Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 35 HJH 71 Araç Pert oldu Airbag patlamadı ???  (Okunma sayısı 11855 defa)

35 HJH 71 Araç Pert oldu Airbag patlamadı ???
« : 15 Aralık 2012, 11:43:11 »
Merhaba Arkadaşlar ;

11-12.12.2012 gecesi izmir altınyol da kaza yaptım yağmurlu havada kasalı Ford transit en sağdan sola geçip fren e bastı bizde kaçacak yer olmadığı için arkadan girdik arkamdaki arkadaşım da benim araca girdi zincirleme kaza yaptık.

Ertesi gün araca bakmaya gittiğimde kafama takıldı aracın nerdeyse şasi yer değiştirdi motor yukarı kaydı kemerler takılı herşey normal ? Fakat hava yastıkları patlamadı ?

Konu ile araştırma yaptım şikayet dilekçesi ile adliyeye başvurduğumuz taktirde makine mühendisleri odasından bilir kişi inceleme yapıyormuş ok verdiği taktirde vw e söz hakkı bile doğmuyormuş yine de araştırıyorum kesin patlaması gerekiyor muydu diye öyleyse mahkeme ye vereceğim vw i.

Sizin fikirlerinizi de merak ettim ?
POLO 6N2

Ynt: 35 HJH 71 Araç Pert oldu Airbag patlamadı ???
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2012, 11:47:09 »

POLO 6N2

« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2012, 12:14:12 »
Offff öncelikle büyük geçmiş olsun.

Hava yastıkları hakkında şöyle bir bilgim var. 10 seneden sonra değişimi gerekli yoksa görevini yapamaz. Sizin araç 2002 den eski sanırım. Polo nun modelleri hakkında bilgim yok ama bu araç eski olmalı.

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2012, 12:32:20 »
Çok büyük geçmiş olsun Allah korumuş büyük bir kaza yapmışsınız.Air bag konusu muamma özellikle yaşı olan araçlarda muhtemelen ilk sahibide değilsiniz sonuç alınacağını sanmıyorum ama bi avukatla görüşmekte fayda var emsal teşkil eden davalar muhakkak vardır.

« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2012, 12:41:43 »
off gelmiş geçmiş olsun ... Önden ve arkadan darbelerde normal  şartlarda patlaması gerekir...Aracın model yılıyla alakalı bir bakım yada değişim gerekirmi yinede bir Avukata danışın derim...

« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2012, 12:51:12 »

kuzenimin aracı ve 99 model, airbag ışığı yandığı halde airbagleri patladı ve yara almadan kurtuldu, patlaması gerekir diye düşünüyorum.

« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2012, 13:53:31 »
Büyük geçmiş olsun  :( airbaglerin ömrü 10 yıldır, 10 yıl sonunda değişmesi gerektiği söylenir, değiştirilmediği için patlamaz demek yanlış olur, elbette patlayadabilir ama volkswagenin bu olayı üstleneceğini sanmam çünkü garantisi altında değil. bakımı yaptırdığın diğer yerlerden kaynaklı bi sorun olduğunu söyleyecektir sana. yine de bir yokla derim, emsal davalar olup olmadığını araştır mutlaka, birde süreyi geçirme, dava açabilmenin de süresi var unutma

« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2012, 14:06:47 »
Geçmiş olsun, canınıza zarar gelmemesi sevindirici fakat benzer olayları araştırıp hakkınızı sonuna kadar aramanız yerinde olacaktır. Aracın kılavuzunda airbaglerin ömrü ile ilgili bilgilendirme,yapılması gereken bakım vb. şeylerden bahsedilip edilmediğine bakın. Açık bulmaya çalışın.
Tekrar geçmiş olsun.

« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2012, 14:48:55 »
Çok geçmiş olsun Allah korumuş. Airbag lerin patlaması için hızın çok aşırı hızlı düşmesi gerekiyor. Bu ivmelenme, hayati tehlikenin bulunmadığı kadar düşükse nasıl kaza yaparsanız yapın açılmaz. Yani siz vurduğunuzda Transit in altına girdiyseniz ve Transit bu darbeyi biraz olsun yumuşattıysa açılmaz. Ama 20-30 km hızla bir duvara vurursanız açılır.

« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2012, 15:02:45 »
ooffff ciddi gecmıs olsun sızde bıseyın olmaması sevındırıcı airbag hakkında vbısey dıyemıcem gecmıste boyle bı dava vardır muhakkak avukatlarla bı gorun bence

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2012, 17:02:15 »
Çok çok geçmiş olsun öncelikle...Airbaglerin patlamasına sebep kimyasal maddenin ömrü ortalama 7-10 yıl arasındadır...Daha sonrasında özelliğini yitirmeye başlar ve kaza anında açılma-ma oranı yükselir. Allah kaza vermesin, bazen sıfır araçların da açılmadığı oluyor, ...Kimi zaman 94 model mercedesin de hava yastğını açıldığını bilirim... Geçen arkadaşımın başına geldi, küçük bir hasar olmasına rağmen gereksiz yere ön iki hava yastığı açıldı.(2005 focus)

« Yanıtla #11 : 15 Aralık 2012, 18:19:11 »
Çok geçmiş olsun
Airbag'lerin patlama mantığı cok hassas konu.
Aracınızla duran bir cisme vurduğunuzda ve sizin aracınız aynı şekilde sabit kaldığında patlama olasılığı yüksek.
Ancak aracınızla yürür durumda iken bir şeye vurduğunuzda aynı oranda aracınız halen hareket halindeyse güvenlik Yanı manevra kabiliyetini engellememek adina airbag patlamaz diye biliyorum.
Yine de vw cok garip araclar uretiyor sert bi şekilde kasisten geçildiğinde yan airbag açan vw araçlarda gördüm.
Bu isleri iyi bilen birine başvurmanızda fayda var.

1.Arac VW 1302S           1972-----3.Arac VW Golf Cl  Mk2  1984
2.Arac VW Golf Gti Mk1  1981-----4.Arac VW Jetta C Mk1  1982

« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2012, 19:24:38 »
geçmiş olsun.
Araba binmek içindir..

« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2012, 19:54:52 »
çok geçmiş olsun Allah korumuş..  :(
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb