Gönderen Konu: Spor Yay, Jant ve Lastik  (Okunma sayısı 13776 defa)

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
Spor Yay, Jant ve Lastik
« : 07 Ekim 2008, 03:17:59 »
Selam arkadaşlar. aylardır peşinde koşturduğum bu konuyu en kısa ve acısız bir şekilde bu foruma yazarak çözebileceğimi düşünüyorum.Herzamanki gibi benim sizlere birkaç sorum olacak. Umarım bilgilerinizi benden esirgemezsiniz.
Önem sırasına göre konular:
***Spor Yay
**Lastik
*Jant

Spor Yay: Aylardır bakmadığım sormadığım tuningci kalmadı ve bu forum dahil okumadıgım konu... Zaten piyasada öylesine farklı markalar varki bir turlu başa çıkamadım. Benim amacım arabayı birazcık alçaltmak... Kadıköyde bir tuningciye sordum. Öğrendiğim kadarıyla kırmızı renk yaylar yumuşak, sarıları ise sert yaylarmış. Bana kırmızı almamı önerdi. Çünkü daha önce okudugum baska bir forumda bir arkadaş 60 lık takmış fakat yalnızca 30mm alçaltabilmiş. Tuningci bana bunun nedeninin sarı yay kullanması oldugunu söyledi. Cunku sert yay olmasından dolayı esneme yapmıyormuş. Kırmızı yayı düşünüyorum 30 luk takarsam tmm 30 iner ama her çukurda paso amortisorleri vururum diye korkuyorum. Virajlardada normal yay gibi fazla yatacağımdan bana faydası pek olmaz. Sarılar ise alçaltmıyor olsa bile virajlarda yatmam en azından diye dusunuyorum ama buseferde her tumsekde sertliğinden dolayı zıplarım. Sizin polo 6N için bir marka ve ölçü öneriniz varmı diye sormak istiyorum.

Lastik: Aracımın lastikleri zaten kabaklaştı. Geçen birde baktımki sol ön lastiğin yan tarafından içindeki bakır teller gözüküyor. Bunda marka önerisi istemiyorum yalnızca 185 lik bir janta mesela 205 takabilirmiyim?

Jant: Jantta ise bijon delik sayısı ve jantın inçi dışında neye dikkat etmeliyim diye sorucaktım. Yayda takınca hakimiyeti kaybetmemem için ne yapmam gerekiyor? Şuanda 185/65/R14 çelik jant var. 15 veya 16 lık bir jant almayı düşünüyorum. Lastik yanaklarını fazla kaybetmemek için lastiğimi iyi seçmeliyim yoksa 15 den fazlasını düşünmemelimiyim?

Sanırım sorularım bukadar. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
Ynt: Spor Yay, Jant ve Lastik
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2008, 18:20:31 »
beyler hiç yay takan yokmu arabasına?

Çevrimdışı komutan32

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2008, 18:24:39 »
arkadaşım bende aynı dertten muzdaribim ama benim ki biraaz farklı. benimde helezon yayları aracı aldığımdan beri kesik. eğer sen değiştirirsen ön yaylarını ben alabilirim. Ama keinlikle kestirme. janlarıda 15 den büyük alma araç zıpladığı zaman sürtüyor. Zaten jantları değiştirdiğin zaman lastikleride değiştireceksin iyi bir lastik secer alırsın.

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2008, 18:35:08 »
hmm anladim. bir markaya karar verebilsem yapacagim ilk is yaylari degistirmek ama karar veremedim bir turlu. 16 yi dusunur gibi olmustum ama sanirim dedigin gibi sorun cikartir. mazallah bi cukurda lastigi falan yararim sonra ugras dur. yay meselesindede asla kestirmeyi dusunmedim zatende marka isi okadar zorki :S

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2008, 19:07:06 »
195/45/15 lastik
15" jant modeli
30 mm (marka olarak eibach güzeldir)

Bundan ötesi istanbulda sıkıntı olur
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2008, 19:16:59 »
eibach bulunmuyor. yani en azından ben bulamadım. bildiginiz biyer varmı istanbulda eibach satan?

Çevrimdışı Ouzoo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2008, 20:11:05 »
voglant ta bakabilirsin oda fena değildir.
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2008, 20:15:57 »
15 jant 195-55-15 lastik bide 5cm yay ii olur die düşünüorum voglant ta kaliteli gene

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2008, 20:43:38 »
195-45-15 ile 195-55-15 arasındaki fark nedir?
yani ortada kalan sayı yanak uzunlugumudur nedir tam olarak?
vogland,eibach,fk zaten en çok satan markalar ama sertlikleri deişiyor. sertlikleri hakkında bilginiz varmı?

Çevrimdışı Ouzoo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2008, 21:40:27 »
Ouz naaptın ya :)
55 yanakla kimse binmese yine sürter o araba yay ile

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2008, 21:46:50 »
ozaman 65 tmmdır :D
koni ve H&R diede yay markaları var acaba nasıllardır?

Çevrimdışı Ouzoo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2008, 14:18:53 »
Yanak yüksekliği evet.6n oldukça problemli bu konuda 50 nin üstüne çıkma, yay takıcaksanda 45 in üstüne çıkma

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ekim 2008, 14:27:25 »
tamamdır çok teşekkürler. ama sanırım altına inme yazıcaktın :)
vallahi su forumda olmasa ne yapardim kim bilir...

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2008, 20:30:43 »
vala oguz um ben fazla dikkat etmedim heralde benim arkadasımda 9n var onda 15 jant 195 55 15 lastik var onda sorun olmadı dogrudur belki 6nlerde surtebilir haklısınız