farklı değerde taktığı basınç müşiri yüzünden az kala sapasağlam motor revizyona girecekti. Sizin motor koduna göre yağ basınç saati ile sıcakken ölçüm yapılması, istenen değerler çıkıyorsa da uygun değerde basınç müşiri takılması lazım, bunun dışında konuşanlar hikaye anlatır. Bosch car servislere ve de yetkiliye sorun, yetkili uygun fiyat verirse orada yaptırın ölçümü.

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2016, 10:35:57 »
Yağ ısınınca motordaki yağ basıncı düşer.
Eğer yağ sensörünün doğru olduğuna eminseniz;
sorun yağ pompasındandır.
pompa işlevini yitirmiş olabilir.

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2016, 12:55:03 »
ankara ivedikte ere Volkswagen var tavsiye ederim çözecektir mutlaka.
1333 cad. no 125 ivedik sanayi girişi soldan ilk cadde.

Mustafa İPKİN 0535 272 26 40
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı handsomesalas

« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2016, 16:31:21 »
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar bi basınç ölçer aleti bulduk ölçtük motor isindikca alet 1.5 'tan 1 e düştü. Kayinpederim rektefeci yag pompasini değiştirelim açmışken trigeri de degistirtelim bizde üst kapak alt kapagi contayi degistirip sekman atalım dedi bi daha yag yakma felan derdi kalmaz dedi.

Çevrimdışı handsomesalas

« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2016, 21:38:37 »
Birde aklıma bişey takıldı arkadaşlar aracimdan sokulen yağ müşürünün üzerinde <PA6GF30>  ve. 0.75~1.05 bar yazıyor yerinede orjinal diye aynısı takıldı resmini çekmiştim ama resim ekleyemedim. sizinkilerle karşılaştırma ihtimali olan arkadaşım varsa yardımcı olabilir mi acaba..

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2016, 23:01:52 »
2000 devirde 2 bar çıkması lazım, rölanti basıncı ölçüm kriteri değil, bence sizin motorda birşey yok, orjinal değerdekini şase motor no ya göre yetkiliden isteyin, dediğim gibi ölçün, ustaların çoğu bilmez, 2000 devir 2 bar, sizin motor sapasağlam. Araç kaç km, yağ yakma da yoktur sanıyorum, boşuna motoru kurcalatmayın, eskisi gibi olmayabilir.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2016, 23:04:07 »
Yağ olarak da yarı sentetik 10-40 kullanmayın, tam sentetik 5-30 deneyin, bunda hissedilir yağ eksiltme olursa 5-40 a geçin, motorunuz ömürlük olsun.

Çevrimdışı handsomesalas

« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2016, 12:35:10 »
Azap5555 arkadaşım tavsiyelerin için çok sağol Allah razı olsun.. Araç 180.000 de alırken usta motora baktı motor yarım gibi felan demişti ama sana yeter demişti birde egzozdan isindikca su gibi bişey akiyo egzozun etrafı da o akan şeyden olsa gerek yanmış gibi duruyor. Kayinpeder pompa için sokulecek diyo açmışken motora da bakalım diyo şaştım kaldım araba kapının önünde yatıyor böyle de binemiyorum ankaraya gelsem ışık yana yana bişey olur mu acaba..

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2016, 02:24:50 »
Sende sağolasın, 180.000 deki motor bakımları doğru ve zamanında yapılmışsa eskimemiş demektir, bunu anlamak için dediğim şekilde kontrol edilmesi lazım, motor ısınınca ve rolantide saat en son kaç bar gösterdi, 1 bar veya 1 bara yakınsa sorunsuz gider Ankara' ya, ben 99 polo ile böyle 3000 km kullandım birşey olmadı ama can sıkıntısı oluyor. Motor falan söktürmeyin, yağ değişiminde würth ün veya başka kaliteli markaların motor içi temizleme sıvıları var, yağ değişmeden önce sıcak motorun yağına katılıp 10 dk rölantide çalıştırılıp yağ değişiyor, ondan sonra yeni filtre ve yeni yağ koyuluyor, tavsiyem eski yağı motor temizleme sıvısıyla boşalttıktan sonra karteri söktürüp yağ süzgecini de temizletin, kafanız rahat olur, müşiri de yetkiliden doğru barda olanı taktırın, lamba falan yanmaz.

Çevrimdışı handsomesalas

« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2017, 23:35:51 »
Arkadaşlar uzunca aradan sonra foruma yazma gereği duydum bilgi amaçlı arkadaşlar arabamın yag lambası sebebi ile pompayi sokturdum yeni pompa aldık bu arada motor açıldı conta felan değişti sonra motoru zar zor calistirdik ve yine yag lambası yanıyor bu seferde hararet lambası ile birlikte sonra sorun elektriksel miş elektronikci lambaları söndürdü lakin be seferde araba ısınınca irkilmeye stop etmeye başladı bogaz kelebegi motor açıldığında temizlenmiş sonra elektronikci adaptasyonunu yaptı lakin yine hafif bi irkilme oluyor sizce ne yapmalı aracın beyni parçaları algilayana kadar benzinde binin geçer diyorlar.