Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Rölanti Dalgalanması Hk  (Okunma sayısı 7723 defa)

Rölanti Dalgalanması Hk
« : 03 Temmuz 2015, 14:22:26 »
Arkadaşlar merhaba

LPG de sorun yok rölanti milim oynamıyor ama benzinde iken hem rolanti çok düşük seviyelerde hem de 700 ile 1100 arasında dalgalanıp duruyor(sanki gaza dokunup çekiyormuşum gibi).
Boşa attığım zaman stop edecekmiş gibi oluyor arada ediyor genelde etmeden geri canlanıyor dalgalanma devam ediyor.
Sorun distribütörden değil. Avans filan verdim değişmedi.

Balata spreyi alıp boğaz kelebeğini mi temizleyeyim yoksa LPG de milim oynamazken benzinde böyle yapmasının sebebi sizce ne olabilir?

Çevrimdışı KAAN60

• Otomobil
    2000 polo 1.6 a.c
Ynt: Rölanti Dalgalanması Hk
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2015, 08:28:14 »
lambda sensörünüzü kontrol ettirin.
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2015, 00:29:24 »
gaz kelebeği temizliği basit iş zahmetsiz önce würth ile temizliği yapın sonra gözlemleyin tekrar ederse o zaman tartışalım.
Red Machine!!!

« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2015, 08:50:20 »
lambda sensörünüzü kontrol ettirin.

Gel bir de buradan yak. :D
Siz yazınca gidip sensörün kablosunu çektim. Araç ısınmaya başlayınca aynı dalgalanma stop etmeye yakınlık devam etti. Yani değişen birşey olmadı. Buradan bozuk olduğuna dair birşey diyebilir miyiz? Kontrolünü nasıl yapacağız elinde çıkma olan varsa dener kontrolünü yapardım.

gaz kelebeği temizliği basit iş zahmetsiz önce würth ile temizliği yapın sonra gözlemleyin tekrar ederse o zaman tartışalım.
Benner balata spreyi aldım kelebeğin içine kenarlarına sadece sıktım fazla temizleyemedim durum aynıydı.

Altbilgi: İlk çalışmada yapmıyor bunu ısınmaya başlayınca yapıyor. İlk hararet sensöründen zannettim orjinal ile değiştirdim ama değilmiş.

Çevrimdışı koug

• Otomobil
    AFH Engine
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2015, 16:32:52 »
Sıkıntının sadece Benzinde olmasından dolayı, sadece benzin ile çalışan donanımlara bakmak daha mantıklı olacaktır. Lambda gibi hem benzinde hem de lpg de aktif olan donanımlardan arıza çıkma olasılığı bence düşük. Benzin enjektörleri, benzin pompası gibi bileşenlere bakmak bence daha mantıklı. Ben sizin yerinizde olsam ilk olarak benzin filtresini değiştirtirim ve depoya würth enjektör temizleyici atarım. ucuzdan pahalıya doğru yavaş yavaş değişim yapılabilir.

Bu arada şunu da hatırlatmakda fayda var. Aracınızın mekanik veya elektriksel bir sıkıntısı var ise, lpg de bu sıkıntı çok daha belirgin olacaktır. Lpg de milim oynama yok ise mutlaka benzin hattında bir problem var diye düşünüyorum..

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2015, 21:30:20 »
Gaz kelebeği temizliğinden sonra da devam ediyorsa arkadaşımızın da dediği gibi benzin odaklı şeylere yöneleceksin.önce benzin filtresi değiş.sorun devam ediyorsa benzin pompası o biraz tuzlu.en son enjektör weber benzin dağıtıcı ve enjektör ateşleme fişlerini kontrol edebilirsin.
Red Machine!!!

« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2015, 09:02:15 »

Wurth enjektör temizleyici aldım 12, 13 km kullandım bir değişiklik olmadı. :( Sanırım sorun ekjektörlerden değil.

Şunu farkettim yüksek devirlerde pek belli olmuyor da düşük devirde(1000 ile 2000 arası) inanılmaz vurarak gidiyor. Resmen birşey itiyor aniden çekiyor gibi. Soğukken yapmıyor biraz ısınmaya başlayınca sorunda başlıyor. LPG de gram oynama yok.

Şu oksijen sensöründen yedek olsa onu da deneyip görsem ama nereden bulacağız ki yedeğini.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2015, 15:07:02 »
Bana penzin pompası gibi geliyor...
Red Machine!!!

« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2015, 17:38:51 »
Bana penzin pompası gibi geliyor...
pompayı 2, 3 sene önce 90 tl lik yan sanayi sanırım onunla değiştirmiştim. Soğukken tek seferde çalışıyor öyle dalgalanma da yok aşırı şekide. Biraz ısınmaya başlayınca yapmaya başlıyor. biraz ısındıktan sonra stop edeyim. tekrar çalıştırmak için uzun süre marş basıyorum ölü bir şekilde çalışır toparlanıyor. En büyük sıkıntı o zaten. Yoksa tüpte hiç sıkıntı yok ama olaki bir aracı durdurmamda tekrar çalışması ölüm oluyor. :(

Çevrimdışı koug

• Otomobil
    AFH Engine
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2015, 18:44:44 »
Vag-com kablonuz var ise hata kodlarına bir bakmak lazım. Kesinlikle hata veren bir donanım vardır diye düşünüyorum. Ankara'da oturuyorsanız bu konuda size yardımcı olabilirm.. Aynı memleketteysek, bir cumartesi günü emme manifoltunuza kadar söker iyice bakarız  ;)
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2015, 18:45:08 Gönderen: koug »

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2015, 00:54:14 »
Ben de Kocaeli Gölcük teyim bu tarafta olursan ben de bakabilirim bende de vag-com yazılım kablo herşey var...
Red Machine!!!

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2015, 01:04:02 »
Distribütörden olabilir mi?

« Yanıtla #12 : 10 Temmuz 2015, 09:06:46 »
Arkadaşlar çok teşekkürler. İstanbuldayım ben.
Vag-com bağlantıyı görmüyor araç(sanırım teyp, alarm vs sonradan tesisata eklenenler izin vermiyor aracı görmesine. Kaç usta bağlanamadı. )
Distribütörü daha yeni orjinal bosch ile değiştirdim o konuda sıkıntı yok.

Büyük ihtimal pompadan kaynaklı. 2 gündür 40 km yaptım. Sorun bir derece düzelmeye başladı. Stop etmiyor ama rölanti aracı sallıyor resmen. Eskiden de bir süre lpg de kullanıp benzine geçince gaz yememe filan oluyordu sonra düzeliyordu. Şimdi biraz rölantide sapıtmaya başladı tek fark o.
3  sene önce pompayı değiştirmeden de öyleydi, değiştirince düzelmişti. Tahminim pompa ısınmaya başlayınca sorun baş göstermeye başlıyor. Üzerindeki yan sanayi olabilir ucuza değiştirmitim zamanında. Şimdi orjinal ya da kaliteli bulmak lazım.

Malum lpg li araçlarda araya röle atmıyorlar bir yandan pompa da sürekli çalışma eğiliminde oluyor bu da ömründen yiyor (Her ne kadar yarım depo benzin bulundurmaya çalışsamda).

Aklımdaki soru ben değiştirebilir miyim acaba pompayı arka koltuk altında diye biliyorum ama başka bilgim yok.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2015, 17:15:22 »
Arka koltuğun altında değiştirebilirsin...
Red Machine!!!