Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: eksozdan gelen suya çözüm?  (Okunma sayısı 25216 defa)

eksozdan gelen suya çözüm?
« : 03 Mayıs 2008, 19:56:53 »
Arkadaşlar arabamın eksozundan suya benzer diyeyim artık bir şeyler akıyor.Arkamdan gelen bir arkadaşım fark etmiş ama sanki parmak kalınlığında en az bir litreye yakın aktı diyor.Şaşırdım tabi acaba antifiriz falan mı dedim değil.Yağ mı ki falan dedim ki yağ olmaz ama oda değil.Arabam yağmur altında falan da kalmadı ayrıca yıkatmadımda.Bu olaydan sonrada arabam çok yaktı diyebilirim.en son benzin aldığımda gidip geldiğim mesafe çok kısaydı,yani gidiş geliş 5 km falan diyebilirim.Son on gün hep kısa mesafe de kullandım.Çiğ benzin mi atıyor normal mi,yoksa başka bir şey mi?Duyarlı bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.....Herkeze selamlar.....

Ynt: eksozdan gelen suya çözüm?
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2008, 20:35:21 »
Arkadaşlar arabamın eksozundan suya benzer diyeyim artık bir şeyler akıyor.Arkamdan gelen bir arkadaşım fark etmiş ama sanki parmak kalınlığında en az bir litreye yakın aktı diyor.Şaşırdım tabi acaba antifiriz falan mı dedim değil.Yağ mı ki falan dedim ki yağ olmaz ama oda değil.Arabam yağmur altında falan da kalmadı ayrıca yıkatmadımda.Bu olaydan sonrada arabam çok yaktı diyebilirim.en son benzin aldığımda gidip geldiğim mesafe çok kısaydı,yani gidiş geliş 5 km falan diyebilirim.Son on gün hep kısa mesafe de kullandım.Çiğ benzin mi atıyor normal mi,yoksa başka bir şey mi?Duyarlı bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.....Herkeze selamlar.....

selamlar bir sey olmaz dostum normal...

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2008, 21:13:46 »
su buharı o, maşalah diyelim
makinen ve karışım sağlıklı demek

« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2008, 21:53:33 »
Valla mete ben okadar bilgili değilim.Eğer bir şey yok diyorsan sevindim.Boşuna kaygılanmıyorum o zaman.Peki böyle bir litre gibi akıtması normal mi kardeş.Yani eleman arkadan seni takip ettim en az 500 metre akıttı bir ara parmak kalınlığında aktı falan dedi....
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2008, 21:55:20 Gönderen: oaltundas »

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2008, 22:52:04 »
senin eleman mübalağda bulunmuş. öyle parmak kalınlığı falan üfürük olabilir.

« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2008, 22:29:30 »
Valla herhalde biraz abartıyor.O kadarda değil yani.........

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2008, 22:46:51 »
Bendede su atma sorunu var ama herkez zengin karışım  olduğunu ve motorun durumunun iyi olduğunu söylüyor.
[youtube=425,350]Dy4E9WH75ec[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=Dy4E9WH75ec

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2008, 10:38:50 »
Valla herhalde biraz abartıyor.O kadarda değil yani.........

Kesin sizin Polo'yu kıskanıyordur o  :D
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı degauss

• Otomobil
    2012 Polo 6R
  • 2012 Polo 6R
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2008, 16:21:18 »
Teknik olarak egzostan su gelmesinin nedeni, arac ilk calistirildiginda, yani sogukken, motordan cikan sicak gazlarin, soguk egzos borusu icerisinde yogunlasmasindandir. Ozellikle kisa mesafeli kullanimlarda daha egzos isinmadan stop edildiginde yogunlasan bu su egzos kurumadan borularin icinde kalir. Belki sendede boyle bir durum meydana gelmis olabilir, normaldir ama parmak kalinliginda degildir.
2000 Polo 6N2 --> 2012 Polo 6R

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2008, 16:38:55 »
Valla mete ben okadar bilgili değilim.Eğer bir şey yok diyorsan sevindim.Boşuna kaygılanmıyorum o zaman.Peki böyle bir litre gibi akıtması normal mi kardeş.Yani eleman arkadan seni takip ettim en az 500 metre akıttı bir ara parmak kalınlığında aktı falan dedi....

senin arabada su cevheri var bi kuyu açtır abi o zaman ya  ;D
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2008, 21:41:25 »
Valla su cevheri var doğru bir kuyu açtıralım :DArkadaşlara çok teşekkür.Büyük ihtimal kısa kullanımdan dolayı...

« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2008, 13:21:11 »
senin arabada su cevheri var bi kuyu açtır abi o zaman ya  ;D
;D ;D ;D  Süperdi

Çevrimdışı blue_polo

• blue_polo
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2008, 23:25:29 »
araç güzelmiş bu arada kazasız belasız cezasız inşallah  :tamamdir
blue_polo

« Yanıtla #13 : 15 Mayıs 2008, 13:06:07 »
 Arkadaşlar bu olayı biraz bilimsel açıklamak istiyorum. Araçlarımızda yaktığımız bütün yakıtlar Hidrokarbon bileşimleridir. Bu hidrokarbonları yakmak için de oksijen kullanıyoruz. Yanma sonunda ise yaktığımız hidrokarbonun kimyasal bileşimine göre yanma sonrası atık gaz olarak karbonmonoksit, karbondioksit, havadaki azottan kaynaklanan azot oksit ve su elde ediyoruz. Özetle;

CH + O2 (hava %78 N,%21 O) + ısı  = CO2+NO(azot oksit)+H2O (su)

Bu formül yakıtın cinsine göre (CH) düzenlenerek gerçek reaksiyon elde edilebilir. Ben kabaca yazdım. Yani ekzostan gelen su yanma sonucu elde edilen bir üründür. Suyun miktarı ise abartılı olamaz terleme yada damlama şeklinde görülür. Bu durum yanmanın iyi olduğunu yani motorunuzun kendisinden bekleneni doğru yaptığını gösterir. Eğer su aşırı geliyorsa motorunuzda problem var demektir.