Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Arka cama su gitmiyorsa hortum çıkmış olabilir.  (Okunma sayısı 9022 defa)

Çevrimdışı degauss

• Otomobil
    2012 Polo 6R
  • 2012 Polo 6R
Merhabalar,
Eğer arka cam su fıskiyesini çalıştırdığınızda arka cama su gitmiyor ancak cam suyunda eksilme oluyorsa sakın denemeye devam etmeyin. Yoksa benim gibi arka koltuk ve döşemeleri sünger gibi sırılsıklam ıslatabilirsiniz. (Ben bunu anlayana kadar 3 litre suyu koltuğa ve döşemeye boşaltmıştım :)) Suyu kurutması tamirden zor olmuştu. Bu arada, Polo 1.4 2000 Trendline.

Benim arabada bu sorunun nedeni, arka sol koltuğun solundaki döşemenin altında bulunan hortum ek yerinin çıkmasıydı. Tamirini benim gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Önce arka sol koltuğu yatırın. koltuğun sol tarafında kilitlenmesini sağlayan demir parça var. Üzerinde tek vidayı sökerek bu parçayı çıkarın.

Sonra tek tek bu döşeme parçasını tutan plastik klipslesi çıkarın. Ancak döndürerek mi çıkıyordu yada çekerek mi unuttum. siz çok zorlamadan deneyerek çıkarın. Doğru yolu bulunca fazla itiraz etmeden çıkacaklardır :)

Sonra bu plastik döşemeyi el yordamıyla ve sezgisel olarak çeşitli yönlere çekerek çıkartın.

Kapı fitilinden kurtulduğunda, emniyet kemerinin geçebileceği bir yarık görülecek. Emniyet kemerini bu aralıktan çıkarın.

Parçayı çıkardığınızda, sol tarafta kenardan giden kabloların yanında su hortumunu göreceksiniz.

İlk bakışta ek yerinde sorun gibi görülebilir ancak elle kontrol ettiğinizde bu ek yeri gevşemiş yada çıkmış olabilir.

Ek yerinin birbirine geçen kısımlarına, hortumun içine taşmayacak ölçüde yapıştırıcı sürdüm (Adını hatırlamıyorum ama elimin altında atık su borularını yapıştırdıkları sarı renkte yapışkandan vardı ondan sürmüştüm sanırım) Birde üzerine cırt çekip güzelce penseyle sıktım.

Bu işlemden sonra işin en zor kısmı, plastik parçayı kapı fitilinin altına sokmak. Ben bunu kapalı bir kargaburun ucuyla yaptım. Tıpkı lastikçilerin lastiği janttan ayırırken ve takarken yaptıkları gibi.

Ama belki önce kapı fitili sökülüp sonra bu parça takıldıktan sonra en son kapı fitili tekrar takılabilir. Bu şekilde de yapılabilir ama ben öyle yapmadım ya da aklıma gelmedi.
2000 Polo 6N2 --> 2012 Polo 6R

Ynt: Arka cama su gitmiyorsa hortum çıkmış olabilir.
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2012, 02:10:57 »
 :tamamdir çok güzel paylaşım emeğinize sağlık teşekkürler  :sevgi:
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2012, 03:26:52 »
yaptım oldu demek yerine adım adım fotoğraf çekerek paylaştığın için hem teşekkür hem de tebrik ederim.  :tamamdir
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #3 : 17 Mart 2012, 11:29:33 »
Teşekkürler, güzel bir paylaşım olmuş.

« Yanıtla #4 : 17 Mart 2012, 16:59:42 »
Öncelikle geçmiş olsun :(  bizleri düşünüp adım adım fotoğraflarla anlattığın içinde teşekkürler eline sağlık ;)

« Yanıtla #5 : 17 Mart 2012, 22:35:00 »
emeğine sağlık

Çevrimdışı KAAN60

• Otomobil
    2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2012, 09:57:31 »
gerçekten emeğine sağlık  :tamamdir aynı sorun kayınbederimin poloda vardı aradık aradık bulamadık sorunu, dün ankaraya döndü arayıp anlatayım bari :)
« Son Düzenleme: 18 Mart 2012, 09:58:40 Gönderen: KAAN60 »
_-OĞLUM ve POLOM-_

« Yanıtla #7 : 22 Mart 2012, 18:33:36 »
aynı sorun bende de var ancak arka koltuk hıc ıslanmıyor baska nerelerınde ek yerlerı var bu borunun

« Yanıtla #8 : 22 Mart 2012, 18:37:42 »
aynı sorun bende de var ancak arka koltuk hıc ıslanmıyor baska nerelerınde ek yerlerı var bu borunun

kaput açma kolunun orda da bir ek varmış evvelce arkadaşlar paylaşmıştı
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı degauss

• Otomobil
    2012 Polo 6R
  • 2012 Polo 6R
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2012, 19:00:04 »
Koltuk ıslanmıyor olabilir sen birde arka sol koltuğun ayak basılan yerdeki döşemeleri kontrol et, elinle tabana doğru iyice bastır, eğer ıslaklık varsa koltuğun altından süzülmüş olabilir. Eğer kuruysa başka ek yeri nerede vardır be bilmiyorum, salih arkadaş söylemiş orayıda kontrol edebilirsin. Daha olmadı su eksiliyormu diye bak, eksiliyorsa arabayı kuru bir yere çekip altından biryerden damlatıp damlatmadığına bakabilirsin.
2000 Polo 6N2 --> 2012 Polo 6R

« Yanıtla #10 : 23 Mart 2012, 19:10:04 »
kaput açma kolunun orda da bir ek varmış evvelce arkadaşlar paylaşmıştı
benm arabadada son ön taraf islaniyo belki ayni ek yeri bizim araclardada vardir kontrol ediyim bi ara  ;)

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
« Yanıtla #11 : 28 Mart 2012, 10:35:47 »
Hortum sol taraftan geçiyor benimde zamanında başıma gelmişti ancak arka sol tekerin ordan bir yerden dışarı veriyordu suyu şimdi hatırlayamadım bagaj içinide ıslatabilir bende bi kurcalayım

« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2012, 16:45:19 »
Slm.Benimde arka silgeç hem çalışmıyor,hemde su atmıyordu.Silgeç koluna bastığımda motor sesi geliyordu.Bugün bilgisine güvendiğim oto elektrikçime gittim.Sigortasını değiştirdi.Silgeç çalıştı.Su atmıyordu.Bagaj kapısının altındaki bakaliti söktü.Motor sifonu tıkanmış,basınçlı su ile tıkanıklık açıldı.Şimdi faal çalışıyor.Ustamı takdir ediyorum.Başkaları hemen motor yenileme ile kolayına kaçar,ustam ise önce onarmayı dener olmazsa yeni parça ister.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2012, 16:48:27 Gönderen: POLO 2001 »