Gönderen Konu: şanzıman  (Okunma sayısı 17975 defa)

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
şanzıman
« : 11 Temmuz 2008, 13:56:09 »
Arkadaşlar 1 yıl önce 97 model polo 1.6 Hb aldım. 1-2 hafta önce şanzımardan ses gelmeye başladı. Önce aks kolumu şanzıman mı anlayamadık. Sonra şanzıman olduğu söylendi. Yenidisen 4.5 - 5 milyar dediler bizde çıkma takdırdık. 550 YTL Ama şimdi şanzımanla motorun birleştiği yerdenküçük bir saç aparat var oradan yağ damlıyo. Çok az olmakla beraber kafamı yoruyor. Ses falan yok ama bir türlü anlayamadım. Usta çıkma her şanzımanda böyle küçük problemler olur kullanmaya devam et diyo. Siz ne dersiniz.? Lütfen başına gelen varsa yardımcı olsun. Ayrıca şanzıman tamiri yapan kim var bi göstermek istiyorum. Saygılar

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
Ynt: şanzıman
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2008, 17:14:16 »
Eğer yeni taktırdıysanız conta yerine alışana kadar damlatma yapabilir. Ama taktıralı 1000 km den fazla olduysa o zaman montaj hatası olabilir, şanzımanı açtırmanıza gerek yok işi bilen bir usta onu izole eder çeşitli yapıştırıcılarla veya sıvı contayla :) bu tür şeylere karşıyım ama maalesef ustalarımız hala bally ile motor topluyolar...

Çevrimdışı Mavrobela

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2008, 17:42:19 »
Bende gecenlerde arabadan yağ damladığını farkettim.Sanayiye gittim.Meğer servis sanzımana fazla yağ koymuş.Fazlalığıda sanzıman kendi yavaş yavaş dahliye ediyormuş.Fazlalığını boşaltınca düzeldi.Düşük bir ihtimal ama bölede olabilir.

Çevrimdışı Boyoz

• Das Auto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2008, 01:05:19 »
Benim de sanziman ile ilgili bir sorum olacakti, yeni baslik acmayayim dedim umarim kaynamaz :)

Her defasinda degil ama arada geri vitese takarken cirrrttt diye ses geliyor. Debriyaja tam basmamis olabilir miyim diye sonuna kadar basiyorum ancak yine ses geliyor, vitesi iyi bastirmamis olabilirim diye onu da iyice bastiriyorum ama yinse ses geliyor  :-\ Ama dedigim gibi her defasinda olmuyor bu, arada sirada. Sorun büyük olabilir mi  ???
Göztepe Genclik ve Spor Kulübü

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2008, 01:15:21 »
teşekkurler contanın yerine alışmasını beklicem inşallah bu ihtimal gerçektir
Yağ şanzımanla moturn birleştiği aradan yani baskı bilyasını olduğu yerden sızıyor. Buradaki contadan akma sözkonusu ise yinede şanzıman açılmadan tamir edilebilirmi

Çevrimdışı mc_serkan_126

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2008, 10:32:10 »
Bir kaç gündür benim polonun şanzımanı su koy vermeye başladı geri vitese takmaya kalktığımda garçlama yapmaya başlamıştı neyse bugün sanayide işim vardı benim ustaya uğradım oda baskının ayırmadığını söyledi ve küçük bir numara çekti debriyaj telinin ayarı olmadığı için şanzıman tarafına 4-5 mm lik bir pul koydu şimdi hem agarçlamıyor hemde vites geçişleri normale döndü aklınızda olsun belki lazım olabilir.

ozmo bu uygulamayı yapmıştı.
lanet olsun içimdeki bu polo sevgisine

Çevrimdışı mc_serkan_126

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2008, 10:33:32 »
Benim de sanziman ile ilgili bir sorum olacakti, yeni baslik acmayayim dedim umarim kaynamaz :)

Her defasinda degil ama arada geri vitese takarken cirrrttt diye ses geliyor. Debriyaja tam basmamis olabilir miyim diye sonuna kadar basiyorum ancak yine ses geliyor, vitesi iyi bastirmamis olabilirim diye onu da iyice bastiriyorum ama yinse ses geliyor  :-\ Ama dedigim gibi her defasinda olmuyor bu, arada sirada. Sorun büyük olabilir mi  ???

Bir kaç gündür benim polonun şanzımanı su koy vermeye başladı geri vitese takmaya kalktığımda garçlama yapmaya başlamıştı neyse bugün sanayide işim vardı benim ustaya uğradım oda baskının ayırmadığını söyledi ve küçük bir numara çekti debriyaj telinin ayarı olmadığı için şanzıman tarafına 4-5 mm lik bir pul koydu şimdi hem agarçlamıyor hemde vites geçişleri normale döndü aklınızda olsun belki lazım olabilir.

ozmo bu uygulamayı yapmıştı.
lanet olsun içimdeki bu polo sevgisine

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Temmuz 2008, 12:02:18 »

Sanmıyorum. Senkromenşler aşınmış olabilir dicem ama o zaman diğer dişlilerde de ses yapar. Sen bi debriyajı kaldırtmayı dene, yani teli sıktır biraz daha. bide o zaman bak ;)

Ahanda üstteki mesajı daha yeni okudum :) aklın yolu bir :D

Çevrimdışı bulu55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2008, 15:48:42 »
Geçenlerde benim de şanzıman dan yağ damlıyordu, keçeleri değiştirdiler düzeldi. sen bir kontrol ettir.

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2008, 00:04:17 »
Valla benim bi kere canım yandı..1 teklik sıkıştırınca problem çözülüyor aklınızda bulunsun ona göre davranın bu araçlara :)
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı rye

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Temmuz 2008, 19:19:38 »
şanzımanın keçesi değiştiğinde problem halloluyor genelde.ben daha bugun değiştirdim, yağ kaçırıyordu baktım artmaya başladı.değiştirdim bir kaç güne kadar kendini gösterir.

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2008, 16:14:13 »
Ya arkadaşlar biri bana şu şanzımana nasıl ve kime baktırabileceğimi söylesin çılrıcam ya

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Temmuz 2008, 16:17:48 »
kendin mi değiştirdin. nasıl ya! benim yağ mtorla şanzıman arasından geliyor. Orada küçük bir teneke gibi aparat var oradan. yani baskı bilyasının oradan geliyor. nasıl değiştiricem. Şanzıman inmeden nasıl değişir, kim değiştirir?

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Temmuz 2008, 16:24:17 »
Arkadaşlar arabadan soğudum ya. bayılıyordum poloya. Bu iş başıma geldi soğudum. Bir çözüm bulamazsam çıldıracam. Şanzıman yağ damlatıyor. Araba eskisi gibi gitmiyor. Düşündüm ki şanzımanı acaba yanlış mı taktılar diye... mesela 1.6 şanzımanı yerine 1.4 şanzımanı falan mı takıldı veya 8 valf yerine 1  valf şanzımanı mı takıldı, yahut ki debriyaj baskı balata mı değişmek gerekiyor. Bu gün bi servise gösterdim, baskı balata iyi durumda ama nedense araba bağırıyor dedi. Nedense kelimesi adamın ustalığı ile ilgili olarak bana baya fikir verdi zaten. yağ damlatma ne olur dedim, Çok az damlıyo bi sorun olmaz aybir getir bakalım eksiğini tamamalarız sorun olmaz dedi. İnanayımmı? O yağ damlarken benim kafam rahat durmuyoki? zaten vermişim çıkma şanzımana 550 YTL ya bir daha vermem gerekirse... Bana yardım edin arkadaşlar. Volkswagen aşkına yaaaa....