Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: POLO - kendiliğinden stop sorunu  (Okunma sayısı 49570 defa)

POLO - kendiliğinden stop sorunu
« : 12 Ağustos 2007, 13:59:18 »
meraba arkadaşlar.. 98 model 1.6 polo kullanıyorum. iki gündür şöyle bir sorun yaşıyorum. araç 5-10 dakika çalışıtıktan sonra kendiliğinden stop ediyor, marşa basıyorsun ama araç çalışmıyor, 3-5 dakka bekledikten sonra tekrar deneyince çalışıyor ama yine 5-10 dakka sonra tekrar stop ediyor. hep aynı periyotlarda devam ediyor bu olay. aracın ateşleme sisiteminde sorun gözükmüyor disbüratöre giden ateşleme kablosunu şaseye temas ettirince ateşleme yapıyor.. ayrıca gösterge panelinde uzun zamandır (5-6 ay) "service" yazısı yanıyordu acaba ondan kaynaklanabilirmi..
bilgisi olan varsa yardımızı bekliyorum..
aracı servise bile götüremiyorum bu yüzden
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 14:04:14 Gönderen: devrim07 »

Çevrimdışı VWR

• Polo on Full Throttle...
Ynt: POLO - kendiliğinden stop sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2007, 16:15:18 »
bence gaz kelebegi sorunu...
Anlayana Sivrisinek Saz; Anlamayana Davul, Zurna Az...

« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2007, 17:05:11 »
bogaz kelebegını temızlet.servıs yazısı araba stop halındeyken 1 - 2 dakıka basılı tut sonra kontagı cevır basmaya devam et sılınecektır

« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2007, 21:21:48 »
bogaz kelebegını temızlet.servıs yazısı araba stop halındeyken 1 - 2 dakıka basılı tut sonra kontagı cevır basmaya devam et sılınecektır

stop halindeyken neye basılı tutacam. anlamadım

Çevrimdışı SZR

« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2007, 09:35:26 »
Kontak kapalıyken 10-15 saniye km sıfırlama düğmesine basılı tut sonrada elini düğmeden çekmeden kontağı aç ve 10-15 sn daha basılı tıt düğmeye. Bu işlemle service yazısı siliniyor bu arabalarda. :tamamdir

« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2007, 23:05:32 »
stop halindeyken neye basılı tutacam. anlamadım
[/quote]
pardon basılı tutcan km sıfırlama dugmesını yazmayı unutmusum SZR benden daaha ıyı acıklamıs

Çevrimdışı 34Sportline

• LESS IS MORE
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2007, 18:04:08 »
Benzer sorunlar ve çözümlerini 96 polo ve çalışma problemi başlıklı konuda bulabilirsiniz ama yine de tekrar edeyim:

Arkadaşlar çalışmama ve stop etme sorunu çok sık yaşanıyor. Olası nedenleri toparlayalım:
1- Ateşleme bobini arızalı olabilir. Çalıştırırken bobin üzerine tornavida arkasıyla tık tık vurmayı deneyin. Böyle vurunca çalışıyor ve sorun düzensiz ise büyük olasılık bobinden kaynaklanıyordur. Genelde Çin malı bobin takılıyor ve sorun yaratıyor. Alman malı bobin yaklaşık 80 YTL.
2- Akü sorunlu olabilir. Far ve ışıkları kontrol edin. Akü kutup başları oksitlenmiş olabilir, kontrol edin. Unutmayın, akü bitmişse marşa bastığınızda araç hiç marş motorunu çeviremez, sadece küçük bir tık sesi gelir.
3- Araç kontak çevirildiğinde önce rahatça çalışıp hemen kararlı bir şekilde stop ediyorsa kontak bölgesindeki chip okuyucu (immobilizer) anahtarınızdaki chip'i okuyamıyor ve bu yüzden önlem olarak çalışan motoru durduruyor demektir. Anahtarınızı açıp içindeki chip'i ön bölüme yakın bir yere sabitleyin. Orjinel anahtarda chip için bir yuva bulunur ama anahtarınız değiştiyse chip'i sağlamca ve anahtar yere düştüğünde yerinden oynamayacak şekilde yapıştırmanız gerekir.
4- Marş dinamosu sorunlu olabilir.
5- Ateşleme bobinine bağlı kablolarda gevşeme de çok sık karşılaşılan bir sorun. Kabloları kontrol edin, bujilere giden kabloları da çıkarıp tekar takın, gevşeme olup olmadığını kontrol edin.

Sevgiler
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2007, 18:06:09 Gönderen: 34Sportline »
Lütfen saygıyı elden bırakmayalım ve Türkçe'ye özen göstermeye çalışalım.

Çevrimdışı r76

« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2007, 22:21:33 »
Merhaba arkadaşlar,
Şimdi en baştan başlıyım isterseniz,benim araba sabahları yani motor soğukken çok zor çalışıyordu, aynı doğan şahini nasıl çalıştırırsınız gaza basa basa o şekilde uzun ugraslar sonucu arabayı boğa boğa çalıştırıyordum. Sonra servise götürdüm usta bi parca değiştirdi boğaz kelebeğini felanda temizlemiş işte neyse sorun düzeldi. Hatta dün izmite geldim bi 400 km yol yapmışım, hiçbir sorun yoktu, Taaa ki , bugun sabah kardeşim arabayı alana kadar. Sabah ilk çalıştırdığında yine bir sorun yok, yenikapıya gidip geliyor hatta bu arada arabada cok az benzin vardı bi 20 ytl lik benzin alıyor sonra gelince , parkediyor aracı, 1 saat sonra tekrar gelip okuluna gidicek , çalıştırıyor calısıyor yola cıkıyor ama 1-2 km sonra hop araç stop ediyor.Neyse orada bırakmış aracı çünkü dahada çalıştıramamış. Şimdi işten geldim ben böle böle anlattı hem ona sinir oldum hem arabaya sinir oldum, gittim aldım arabayı bıraktıgı yerden motor soguktu tak diye çalıştı araba , e-5 felan cıktım. Motor tam olarak ısındı ve sorun yok deyip evin orada otopark ararkene , yol ortasında stop etti arac, marşa basıom çalışmıyor içerisi çok pis benzin koktu felan, sonra ittim aracı kıyıya yaktım dörtleri  yine  biraz gaz vererek ve marşa basarak çalıştırdım aracı ama içim yandı ya , çok kötü sesler cıkıyodu motordan , pfffff.  sonra az ilerde boş bi alana çektim bıraktım aracı, sonra inerkende gördüm sol ön kapının az ilersinde koruma çıtalarının ordan vurmuslar arabaya yaa,  ne kadar sinirliyim şuanda bilemezsiniz, arabayı aileden tam 3 kişi kullanıyor şimdi tek ben kullansan bilicem ne oldugunu ama onlarda bilinçli bilincsiz kullanınca arabayı çileden çıkıyorum, varya  istanbulda özellikle bahcelievlerde oturmaktan nefret ediyorum, bu 5. kez carpışları araca yaa, öyle yol ortasınıada bırakmıyorum sakına sakına koyuyorum aracı 50 kere dönüp bakıyorum, neyse arkadaslar  şu stop etme olayı nedir yaa, nasıl çözeriz, yine kemal ustaya götürmek lazım aracı onuda teee  1 hafta sonra yapabilirim  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2007, 22:26:28 »
Geçmiş olsun Sokakta bırakmaya gerçekten gelmiyor, Moralini Bozma...

« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2007, 22:33:37 »
Geçmiş olsun. Diyecek birşey bulamıyorum  :-\

Çevrimdışı r76

« Yanıtla #10 : 14 Kasım 2007, 22:34:45 »
Şu lanet olasıca boğaz kelebeği ni temizlemek gerek galiba yine  :t

Çevrimdışı JudasDSC

• in vino veritas, in vino feritas
« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2007, 23:08:47 »
Benzin pompası, filtre tıkanması bi kontrol ettir o  aksamları.

Çevrimdışı r76

« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2007, 23:24:10 »
acaba benzin çok bitikti, ve o halde yenikapıya gitmişler , ve sonrada yeni benzin alınca bu sorunlar ortaya cıkmıs
o ihtimali bende düşündüm, depo daki pis benzini çekmiş olmasın sakın motor :t
böyle bir ihtimal olabilirmiki acep

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #13 : 14 Kasım 2007, 23:25:33 »
Deniz geçmiş olsun kardeşim ya :(
bencede belki pis benzin çekmiştir araba ondan boğulma yapmıştır ..
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..