Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: boğaz kelebeği  (Okunma sayısı 21130 defa)

boğaz kelebeği
« : 15 Nisan 2011, 23:49:03 »
selam arkadaşlar..benimde bir problemim var yardımcı olursanız çok sevinirim..geçen hafta aracımda bir sorunla karşılaştım.araç çalışırken devir saati gaza basmamama rağmen kendi kendine hareket ediyor yani 800 devirde sabit durmuyordu.bende araştırdım ve boğaz kelebeğinden olabileceğini ve temizletmem gerektiğini anladım.daha sonra arıza tespit cihazı olan özel bir servise gittim.aracı cihaza bağladılar ve boğaz kelebeğini temizlediler ancak usta kelebeğin arızalı olduğunu soyledi daha doğrusu cihaz arızalı göstermiş.sonra bana arabayı çalıştır dedi çalıştırdım bir sorun yok gayet güzel çalıştı ama sistem arızalı gösteriyor neyse sen bunu boyle kullan ama kelebek arızalı haberin olsun dedi.ertesi gün sabah arabayı çalıştırdım çalıştı ama gaz ibresi kendi kendine hareket etti yine ama arabayı stop ettirip tekrar çalıştırınca yada 5 dakika dolaşıp durdurup tekrar çalıştırınca hiçbir bir problem olmuyor yani sadece ilk çalışmada yapıyor bu sorunu hatta diğer gun tam çalışırken stop etti bende çalıştırıken hafif gaza bastım o zaman çalıştı tekrar stop edip çalıştırdım sorunsuz çalışıyo yani uzun lafın kısası araba ilk çalışmada ya çalışmıyo yada devir saati sabit durmuyo ama sonraki çalışmalarda sorun çıkarmıyo bunun sebebi ne olabilir???boğaz kelebeğinden başka bir şey olabilir mi acaba???yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çevrimdışı Joker_37

• Otomobil
    Vw Bora - Opel Combo
  • Kalp neyle doluysa, dudaklardan o dökülür.
Ynt: boğaz kelebeği
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2011, 23:30:09 »
1) Öncelikle iyi bir ustaya götür.
2) Boğaz kelebeği hatası çoğunda hikaye ama sen yinede temizlettir tekrar.
3) Muhtemelen buji ve buji kablolarında sorun vardır onları değiştir.
4)Adaptasyon...  :tamamdir
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 20:43:21 Gönderen: Joker_37 »
Bora 1.6 Confortline

« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2011, 11:35:29 »
en kısa zamanda yaptırıcam çok teşekkür ederim..

« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2011, 18:32:30 »

Merhaba, aynı sorun benim de başıma geçen hafta geldi. İlk çalıştırmada 2 defa stop etti, üçüncüde gaza basıp çalıştırdım ve o gün sorun yapmadı bir daha. Klasik boğaz kelebeği sorunu. O güne kadar hiç yapmamıştı. Her ihtimale karşı tamircime gittim, bilgisayara bağlayalım dedi, tabi yetkili servis olmadığı için (hatta özel VW servisi de değil, tavsiye edilen normal bir tamirci) 2 farklı bilgisayar ile 3 farklı program denedi, kimisinde gaz kelebek ayarı gözükmedi, kiminde motor kodu çıkmadı farklı motor kodu ile yapmaya çalıştı olmadı vs.. (kelebek arıza gösteriyor bu arada bilgisayarda) temizleyelim, hala devam ederse gaz kelebeği değişecek dedi (yaklaşık 440 tl). Neyse başka bir yerdeki VW özel servisine gittim, kelbeği temizledi, orjinal program ile hataları kontrol etti ve adaptasyon yaptı sorunsuz olarak. ayrıca bujiler oksitlenmiş onları da değiştirdi, yataklarını temizledi.

Sözün özü, alelade bir tamirciye gitme. Mümkünse yetkiliye, yoksa özel VW servisine git orjinal program ile adaptasyon yaptır. Hatta gaz kelebeğini sökerek temizletirsen daha iyi olur. İyi sürüşler.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2011, 18:33:02 Gönderen: Ragno »

« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2011, 18:04:27 »
söylediğini yaptım ve servise gittim ama serviste aynı şeyi söyledi yani değişmesi gerekiyormuş :(( 800 tl civarında da masraf çıkardılar.ne yapacam bilmiyorum ama araç şu anda ciddi bir sorun çıkarmadığı için bir süre böyle kullanmayı düşünüyorum.sorun büyürse o zaman değiştirecem.ama acaba serviste mi değiştirsem yoksa tamircide mi arada 150-200 tl gibi bir fark var..

« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2011, 18:05:00 »
bir şey daha sormak istiyorum boğaz kelebeğinin tamiri olmuyor mu?

« Yanıtla #6 : 23 Nisan 2011, 20:58:27 »
bildiğim kadarıyla boğaz kelebeği tamir edilmiyor, değiştirmeyi tercih ediyorlar. ayrıca 800 tl gaz kelebeği için yüksek bir rakam. parça fiyatı kargo dahil 440 tl dedi tamirci, hatta toptancıdan bulamadığı için başka parçacıdan getirtmiş, normalde daha da ucuza bulabilirim dedi. sadece gaz kelebeği değişimi ve işçiliği için 800 tl biraz fazla, başka şeyler de değişecekse bilemem tabi. bu arada benimki de tam anlamıyla düzelmedi. temizlendikten sonra 1-2 gün gayet normaldi ama yine azcık da olsa yapıyor ara ara. normalde büyük sıkıntı değil ama bazen ışıklara falan yaklaşırken boşa atınca rolanti tutmadığı için stop ediverirse o zaman kötü. boşa atmayı tavsiye etmiyorum stop etme riski var, o da beni düşündürüyor.

ayrıca 150- 200 lira fark varsa yetkili servis tercih etmekte fayda var. bazı bakım ve parça fiyatlarında 3 katı kadar maliyet çıkarıyor yetkili servisler, 10-11 yaşında araba için o kadarına gerek yok ama 150- 200 liraya değer. ne de olsa garantili yapıyorlar.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2011, 21:00:52 Gönderen: Ragno »

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2011, 21:08:11 »
Tamiri oluyor du bi ara yazmışlardı ilgili linki incele. Önce buji yenile, hararet müşirini değiştirt orj ile 35tl civarı. Akü kutup başını sök 10dk sonra tak kendi ayar yapacak. 6 ay seninki gibi gezdim bir usta dediklerimi yaptı sonra düzeldi. Tabi o akü sökmedi, makineden açısını sıfırladı.
Arkadaşımın golfüne aldığı kötü yakıt nedeniyle oldu, aynı şekilde düzeldi.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2011, 11:52:23 »
konuyu hortlatayım yeni başlık açmaktansa ;
arkadaşlar boğaz kelebeğinizin temizlik ve adaptasyonu için ne kadar ücret ödediniz? hangi tarihte? nerede? teşekkürler..
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2011, 21:53:22 »
konuyu hortlatayım yeni başlık açmaktansa ;
arkadaşlar boğaz kelebeğinizin temizlik ve adaptasyonu için ne kadar ücret ödediniz? hangi tarihte? nerede? teşekkürler..

En fazla 20-30 TL tutar

« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2011, 23:47:42 »
60 - 70 TL fiyat aldımda ... hiçmi temizleten yok arkadaşlar herkes yenisinimi aldı :)

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2011, 05:46:14 »
60-70 biraz pahalı değil mi usta? Hemde Ankara gibi bir yerde. VW servisi olmayan bir yerde belki bu fiyatlar verilebilir. Başka bir yerede sorun isterseniz.

« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2011, 06:45:26 »
Giresunda 25 tl fiyat cekip 20 TL e yaptırmıstım 1 ay önce ...
Her Honda 'GTI' tarafından avlanmaya muhtaçtır I LOVE MY POLO

« Yanıtla #13 : 23 Aralık 2011, 09:34:43 »
60-70 biraz pahalı değil mi usta? Hemde Ankara gibi bir yerde. VW servisi olmayan bir yerde belki bu fiyatlar verilebilir. Başka bir yerede sorun isterseniz.
Giresunda 25 tl fiyat cekip 20 TL e yaptırmıstım 1 ay önce ...

:bekleriz: banada biraz pahalı gelmişti fiyat, teşekkürler arkadaşlar. ;)
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2011, 09:34:55 Gönderen: salihsefa »