Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: DİREKSİYON KUTUSU  (Okunma sayısı 7641 defa)

DİREKSİYON KUTUSU
« : 01 Şubat 2012, 16:20:20 »
direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır benim arabada bozuk yolda ön taraftan tıkırtı sesi geliyor sorun direksiyon kutusundan ise tamiri mümkinmü ne kadar olur yenisi kaçadır bilgisi olan başına gelen üstatlardan yardım bekliyorum teşekkürler.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: DİREKSİYON KUTUSU
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2012, 16:42:36 »
direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır benim arabada bozuk yolda ön taraftan tıkırtı sesi geliyor sorun direksiyon kutusundan ise tamiri mümkinmü ne kadar olur yenisi kaçadır bilgisi olan başına gelen üstatlardan yardım bekliyorum teşekkürler.

direksiyon kutusundan önce akla gelecek çok sayıda parça var tıkırtılara sebep verebilen. rot ve ön takımın kontrolü yapılmalı başta. amortisörler kontrol edilmeli. en basidinden direksiyon mil burçlarındaki bir boşluk dahi tıkırtılara sebep olabilir. direksiyon kutusu kolay kolay arıza yapan bir parça değil.

boşluk var mı direksiyonda? ya da yağ kaçağı var mı?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2012, 18:05:23 »
Bozul yolda özellikle dönüşlerde yapıyorsa bu tıkırtıyı rotillerden olma ihtimali yüksek.
Bence de direksiyon kutusundan olma ihtimali çok düşük.

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2012, 21:23:24 »
Bende toplamiyordu tamire gondermistim revizyona gitti o zaman 400 tl para aldilar 2.5 sene once

« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2012, 09:07:30 »
ustaya baktırdım direksiyon kutusundan dedi diğer dedikleriniz baktı bişety yokmuş

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2012, 16:35:00 »
bu tamamen güven meselesi. yanlış anlaşılmasın söylediğim. ustanı tanımadığım için kötüleyemem. kefil de olamam. etrafta müşterisine yolunacak kaz gözüyle bakan ustalar dolu. direksiyon kutusu değişir. ses kesilmez. aaa bundan değilmiş. bir de şunu değiştirelim diye hareket eder vs.

fakat ustana güveniyorsan söylenilecek söz yok. teşhis doğrudur.

şu durumda bir kaç olasılık var. orijinal kutu ile değişebilir. çıkma parça ile değişebilir. ya da bir direksiyon kutusu tamircisinde kutu dağıtılıp hasta parçalar değiştirilebilir. orijinali ile değişirse tuzlu ama sağlam olur. çıkma ile değişirse ileride yine sorun çıkartabilme ihtimali olur ama masrafı daha düşük olur. kutu açılıp yapılma yoluna gidilirse de iş ustanın maharetine kalmış olur. ucuz yollu sorun da çözülebilir, aynı sorun devam da edebilir, daha kötü de olabilir. ama marifetli bir usta bulabilirsen en ucuz yol bu.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2012, 14:57:34 »
teşekkürler