Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Araba 130'u geçmiyor, çok yakıyor  (Okunma sayısı 13595 defa)

Araba 130'u geçmiyor, çok yakıyor
« : 23 Kasım 2012, 18:50:22 »
Merhaba arkadaşlar, 2000 model  6n2' mi 3 hafta önce aldım. Fakat aldığımdan beri deniyorum araba 3000 devirde 105-110 a geliyor, sonrasında baştığımda da 120 -130 u geçmiyor ve bu viteslerde çok yavaş hızlanıyor. Ayrıca egzoz sesi de biraz yüksek gibi, bağırıyor gibi geliyor bana. 1-2-3. viteslerde hiçbir sorun yok hızlanması çok iyi fakat 4 ve 5. viteslerde gitmiyor gaz versem de..
Bir de araçta lpg yoktu aldığımda lpg taktırdım tomasetto marka, fakat 3-4 depo bitirmeme rağmen ş.içi 10 lt. yakıyor. Ancak baştan belirteyim araçta benzinle gaz arasında bir performans farkı yok, benzinde de aynı hızlanma sorunu ve 4.ve 5. viteslerde sorun var. Sizce neden olabilir? katalizörle alakalı olabilir mi? Ne tavsiye edersiniz?
Not: 1- Debriyajı ustaya gösterdim, orta halli dedi öyle kaçıracak kadar olduğunu zannetmiyorum dedi.
 2- hava filtresi filan temiz, bakımlı araba. ama bujileri bilmiyorum.

Ynt: Araba 130'u geçmiyor, çok yakıyor
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2012, 10:20:35 »
benimki başlarda çok iyiydi ama tomasetto taktırınca benimde arabanın dengeleri bozuldu paraan kaçtık ucuz olsun dedik ama tomasetto arabanın dengelerini bozdu
benim arabada eskisine oranla zor hızlanıyo geçen 140 zor geçtim ve aynı senin dediğin gibi eskisine oranla çok bağırıyor
bende senin gibi eksozcuya gittim bişey yok dedi
benimde debriyaj orta halli kaçırma yok ama bunlarda sertleşme oluyo dedi usta dediği gibi de biraz sert
gerçi sorun wolswagende çünkü şanzuman eski 1,6 ların şanzumanı motor ise yeni nesil o yüzden sanayiciler piç kasa diyolar

« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2012, 12:26:31 »
hocam dediğim gibi lpgye şuan birşey söyleyemiyorum çünkü benzinde de aynı.. siz başka ne sorunlar yaşadınız tomasettoyla hangi şubeden ne zaman taktırdınız öğrenebilir miyim. benim çekişte bir problem yok fakat şamandırada skıntı var onu da hallederiz dediler, ama dediğm gibi taktıralı 3 hafta filan oldu..

« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2012, 13:16:02 »
hocam dediğim gibi lpgye şuan birşey söyleyemiyorum çünkü benzinde de aynı.. siz başka ne sorunlar yaşadınız tomasettoyla hangi şubeden ne zaman taktırdınız öğrenebilir miyim. benim çekişte bir problem yok fakat şamandırada skıntı var onu da hallederiz dediler, ama dediğm gibi taktıralı 3 hafta filan oldu..

aynı sıkıntı benım arabadada vardı.

voland da problem cıktı. volan a baktırın derim..

« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2012, 13:44:41 »
1)tomasettodan sonra bir hareret olayım oldu
2)üst kapağı kesip oraya koymuyşlar gören usta bu ne biçim iş dedi o kapağın aynısından alayım dedim çıkmacılarda bile 100 tl fiyat istediler hani şu 1,4 16 v yazan üst kapak varya orasının 1.4 yazan yerinden kesmişler
3)Simit tüp var ışıklar hiç alaksız 1 dört ışık yanar bi  bir ışık yanar
4)Araç daha gürültülü çalışmaya başladı bence

kırıkkale de tomsaetto servisinde taktırdım keşke ankarada falan başka bir marka taktıraydım gerçi bu işte marka kadar da önemli olan işçilik tüpde işçilik bence markadan daha önde olan bişey

« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2012, 14:06:56 »
aynı sıkıntı benım arabadada vardı.

voland da problem cıktı. volan a baktırın derim..
hocam volan'dan nasıl oluyormuş peki? benim marşta veya viteslerde herhangi sorun yok. sonra nasıl hallettiniz? siz de de çok yakma var mıydı?

« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2012, 14:09:19 »
1)tomasettodan sonra bir hareret olayım oldu
2)üst kapağı kesip oraya koymuyşlar gören usta bu ne biçim iş dedi o kapağın aynısından alayım dedim çıkmacılarda bile 100 tl fiyat istediler hani şu 1,4 16 v yazan üst kapak varya orasının 1.4 yazan yerinden kesmişler
3)Simit tüp var ışıklar hiç alaksız 1 dört ışık yanar bi  bir ışık yanar
4)Araç daha gürültülü çalışmaya başladı bence

kırıkkale de tomsaetto servisinde taktırdım keşke ankarada falan başka bir marka taktıraydım gerçi bu işte marka kadar da önemli olan işçilik tüpde işçilik bence markadan daha önde olan bişey
hocam dediğniz gibi işçilik önemli ben ankara'da taktırdım. hiç biryeri kesmediler, bizzat başında durdum işçilikleri güzeldi.
o ışık olayı bende de var. şamandıra arızalı olduğundan oluyor veya takılıyor. bana depoyu boşalt gel bakalım dediler. yani o ışığı de etkiliyor. sizin ne kadar oldu taktıralı ve şu an yakıt tüketiminiz ne lt. olarak? veya son zamlarla kaç krş.?

« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2012, 14:42:38 »
Şu anda yakıt tüketimim şehir içi 25 kuruş şehirler arası 19-20 kuruş basmazsam 18 kuruş falan yakıyo km de
taktıralı 6 ay oldu burdakiler kasap keşke bende senin gibi başında dursaydım böle işçiliği kabul etmezdim tabiki
birde taktırdık işimiz bitti adamlar bizi adam yrduna koymadı yok kesmemiz lazımdı yok böyle olması daha iyiymiş mühendis dana dana konuşuyo bilimsel konuşup bizim kafamızı karıştırıyo

« Yanıtla #8 : 25 Kasım 2012, 01:08:35 »
Şu anda yakıt tüketimim şehir içi 25 kuruş şehirler arası 19-20 kuruş basmazsam 18 kuruş falan yakıyo km de
taktıralı 6 ay oldu burdakiler kasap keşke bende senin gibi başında dursaydım böle işçiliği kabul etmezdim tabiki
birde taktırdık işimiz bitti adamlar bizi adam yrduna koymadı yok kesmemiz lazımdı yok böyle olması daha iyiymiş mühendis dana dana konuşuyo bilimsel konuşup bizim kafamızı karıştırıyo
evet hocam siz biraz işçilikte sıkıntı yaşamışsınız belli. peki tekleme, performans vs. başka bir sorun var mı?
bir de yakıt tüketimimiz aynı. ama normalde daha az yakması gerekmiyor mu? benim eski araba 98 6n 1.6 idi, o da 10 lt. 25 kuruş yakıyordu lpg de. 1.4 16v yeni nesil motor bir arabanın  daha az yakması gerekir.. sizin araç kaç km kaç modeldi? benimki 2000 96 binde, bakımları iyi.

« Yanıtla #9 : 25 Kasım 2012, 15:21:14 »
hocam volan'dan nasıl oluyormuş peki? benim marşta veya viteslerde herhangi sorun yok. sonra nasıl hallettiniz? siz de de çok yakma var mıydı?

BENIMDE problem yoktu yanlıs yuksek sürate cıkamıyordu.

meğerse baskı tam sıkısamadığından dolayı volan kaçırıyormus.. ondan mese 10 devirin 3 ü bosa cevirdiğinden dolayı gıdemıyor ve çok ytakıyor..sımdılık duzeldı gıbı ama bende daha tam yuklenemedım arabaya salı gunu ızınıyım ogun basacağım...

« Yanıtla #10 : 25 Kasım 2012, 18:32:42 »
arkadaşlar bugün çevre yoluna çıkıp biraz basıyım dedim, araba belki sağırlaşmıştır filan diye. biraz zorladım 160'ı gördüm. demek ki çıkabiliyormuş o hızlara. yol da hafif eğimli ya da düz yollardı. ama asıl istediğim öyle çok zorlamadan , kısa sürede 4. ve 5. viteslerde tepki verip çabucak o hızlara ulaşması. ilerleyen dönemlerde göreceğiz artık performansına bakıp. şu aşamada teknik bir arıza yok gibi görünüyor..

« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2012, 09:46:13 »
evet hocam siz biraz işçilikte sıkıntı yaşamışsınız belli. peki tekleme, performans vs. başka bir sorun var mı?
bir de yakıt tüketimimiz aynı. ama normalde daha az yakması gerekmiyor mu? benim eski araba 98 6n 1.6 idi, o da 10 lt. 25 kuruş yakıyordu lpg de. 1.4 16v yeni nesil motor bir arabanın  daha az yakması gerekir.. sizin araç kaç km kaç modeldi? benimki 2000 96 binde, bakımları iyi.

benimkide 2000 model 114 binde bana göre normal yakıt tüketimi şu anda bu fiyatlarla diğer araçlara göre uygun bile 

« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2012, 11:55:15 »
bende sizden esinlenip denedim ankarada otobanda biraz bayır aşağı 190 görüyo normal yollarda 160 170 civarı ama çok bağırıyo sanırım benim sprialden o kadar ses çıkıyo diye düşünüyorum biraz ömrü bitmişde eksozcu iyice daha fazla ses yapıncaya kadar bin dedi bende biniyom onun üstüne 5 6 ay oldu ve ses baya arttı sanırım değiştirmenin vakti geldi de piyasadaki spiraller biraz dandik orjinalini bulsak ne kadarki acep bilgisi olan varmı?

« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2012, 11:58:57 »
bende sizden esinlenip denedim ankarada otobanda biraz bayır aşağı 190 görüyo normal yollarda 160 170 civarı ama çok bağırıyo sanırım benim sprialden o kadar ses çıkıyo diye düşünüyorum biraz ömrü bitmişde eksozcu iyice daha fazla ses yapıncaya kadar bin dedi bende biniyom onun üstüne 5 6 ay oldu ve ses baya arttı sanırım değiştirmenin vakti geldi de piyasadaki spiraller biraz dandik orjinalini bulsak ne kadarki acep bilgisi olan varmı?
evet çok bağırıyor. bende 6n vardı 1.6 75 bg. o daha az bağırıyordu 3000 dvirde 120 ye geliyordu sonrasında da çok bağırmıyordu. bu 3000 devirde 108-110 anca. haliyle çok bağırıyor? bir de bu spiral ne oluyor acaba?