Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo Göğüsten Gelen Ses  (Okunma sayısı 18851 defa)

Polo Göğüsten Gelen Ses
« : 30 Eylül 2007, 16:15:10 »
Öncelikle merhaba arkadaşlar, yeni keşfettim sizi:)

Bende 97 bi polo var son zamanlarda göğüsün orta kısmından anlam veremediğim bi çıtırdı duymaya başladım. Özellikle hız yapınca artıyor. Hatta şirkette bi polo sedan var o 120 yi devirince resmen çatır çatır ses geliyor. Sebebi ne olabilir, bilen arkadaşım var mı?
Her şey sende gizli...

Ynt: Polo Göğüsten Gelen Ses
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2007, 09:43:55 »
Hızla orantılı artıyosa kilometresaate şanzumandan gelen halattan olabilir. Nasıl tanımlayacağımı bilemedim ama bisiklet fren teli benzeri bişeydir, hıza parelel içindeki çelik kablo döner. Yağlamak pek mümkün olmuyo yada uğraşmak istemiyolar.

« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2007, 13:45:43 »
Teşekkür ederim Kubilay Bey, bi baktırayım.
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2007, 22:00:34 »
Buradan fikir yürütmek atmasyon dışında bir şey olmaz. O kadar çok şey varki ses yapabilecek.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2007, 21:48:24 »
Göğüsten gelen ve hızla orantılı olarak artan çıt çıt sesi başka nelerden olabilir sen söyle o zaman. La havle...
Burda kimse bilmişlik taslamıyo, sadece yardım istiyo ve etmeye çalışıyo. Bildiğin bişey varsa sen de söyle.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2007, 21:55:37 »
Sen bu mesajınla neyin tavrındasın ona anlam veremedim. Kimseye bilmişlik taslıyo gibi bir şey dedim mi ben. Ya da niye üstüne alınıyosun genel olarak söylenmiş bir şeyi.
Araba bu tek parça değil. Milyon tane parça var. Göğüsten ses geliyonun tek açıklaması mı olur. Burdan çözüm bulabileceğine inanıyosan tıkırtıya buyur uğraş.

İyi niyetle yazdığım bir şeyi nasıl anlamak istiyorsan öyle anla. Tutup sana "La Havle" yazmakla zaman kaybetmem.
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2007, 22:04:18 »
Tartışmayı uzatmak istemiyorum ama yazılanları tekrar oku ve yine kendin karar ver.
1-Sadece göğüsten gelen herhangibir sesten bahsedilmiyo. Hıza bağlı artan bi ses. Kasis, sıçrama, hoplamayla değil.
2-yorum yapan tek kişi olarak savunma yapmam normal.
3-Yine de ses çıkartmazdım ama yazdıklarındaki tavra bir daha bak, "atmasyon" falan. Benden başka atan da olmamış, ne garip :)

Çevrimdışı G60

• Otomobil
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2007, 22:08:03 »
Senin mesajını hedef alarak öyle bir şey yazmadım, yazmamda. Genel olarak olanı söyledim, sende yazdığımı bu yönde düşünseydin sana karşı olmadığını anlardın. O sesi tam olarak duymadan, araca binmeden vs buradan fikir yürüterek sence daha hızlı bir çözüm mü üretirsin. Yoksa 1 saatini ayırıp bir ustaya giderek mi? Bunu belirtmek için yazdım.

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2007, 22:09:57 »
ben söyleyebilirmiyim :)aracın hızına oranla daha hızlı çalışan bir şeyse bu katettiğin yolu gösteren gösterge kısmıda olabilir diyebiliriz yani göstergenin kendisi için diyorum bu olamayacağına göre senin yazdığında olamaz ndn dersen o halat cıt cıt diye sesi yapamaz istisnalar hariç çünkü halatın 2 ucundaki bağlantı yerleri halattan çok daha hassas malzemelerdir halat takılıp ses yapıyorsa o sesten önce bağlantı kısımlarında krıılma olur ve hiç dönmez :) görmeden dinlemeden yada önceden tecrübe olmadan aynı konuda tahmin yürütmek osmanında dediği gibi olur malum
Göğüsten gelen ve hızla orantılı olarak artan çıt çıt sesi başka nelerden olabilir sen söyle o zaman. La havle...
Burda kimse bilmişlik taslamıyo, sadece yardım istiyo ve etmeye çalışıyo. Bildiğin bişey varsa sen de söyle.

« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2007, 22:22:11 »
halatın ucundaki kısımlarda halata dahil parçalardır, ayrı alma şansın da yoktur. Halatı göstergeye kilitleyen tırnaklar kırıldığında da yapar.Yani sorun yine halattır. Gösterge konusunda haklı olma olasılığında düşük :) cırrr diye bi ses yapabilir bozuk olduğunda ama çıt çıt yapmaz. Çelik tel ya da uç kısmı sıkışma yaptığında, diğer tarafı dönmeyle birlikte biraz esner, kuvvet arttığında da ara ara boşalır. Bu çıkan çıtırtılar da muhtemelen budur. Çok emin olduğum konularda bile bu kadar iddia etmem ama iş inada bindi :)
Kemal biran önce yaptır şu aracı da tartışmayı sonlandır.

« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2007, 22:26:36 »
Tabiki haklısın. Ama o zaman burda hiç konuşmayalım ve direk ustalara, modifiyecilere gidelim. Öyle ustalar var ki Çoğu zaman onları siz yönlendirmelisiniz ya da elinizden gelen tamiri kendiniz yapmalısınız.
Daha geçenlerde bu farlar nası sökülüyo diye debelenip durdum. Keşke biri sinyalleri de nası sökeceğimi söyleseydi :-[

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2007, 22:32:08 »
halatın ucundaki parçalar halattan ayrı parçalardır yazdığımı hatırlamıyorum alıntı yaparsan göreyim bi..ayrı alabilirsin dediğimide hatırlamıyorum bunuda alıntı yaparsan ii olacak...sorun halatta değildirde demedim bunuda alıntı yap diycemde hiç bir sey yazamıyacaksın malum alıntı yapamayacaksın...istisnalar hariç yazıyor yazımı dikkatli okursan memnun olurum :)suna seninle her türlü iddaya girerim istersen hmn adını koyabilirsin ;Dhalatın kendisinde bir şey olamaz çünkü halatın uç bağlantı kısımları(yine farklı parcalar kastetiğimi felan düşünme ayrıca satılıyorda demiyorum)halattan daha dayanıksız olduğu için onlara olan olur..keşke parça üreticileri senin dediğin gibi tamamen bozulmayan sadece aksilik olunca ses yapacak kalitede parcalar üretseydilerde bende yazdığın yazının altına +1 koysaydım zevkle ama bu seferlik yazamıyorum malum :)
halatın ucundaki kısımlarda halata dahil parçalardır, ayrı alma şansın da yoktur. Halatı göstergeye kilitleyen tırnaklar kırıldığında da yapar.Yani sorun yine halattır. Gösterge konusunda haklı olma olasılığında düşük :) cırrr diye bi ses yapabilir bozuk olduğunda ama çıt çıt yapmaz. Çelik tel ya da uç kısmı sıkışma yaptığında, diğer tarafı dönmeyle birlikte biraz esner, kuvvet arttığında da ara ara boşalır. Bu çıkan çıtırtılar da muhtemelen budur. Çok emin olduğum konularda bile bu kadar iddia etmem ama iş inada bindi :)
Kemal biran önce yaptır şu aracı da tartışmayı sonlandır.

« Yanıtla #12 : 04 Ekim 2007, 22:40:40 »
Cem ben sorunun halatta olduğunu söylüyorum siz ise başka şeylerden olabileceğini. Yani ne oluyo senin söylediğin şeyler de sorunun halat olduğunu gösteriyo. Benim açıklamam buna dair. Daha önceki arabalarımın birinde halatta aynı problemi yaşadım. Km başı kaç defa dönüyo tahmin edemezsin. Seneler içinde de yıpranması, yağsız kalması doğal.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
« Yanıtla #13 : 04 Ekim 2007, 22:46:43 »
Tabiki haklısın. Ama o zaman burda hiç konuşmayalım ve direk ustalara, modifiyecilere gidelim. Öyle ustalar var ki Çoğu zaman onları siz yönlendirmelisiniz ya da elinizden gelen tamiri kendiniz yapmalısınız.
Daha geçenlerde bu farlar nası sökülüyo diye debelenip durdum. Keşke biri sinyalleri de nası sökeceğimi söyleseydi :-[

Bahsettiğim olay, hiç bir şey sormayıp, ustalara gitmek değil. Sadece, bir tıkırtının sebebini bulmak forum için ne kadar geniş bir konu olduğunu belirtmek, çözüme ulaşmasının zor olabileceğini belirtmekti amacım. Allah'a şükür hiç birimiz öyle sürekli ustanın ellerine mahkum kimseler değiliz.

Neyse uzatmıyorum, kişisel algıladığın için üstüne düştüm.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2007, 22:59:52 Gönderen: G60 »