Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tedirgin kalkışlar  (Okunma sayısı 5225 defa)

Tedirgin kalkışlar
« : 25 Haziran 2008, 12:10:41 »
merhaba... aracımdaki sorunu şöyle aktarayım size
belki siz sorun olarak görmezsiniz .ama beni çok rahatsız ediyor. Şimdi aracın kalkışı essnasında
debriyaj ile gaz pedalının dengeli bir biçimde kullanıllması gerekiyor. Benim aracımda bu denge okadar hassas ki
çoğu zaman araç kalkışlarda titriyor, stop ediyor ya da zıplıyor. Acemilikten değil. çünkü 10 yıldır araç kullanıyorum
fakat birinden ayağını çekip gaza basarken aradaki mesafe sadece milimetreyle ölçülecek kadar kısa.
oysa dün bir renaulta bindim onda bu mesafa o kadar uzunki kalkışlarda hiç sorun yaratmyor. Böylece kalkarken sorun çıkmasın diye miliim
milim pür dikkat debriyaj kullanmak zorunda kalmıyorsun. oysa benim araçta her kalkışta sürekli bir tedirginlik oluyor.
Şimdi bu sorunu çözebilmemin bir yolu varmı. somebody help me?

Ynt: Tedirgin kalkışlar
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2008, 14:05:29 »
Debriyajın sertliği veya ayarsızlığı herhalde pololarda en çok rastlanan durum ve bundan şikayetçi bayağı kişi var. Forumda yazılanlara göre de debriyaj setini değişitrmekten başka çözümü yok.

« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2008, 16:13:06 »
Baskı balatadan olabilir, debrijay ayarsızlıgındanda... Kontrol ettirmende fayda var...

« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2008, 21:17:15 »
merhaba... aracımdaki sorunu şöyle aktarayım size
belki siz sorun olarak görmezsiniz .ama beni çok rahatsız ediyor. Şimdi aracın kalkışı essnasında
debriyaj ile gaz pedalının dengeli bir biçimde kullanıllması gerekiyor. Benim aracımda bu denge okadar hassas ki
çoğu zaman araç kalkışlarda titriyor, stop ediyor ya da zıplıyor. Acemilikten değil. çünkü 10 yıldır araç kullanıyorum
fakat birinden ayağını çekip gaza basarken aradaki mesafe sadece milimetreyle ölçülecek kadar kısa.
oysa dün bir renaulta bindim onda bu mesafa o kadar uzunki kalkışlarda hiç sorun yaratmyor. Böylece kalkarken sorun çıkmasın diye miliim
milim pür dikkat debriyaj kullanmak zorunda kalmıyorsun. oysa benim araçta her kalkışta sürekli bir tedirginlik oluyor.
Şimdi bu sorunu çözebilmemin bir yolu varmı. somebody help me?

Aynen...
Bir de pek çok tamirci bunlarla sert kalkış yapmayın şanzıman sorun çıkartır diyor. Aksları çıkmada olsa değiştirip, şanzımanı da elden geçirdikten sonra yine şu dengesiz debreyajın ve biraz tezcanlılığın etkisiyle yaptığım sert kalkıştan sonra aks iç kafası sıyırdı. En nefret ettiğim şahinlere bile hayranlıkla bakıyorum artık. Meraklısı olmasamda adamlar sıfır çizip sert kalkış yaparken benim poloyla bunları yaptığımı düşünüyorum, dudağım uçukluyo. Aşk bu olsa gerek, yine de vazgeçemiyorum polo dan :)

« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2008, 10:14:18 »
acaba debriyaj setini değişsem sorunum çözülürmü

« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2008, 08:46:05 »
350 lira hocam set fiyatı 6n2 için daha yeni sordum...