Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tıkırtı sorunu  (Okunma sayısı 7173 defa)

Çevrimdışı samsam

• Sade'yim Sade'sin Sade'yiz.
Tıkırtı sorunu
« : 14 Kasım 2007, 03:09:17 »
Ayrı topicler için özür dilerim peşin peşin.

Araç bildiğiniz gibi 96 polo tek kapı.2 gün önce sanırım bir tıkırtı sorunu başladı sol kapıdan ses çıkıyor camı hafif açıyorum ses gidiyor çukura giriyorum sanki cam oynuyor camı en sona kadar indiriyorum ses kesiliyor, misal dün hiçbir ses yoktu, bugün Ada-İzmit yolculuğunda çıtır çıtır çıtırdadı Adaya geldim eve, evden biryere gitmem gerekti ses kesildi, siz daha iyi bilirsiniz ama sanki cam kapının içinde oynuyor ben öyle tahmin ediyorum, aracın başka biryerinden ses gelmiyor ufak ufak tıkırtılar var haliyle ama bu ses'e takmış bulunmaktayım.Nerden gelir sizce kapının içini açsam bir arkadaş cam kumandası için başlık açmıştı ordan bakarak açsam vs. birşeyler elde edebilirmiyim sizce.
Bir hiçim ben, sıfırım..
Toplarsan etkisiz, çarparsan yutan olurum!
Bölersen sonsuz, çıkarırsan kendin olurum! Sıfırım ben, ben bir hiçim!

Ynt: Tıkırtı sorunu
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2007, 08:59:58 »
Tam açılma mesafesinden biraz yukarda açık kalırsa bendede hafif bir ses yapıyor ama cok ince bir noktada, o noktadan 1 cm aşagı veya yukarda olsun camın pozisyonu ses kesiliyor...(Sadece sol ön cam)

« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2007, 11:17:04 »
Şu camı raylara bağlayan plastik zımbırtılardan olmasın. Çok sık kırılıyomuş bildiğim kadarıyla. Geçen kendim değiştirdim. Tanesi 4YTL, her kapıda iki adet var.

« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2007, 11:33:12 »
Sol ön camım bazen 4 parmak kala kapanmayı bırakıyor neden olabilir acaba ? Düğmedende hiçbir tepki vermiyor ne açmaya ne kapamaya ama çok nadir yapıyor bunu 2 sene de bir gibi falan nerdeyse 2000den beri  2-3 kez basıma gelmiştir...Bakıtırmadım bu kadar uzun aralıklarda yaptığı için. Normalde sorunu yok 10 numara çalısıyor.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2007, 11:39:13 »
cam motorun ömrünü tamamlamış eralp benimde başıma geldi tamiride olmuyor 150 ytl'ye aldım motoru değiştirdim dünde tak tak ses yapmaya başladı bugün götürüp bi baktıracam bakalım nesi çıkmış

« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2007, 11:48:59 »
cam motorun ömrünü tamamlamış eralp benimde başıma geldi tamiride olmuyor 150 ytl'ye aldım motoru değiştirdim dünde tak tak ses yapmaya başladı bugün götürüp bi baktıracam bakalım nesi çıkmış

Abi ömrünü tamamlasa neden çalışşın çok nadir yapıyor genelde yagmurlu havalarda denk gelmişti, bide fitillerin altı çamurlu olabilir mağlum az yıkanıyor araba, belki bi yerden oksit falan yapıp kesiyor, çünkü 2 senede bir aynı motor ile bu olay başıma geliyor... Motoru değiştirmedim çunku normalde canavar gibi çalısıyor...

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2007, 11:59:58 »
ya canavar gibi çalıştığını zannediyorsun ama içindeki plastik parçalar hasar görmüş oluyor camı belli bir yere kadar kaldırdıktan sonra motrun gücü yetmiyor benden söylemesi istersen bir camcıya baktır.Eğer bostancı sanayiye yakınsan Camcı Kadir usta var benimkinde kafayı yemişti motoru değiştirdik düzeldi.Parçayıda Ümraniye sanayinin orda tunç otodan al yarı fiyatına veriyor normalde 300 ytl ama 150'ye bırakmıştı bana

« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2007, 12:01:39 »
Evet kapatmaya dogru hafifliyor sanki gücü biraz, baktıralım o zaman bi ara...  :tamamdir

Çevrimdışı samsam

« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2007, 12:04:12 »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar + olarak cam biraz zor kapanıyordu zor derken biraz ağır çıkıyordu, dediğiniz üzere camdan kaynaklanıyor o zaman.
Bir hiçim ben, sıfırım..

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2007, 12:06:40 »
samsam ağır kapanması normal çünkü araç tek kapı cam dört kapıdakilere oranlar daha büyük ve daha ağır o yüzden fazla üzerinde durma ama bir yere gelecek ki cam artı üstlere yaklaştıkça kapnmayacak işte o zaman cam motoru için kaçınılmaz son başlamış demektir.

« Yanıtla #10 : 14 Kasım 2007, 12:07:20 »
Cam motorunun plastik parçalarını bulup kendimiz motor hariç değiştirme şansımız yok mu? Motoru ben kendim söküp bir bakıyım gidince!

Çevrimdışı samsam

« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2007, 12:09:18 »
Şu malum tıkırtı gitsin de :) isterse 1 saatte kapansın.
Bir hiçim ben, sıfırım..

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2007, 12:09:27 »
ne yazıkki şansın yok biz baya bir uğraştık değiştirmektan başka çözüm bulamadık ne yazıkki.

« Yanıtla #13 : 14 Kasım 2007, 12:10:21 »
O zaman kendimiz değiştiricez komple motoru  :tamamdir  Sağol ozmo