Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: İlk çalışmada gelen ses sizdede mevcutmu?  (Okunma sayısı 20039 defa)

İlk çalışmada gelen ses sizdede mevcutmu?
« : 09 Mart 2012, 17:15:17 »
sabahları ilk çalışmada yada stop ettikten  7-8 saat sonraki çalışmada ilk 5sn motor gürültü çalışıyor sanki dizel motor taklidi yapiyor ilk 5sn sonra düzeliyor. Yağ değişimlerimi erkenden yaparım castrol magnetec kullanıyorum ve  her marşa basışımda motor yağlamayı tamamlaması için 45-60sn arası rolontide beklerim. Tamircim bu sesin kadehlerden geldiğini söyledi kadehlerin orjinalini en pahalısını alıp taktık ses gene var, bir yerde bu sesin hepsinde olduğunu ilk çalışmada açılan bir egzos çıkışı oldugunu bu ilk 4-5 sn gelen sesin ordan geldiğini okudum ama pek tatmin olmadım açıkçası sizin pololarınızdada bu ses varmı işin aslı nedir bi sorayım dedim..

not: aracım 2001 polo 6n2 75hp km:135000

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Ynt: İlk çalışmada gelen ses sizdede mevcutmu?
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2012, 18:19:43 »
Normal bir durum, üst kapakdaki yağ süzüldüğünden, ilk anda iticiler yağsız kaldığında sesli çalışır. Yağlanma sağlandığında bu ses kesilir. Genelde 1-2 sn sürer bu durum. Bir şüphe varsa yağ pompası kontrol edilebilir.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #2 : 09 Mart 2012, 19:55:47 »
bendede var aynı gürültülü çalışma ilk startta kısa bi süre, normaldir yağlama heryere ulaşmıyor ve malum kış günü yağda katılaşıyor..
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #3 : 09 Mart 2012, 23:23:10 »
Ses dediğiniz kadar kısa sürüyorsa büyük bi problem değil. Ancak biraz uzun sürüyorsa yağlamada sorun var demektir. Aynı ses bende de vardı ve uzun sürüyordu. Ustanın tavsiyesiyle karter söküldü, temizlendi. İnce yağ delikleri varmış, onlar pürmüzle ısıtılıp gazla iyice temizlendi, yağı da, daha ince ve kaliteli olduğu için mobil1 5w 30 tam sentetik koydurdum, sübap fincanlarından (kadeh dediğiniz) gelen sesten eser kalmadı. Aracım 178000 kilometrede. Tavsiyem 10w 40 yarı sentetik castrol yerine 5w 30 tam sentetik mobil1 koymanız. Ben bilmiyorum ama söylenenlere göre castrol kurum ve köpük yapıyormuş. Mercedes, porsche vb. markalar da mobil1 kullanıyor. 5w 30'da daha ince olduğundan daha çabuk ve iyi yağlama yapıyor.

« Yanıtla #4 : 09 Mart 2012, 23:27:31 »
ankara şaşmaz sanayiide 55TL ye buldum kalırsa yağ değişiminde bende 5W30 mobil düşünüyorum teşekkürler

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı KAAN60

• Otomobil
    2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2012, 19:42:08 »
ankara şaşmaz sanayiide 55TL ye buldum kalırsa yağ değişiminde bende 5W30 mobil düşünüyorum teşekkürler
rango arkadaşa kesinlikle katılıyorum eğer yağ değişimlerini 15000km yi buluyorsa (ki bence çok uzun max 8000) iki  yağ değişininde bir karterin temizlenmesi lazım, 5w30 çok iyi tam sentitik ama salih kardeş ankara gibi yazı çok kurak geçen bir memlekette bence 5w30 ince kalır yinede karar senin bende çok düşündüm yağ değişiminde 5w30 mu yapsam diye tokatta bile güvenemedim.
_-OĞLUM ve POLOM-_

« Yanıtla #6 : 10 Mart 2012, 20:55:58 »
benzer durum bende de vadi.. 5w40 VW yagi koydum su anda hic ses yok.. kullandiginiz yaga dikkat edin. kalin olmasin..
Vectra 1.6i '90
Polo 6n2 1.4 16v AHW '00
Mercedes E220 CDI '03

« Yanıtla #7 : 10 Mart 2012, 20:56:35 »
rango arkadaşa kesinlikle katılıyorum eğer yağ değişimlerini 15000km yi buluyorsa (ki bence çok uzun max 8000) iki  yağ değişininde bir karterin temizlenmesi lazım, 5w30 çok iyi tam sentitik ama salih kardeş ankara gibi yazı çok kurak geçen bir memlekette bence 5w30 ince kalır yinede karar senin bende çok düşündüm yağ değişiminde 5w30 mu yapsam diye tokatta bile güvenemedim.
yaza kadar bi yağ daha değişirim diye düşünüyorum, tehlikenin farkındayım :)

« Yanıtla #8 : 12 Mart 2012, 11:24:04 »
Şimdiye kadar denemedim ama  mobil1 5w 30 tam sentetik  yağı birdahaki ilk değişimde kullanıcam. Herkese teşekkürler. :tamamdir

Çevrimdışı KAAN60

• Otomobil
    2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #9 : 16 Mart 2012, 11:53:36 »
yaza kadar bi yağ daha değişirim diye düşünüyorum, tehlikenin farkındayım :)
:tamamdir
_-OĞLUM ve POLOM-_

« Yanıtla #10 : 18 Mart 2012, 09:45:21 »
çok şükür bende öyle bi sıkıntı yok bende yağ zamanı gelmeden değişirim ve arkadaşların dediği gibi modil 1 5-30 koyuyorum yağdan anlarım uzun yıllar racing motor kullandığım için yağlama ve performansı en iyi yağın nezaman hangi hava şartlarında vericeğini bilirim mobil bence çok güzel tavsiye ederim  ;) ama mekanik aksamdan pek anlamam zaten arkadaşlar gerkli yardımıda etmişler  :tamamdir

« Yanıtla #11 : 11 Haziran 2012, 14:24:04 »
BENDE DE VAR AMA SADECE İLK 1-2 SANİYEDE OLUYOR BİTİYOR. AYNI DİZEL GİBİ

« Yanıtla #12 : 11 Haziran 2012, 14:46:05 »
Bu sesin bir sebebi de yağ filtresi. Yetkili servisler hariç diğer tamirci ve parçacılarda (ne kadar orijinal derlerse desinler) orijinal yağ filtresi kullanılmıyor. Yan sanayi yağ filtrelerinde yağın geri süzülmesini önleyen valf yok, o yüzden de ilk çalıştırmada yağlama sağlanana kadar bu ses oluyor. Özellikle hava soğuk ve yağ kalınsa.

« Yanıtla #13 : 27 Mart 2018, 22:06:05 »
Bu ses benim aracımda sürekli var sorun ne olabilir?