Gönderen Konu: Suya girdim araba bozuldu! Ne yapmalı?  (Okunma sayısı 10728 defa)

Çevrimdışı erco

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Polo 6n- Audi A3 8v
Suya girdim araba bozuldu! Ne yapmalı?
« : 02 Kasım 2009, 19:35:11 »
Arkadaşlar ben Kocaeli Üniversitesinde okuyorum ve arabamla gidip geliyorum. Geçen fırtına çıktığı gün sabah hava sakinken gayet normal gittim. Sonra üniversite çıkışında fırtına yüzünden oluşmuş bir su birikintisine (aslında su birikintisinden çok göle benziyordu! Rektörlüğe ve belediyeye teşekkürler!) camlar buğulandığından görmedim ve girdim. 1 km sonra falan araba tekledi  ve ilerde dönüş için durduğumda stop etti. Malum tecrübesizlik; ne olduğunu anlamadım bi kaç deneme yaptım çalışmadı. Aşağı yukarı 1 falan çekici gelene kadar uğraştım. Hatta vurdurmayı bile denedim. Ama yok. Sonradan öğrendim ki buji veya distribütör ıslanmış ve sabaha düzelirmiş. Gerçekten de sabah bi kaç teklemeden sonra araba çalıştı. Ama esas sorun şu ki 2 gündür arabanın çekişinde bi düşüş var. :-[

Arabada acaba kalıcı bi hasar var mıdır? Yani bi parça değişmeli mi? Bujileri temizlemeli miyim? Yoksa buji hatta distribütörü mü değiştirmeliyim?

Son olarak benzer konu var mı diye baktım bulamadım varsa da özür dilerim ve yardımlarınızı beklerim.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2009, 19:37:16 Gönderen: erco »
İhtiyar döver onları...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Suya girdim araba bozuldu! Ne yapmalı?
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2009, 20:01:29 »
distribitör kapağını sök içini kurula, buji kablolarını sök uçlarını kurula sırasını karıştırmadan geri tak. hepsini taktıktan sonra çalıştırmayı tekrar dene, ilk başta yine birazcık tekleyebilir yüksek devirde çalıştırırsan bir süre sonra düzelir. En azından öyle umuyorum ;) Önemli bişey olduğunu sanmıyorum. bide eğer hızlı girdiysen soketleri falan kontrol et. Benim bi kere abs soketi çıkmıştı :)

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2009, 20:38:24 »
Distiribütörün hava alırsa çekişin düşer veya çalışmaz iyi bir ustanın temizleyip kuruttuktan sonra conta ile takmasını tavsiye ederim. Zaten içine su alması normal değil ya çatlak yada contası gitmiş.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı gto

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2009, 00:45:43 »
distribitör kapağını sök içini kurula, buji kablolarını sök uçlarını kurula sırasını karıştırmadan geri tak. hepsini taktıktan sonra çalıştırmayı tekrar dene, ilk başta yine birazcık tekleyebilir yüksek devirde çalıştırırsan bir süre sonra düzelir. En azından öyle umuyorum ;) Önemli bişey olduğunu sanmıyorum. bide eğer hızlı girdiysen soketleri falan kontrol et. Benim bi kere abs soketi çıkmıştı :)
6n imizle su birikintisinden geçtiğimizde aynı şeyleri yapmıştık sorun kalmamıştı  :tamamdir

Çevrimdışı erco

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Polo 6n- Audi A3 8v
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2009, 19:03:45 »
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum. Arabam  zaten çalışıyor ama çekişte düşüş var. Sanırım bujiler bozuldu. Cumartesi servise götürcem. Zaten bakım vakti yaklaşıyordu. 2 ay erken girecek bakıma. Umarım sorun neyse halledilir.

Son bir sorum; arka koltuk paspaslarının olduğu döşemenin aldında tıpa gibi birşey var. Ona bastırınca su çıkıyor. Aracın o bölümü de sırılsıklamdı. Acaba suya girdiğim sırada ordan su mu girdi? Girdiyse, o tıpa ne işe yarıyor. Yardımcı olan biri çıkarsa sevinirim...
İhtiyar döver onları...

Çevrimdışı CoX_BoY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2010, 23:22:44 »
erco aynı sorun bende de oluyor bende koceli mezunuyum 2000 6n kasa polo kullanıyorum bende distribitör e lastikten gelen su giriyor normalde orda bi koruma olması lazım o olmadıgı zaman yapıyormuş yoğun yağmurlu havalarda yapıyor ve su birinkintisinden gecince 10 dk bekliyince su suzuluyo normal calışmya devam ediyor arac sanırım böyle bi sorun oldu sende aynısı bende yaşıyorum cunku