Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Şanzuman hk.  (Okunma sayısı 19065 defa)

Çevrimdışı yeshim

• FF Lover
Şanzuman hk.
« : 27 Temmuz 2007, 10:34:25 »

Arkadaşlar geçenlerde aracımın altını vurduğumda şanzuman da ufak bi çatlak oluştu ve yağ kaçırıyordu. Araç servise gitti şanzuman söküldü ki ne görülsün şanzuman daha önce açılmış içinde orası burası kaynatılmış üstelik şanzuman bilyasının yuvası deforme olmuş. Böylece arabamda yüksek hızlarda motor sesini aşan uğultunun sebebi de belli oldu. Daha önce şanzumanın yağ keçesi fln yenilenmişti ama kaynak yapılmamıştı.

1) Bilya yuvası ne sebepten dolayı deforme olur, tamir olurmu?

D.N : Şanzumanı tamamen yenilemenin daha akıllıca olduğunu karşılaşacağım sorunları baştan önlemiş olacağımı söylediler. Çıkma şanzuman bulundu Motoru yanmış hurda da 97 model polodan. Ödemem gereken bedel 850 ytl. Buna gerek varmı bilmiorum. Kafam karıştı toparlamama yardımcı olursanız sevinirim  :'( :'(

Ynt: Şanzuman hk.
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2007, 11:37:20 »
hurdacılara güvenme, bahsettiğin 97 model poloda 16v olmalı koyu yeşil ??200bin km ye yakın bi araçtı şanzımanı illaki açılmıştır ayrıca yanan motordan sonra şanzıman ne durumda?, eğer vites oranları orjinal ise sendeki 8v motora çok kısa gelir oranlar, kendi şanzımanın tamir olucak gibiyse onu yaptırman daha sağlıklı olur.
Polo da sıkça karşılaşılan bi durum bilyaların bozulup uğultu yapması, zamanında değiştirilmezse masraf baya artıyor.

Çevrimdışı yeshim

• FF Lover
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2007, 11:44:00 »
hurdacılara güvenme, bahsettiğin 97 model poloda 16v olmalı koyu yeşil ??200bin km ye yakın bi araçtı şanzımanı illaki açılmıştır ayrıca yanan motordan sonra şanzıman ne durumda?, eğer vites oranları orjinal ise sendeki 8v motora çok kısa gelir oranlar, kendi şanzımanın tamir olucak gibiyse onu yaptırman daha sağlıklı olur.
Polo da sıkça karşılaşılan bi durum bilyaların bozulup uğultu yapması, zamanında değiştirilmezse masraf baya artıyor.

Sorun da orda Erhan. Usta dedi ki kaynak falan yapılmış galvaniz özelliğini yitirmiş ve paslanama yaparmış en sağlıklısı değiştirmekmiş. Usta bizim şirketin arabalarıyla haşır neşir o yüzden yamuk yapacağını sanmıyorum tamir olurmu olmaz mı onu da bilmiyorum

Çevrimdışı TuningLINE

• Polo Community
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2007, 12:06:23 »
bizim 6n in şanzıman bileziği değişti aynı uğultu vardı
hemde artık öyle bir hale gelmiştiki 40-50 km. hızda bile ötüyordu
300 ytl gibi bir para harcadık o iş için
http://img149.imageshack.us/img149/5428/vwpolo6ndriverwo9.gif

Lütfen elinizden geldiğince Türkçe yazım kurallarına dikkat ediniz

Çevrimdışı JudasDSC

• in vino veritas, in vino feritas
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2007, 12:25:09 »
  Servislere senin araca uygun 0 şanzuman veya hasarlı parçaları da sor bence. Bende de 5 vites bilyası yanmıştı. Arabadan acaip sesler geliyordu. Bir hurdacıda komple 5 vites dişli seti bulduk, adam 250 ytl istedi. bilyayı ayrı satmayada yanaşmadı. Ama aynı dişli setini  servise sordum 265 ytl dediler.
  Daha sonra 40 ytl ye bilyayı buldum bir yerden. ;) 120 kadarda şanzumanın indirilmesi, sökülmesi, tamiri, tornası, yeni yağı filan tuttu. Toplamda 160 a hallettim. Tabi masrafda eş,dost indirimi çok oldu bende.

Çevrimdışı yeshim

• FF Lover
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2007, 12:36:21 »
Eş dost indirimi yapıldıd zaten ve komple yeni şanzuman takacağım diyor usta. Zaten 1 2 ve geri vitese geçerken çok zorlanıyordu. Dilinden anlamayan bire zaten takamıyordu zorlaya zorlaya

Çevrimdışı JudasDSC

« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2007, 12:59:46 »
Alacağın şanzumanın fiyatı ve temizliği ile ilgili iyi bir araştırma yap bence. 1000 lira harcayıp yinede verim alamazsan pek hoş olmaz. Bazan bu tür arızlar insanı arabadan soğutuyor.

Çevrimdışı yeshim

• FF Lover
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2007, 13:10:25 »
Alacağın şanzumanın fiyatı ve temizliği ile ilgili iyi bir araştırma yap bence. 1000 lira harcayıp yinede verim alamazsan pek hoş olmaz. Bazan bu tür arızlar insanı arabadan soğutuyor.

Çoktan soğudum bile :( Başka zaman olsa servisi 10 defa arar bi yolunu bulur gider görürüm. Arayıp sormadım gitmedim

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2007, 13:19:26 »
sanzımanda önceden işlemler yapılmış ve ilerisi için risk arzediyorsa bu bölümler,değiştirmen bence en mantıklısı...yalnız sağlıklı sorunsuz bir şanzımana sahip olmaya dikkat etmelisin..

Çevrimdışı JudasDSC

« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2007, 13:32:35 »
   Bende de önce abs lambası sonra fan sonrada 5. vites bilyası sorun vermişti. Fan ve ABS lambasını 2 ytl ye halletmiştim. Özellikle ABS lambası için beyin değişecek 1000 lira tutar diyorlardı. Ama sorun sigorta tablasında çıktı onuda ben hallettim. Ama arızayı bulmak uğraştırmıştı.   Ardından bilya olayı çıkınca sinirlerim atmıştı.
   Şimdi şeytan kulağına kurşun canavar gibi aylardır. Senin araçda bir düzene girsin tekrar kolay kolay bir şey olmaz bi daha. 

Çevrimdışı yeshim

• FF Lover
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2007, 13:38:03 »
   Bende de önce abs lambası sonra fan sonrada 5. vites bilyası sorun vermişti. Fan ve ABS lambasını 2 ytl ye halletmiştim. Özellikle ABS lambası için beyin değişecek 1000 lira tutar diyorlardı. Ama sorun sigorta tablasında çıktı onuda ben hallettim. Ama arızayı bulmak uğraştırmıştı.   Ardından bilya olayı çıkınca sinirlerim atmıştı.
   Şimdi şeytan kulağına kurşun canavar gibi aylardır. Senin araçda bir düzene girsin tekrar kolay kolay bir şey olmaz bi daha. 

Ya zaten Ankara ya gelmeden önce arabanın motorundan tut da her yerine baktırdım. bi ton zaman ve para harcadım şuanda böyle bir sorun çıkması çok sinir bozucu. Kesin nazar var Ankaraya geldiğimden beridir başına gelmeyen kalmadı  :'(
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2007, 13:59:57 Gönderen: yeshim »

Çevrimdışı JudasDSC

« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2007, 13:50:59 »
valla nazar mevzusu ilginç bir olay. Pek bu tür inanışlarım olmasada - yaşanmış örneklerle tecrubelidir- korkarım nazardan. :D
Uğurlu bi nesnen varsa bulundur arabanda en azından bi rahatlama yaratır zihnen.

« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2008, 19:45:39 »
selam arkadaşlar
bu konuda bende dertliyim
şanzıman bilyası dağılınca dişli grubunun en küçük yarıçaplı olana hasar vermiş. usta tornaya falan sokucam dedi. bakalım yarın ne çıkıcak ortaya.
тανíя

Çevrimdışı alleyesonme

• Hatalarım stilimdiR!..
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2008, 18:40:16 »
nerden anlasiliyor bu olay Cikan sestenmi vites aralarinda vites deismek icin debriaja bastiginizda gelen 1 ugultumu o bende cok fazla ses geliyo  devir yukseliyo sonra sesi duyuyorum ve geri dusuyor 1 ..... debriyaj BUUUuuuuww..  2.. biraz sacma 1 anlatim oldu da idare edin :)