Gönderen Konu: Fan açınca rolanti düzensizliği  (Okunma sayısı 17174 defa)

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
Fan açınca rolanti düzensizliği
« : 12 Eylül 2014, 20:30:18 »
Merhaba arkadaşlar bu aralar epey yapmaya başlayan bir sıkıntı var arabada şimdi normal çalışmada gayet stabil bir rolanti var ancak nezaman fan devreye giriyor rolanti nasıl diyeyim oynama degilde kararsız çalışmaya başlıyor araba hissedilir derecede titriyor sık olmamakla beraber fan açtığı an bir anlığına devir düşüp tekrar yükseliyor anlıyacagınız fan açınca rolanti sapıtıyor bunun nedeni ne olabilir eskiden aygazdan gaz alırdım ancak katkı maddeleri enjektörü tıkıyor diye son 1 aydır milangazdan gaz alıyordum gaz değiştirmenin böyle büyük bir etkisi olmuş olabilirmi yada başka bir sorunmu var?
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk5 1.4Tsi GT 170Hp 240Nm Tork...
Ynt: Fan açınca rolanti düzensizliği
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2014, 22:59:05 »
Merhaba arkadaşlar bu aralar epey yapmaya başlayan bir sıkıntı var arabada şimdi normal çalışmada gayet stabil bir rolanti var ancak nezaman fan devreye giriyor rolanti nasıl diyeyim oynama degilde kararsız çalışmaya başlıyor araba hissedilir derecede titriyor sık olmamakla beraber fan açtığı an bir anlığına devir düşüp tekrar yükseliyor anlıyacagınız fan açınca rolanti sapıtıyor bunun nedeni ne olabilir eskiden aygazdan gaz alırdım ancak katkı maddeleri enjektörü tıkıyor diye son 1 aydır milangazdan gaz alıyordum gaz değiştirmenin böyle büyük bir etkisi olmuş olabilirmi yada başka bir sorunmu var?

benzinde kullanın biraz. aynı şeyi yapıyorsa gazla alakası yoktur. benim aynı olay klima açıkken oluyor. gazda veya benzinde farketmiyor...
Shadow...

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2014, 08:56:38 »

Araç çalışırken şarjını ölçtürün. Fan devreye girince ölçün bakın düşme varmı. Eğer çok düşme varsa mesela 14.2 gibi olmalı normalde araç çalışırken voltaj bu 10 lara 11 lere düşüyorsa şarj dinamosuna bakım zamanı gelmiştir. Bir diğer ihtimal yaşlı fan fazla akım çekiyordur. Nitekim iyi bir elektrikçi çözer.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2014, 11:01:43 »
Araç çalışırken şarjını ölçtürün. Fan devreye girince ölçün bakın düşme varmı. Eğer çok düşme varsa mesela 14.2 gibi olmalı normalde araç çalışırken voltaj bu 10 lara 11 lere düşüyorsa şarj dinamosuna bakım zamanı gelmiştir. Bir diğer ihtimal yaşlı fan fazla akım çekiyordur. Nitekim iyi bir elektrikçi çözer.

evet şarş ölçütmermeyi bir deneyim dediğiniz gibi fan açtıgında yüksek bir düşme oluyor peki sorun şarş dinomasındaysa bakım nasıl oluyor yoksa değiştirmesi gerekecek onu bilerek gidelim en azından :)
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2014, 12:41:18 »
evet şarş ölçütmermeyi bir deneyim dediğiniz gibi fan açtıgında yüksek bir düşme oluyor peki sorun şarş dinomasındaysa bakım nasıl oluyor yoksa değiştirmesi gerekecek onu bilerek gidelim en azından :)
Kömürler azalmış olabilir. Konjektör yaşlanmış ve akımı yeterli derecede vermiyor olabilir. + olarak aracınızda fazla akım çeken birşeyler olabilir.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.