Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Sorunum Porya Rulmanımı?  (Okunma sayısı 7013 defa)

Sorunum Porya Rulmanımı?
« : 27 Ocak 2009, 02:16:07 »
Merhabalar, aracımın birçok yerinde ortaya çıkan patlaklara bir yenisi daha eklendi. Ustam porya bilyalarının değişmesi gerektiğini söylüyor fakat nasıl bukadar emin olabiliyor anlamadım :) yani sorunum belkide rot-balans gibi ufak bir sorundur.
Size sorunumu şöyle açıklayayım araçla seyir halindeyken özellikle 60km/s den sonra araçta çok belirgin bir titreme başlıyor. Örneğin 120km/s ile yokuş aşağı inerken araç bildiğiniz çamaşır makinesi gibi oluyor. Vitesi boşa attığımda biraz olsun kesiliyor. Frene dokunduğumda ise pedal resmen titriyor. Direksiyonda herhangi bir titreme yok, araçda belirgin bir sağa veya sola çekmede yok. Sizcede porya bilyasındamıdır sorun? parça fiyatı hakkında bir bilginiz varmı?

Ynt: Sorunum Porya Rulmanımı?
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2009, 09:39:36 »
can ustan ona kesin teşhisini koymuştur zaten başka birşey olma ihtimali çok düşük,
çünkü çok basit bir işlem ile tesbit edilebiliyor.
lastiği sağa sola oynattığın zaman göbekte boşluk varsa eğer bozuk demektir.

« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2009, 22:36:10 »
hmm teşekkürler. anlamanın bukadar kolay oldugunu bilmiyordum. saolasın...

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2009, 23:46:58 »
can ustan ona kesin teşhisini koymuştur zaten başka birşey olma ihtimali çok düşük,
çünkü çok basit bir işlem ile tesbit edilebiliyor.
lastiği sağa sola oynattığın zaman göbekte boşluk varsa eğer bozuk demektir.

Arkaşın yaptığı gibi bi kontrol yapılmamışsa arabanda 60km den sonra von von von diye salınım ekzos karışımı bir ses duyarsın. Eğer bilyaların bozuksa pürüzsüz yolda bile 100km ile giderken sesten kafan şişer.

Ben 6n2arka tekerlerimdeki"poryalı arka bilyayı" 75x2 den değiştirdim. 6n lerde porya ayrı, bizimki gibi  pres değil diye biliyorum. Sizinki 30-35 ytl idi ben değiştirdiğimde. Pahalı değil Orjinal alman SKF bilya. *Değiştirirken tavsiyem karşılıklı tekerlerinkini beraber değiştirmen. Çünkü hem yakın zamanlı bozulurlar hemde bozuk olan diğerinide salladığı için oda bozulmaya başlar.
*Marka olarak Alman SKF,FAG ve İNA tavsiye ederim. Başka kaliyesiz bir marka taktırınca tekrar değiştiriyorsun daha pahalı oluyor eski arabamda başıma geldi.

Bilya genelde bayan arabalarında ve arkası savrularak kaza yapan arabalarda daha kolay bozuluyor.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2009, 23:50:25 »
Ankara'da Atılgan VW, Türkyılmaz VW, Ayan VW ucuz oluyor kargolarıda var. Bazen rulmancılarda daha ucuz oluyor ben atılgandan aldım.

Eğer bozuksa, Bozuk bilyayla gezme bence eski arabalarda kitleme yapıyor ve kaza yaptırıyordu. Vw daha sağlam ama nereye kadar?
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di