Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 574860 defa)

Çevrimdışı sossi

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #560 : 07 Mart 2011, 23:41:29 »
uzun yolda  araç 90 dereceye gelmiyorsa ya araçta termostat yok varsada arızalı
20 valve 2.0 5 silindir 175 hp

Çevrimdışı BesTCooL

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #561 : 15 Mart 2011, 23:52:10 »
üst filtreyi söküyorlar... Kontağı açıp kapayınca çıt diye bir ses yapıyor kelebeğin devresi eğer yapmıyorsa bozuk diyorlar Çünkü bugün baktırdım çıkma bi tane taktı kontağı açınca hemen devreye giriyor sesi geliyor ..

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #562 : 16 Mart 2011, 13:45:25 »
İstanbullu1081, aracı cihaza bağlattınmı? arıza kodu ne verdi ? adaptasyonu tam yapabildilermi ?

Arıza kodunu yazarsan sana boğaz kelebeğin arızalımı değilmi fikir verebilirim ? Adaptasyon yapıldığında (001 nolu kanal) 4. blok taki değer ne ?

yardımcı olabilirsem ne mutlu...

Çevrimdışı istanbullu1081

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #563 : 24 Mart 2011, 08:34:52 »
boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon yapıldı. ve çalışması falan düzeldi zaten bilgisayardada boğaz kelebeğinde arıza göstermiyordu ayrıca motordada hatırladığım kadarıyla arıza göstermedi. bakalım tekrar götüreceğim bugünlerde.

Çevrimdışı kokil

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #564 : 03 Nisan 2011, 02:03:35 »
merhaba 2 gün önce 2006 1.4 trendlain aldık otomatik tüplü bugun benzinliğe girdik  lpg aldık cıktık benzinikten 100 metre gittik frene bastım kırmzı ışıkta durmak için durdum yeşl yandi gaz pedalına bastım araba hiç tepki vermedi ne oldunu anlamadım bi daha pedala sonuna kadar bastım gene tepki yok bu sırada araçin stop edip etmedii anlamadım konta kapattım araci p ye aldım tekrar marşa bastım d ye aldım vitesi peedela bastım hiç bi şey olmamiş gibi devam etti yola araç eve gldim bi daha dişari çikım araçi çaliştırdım 100 metre gittim gene araç tepki vermedi gaza basınca konta kapattım tekrar caliştırdım gaza bastım gittim sizce bu sorun boğaz kelebeğinden kaynaklanıyor olabilirmi

Çevrimdışı fethiyeli76

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #565 : 12 Nisan 2011, 16:20:03 »
Arkadaşlar benim aracımda 3-4 yıldır silkeleme problemi var. Yani özellikle 2. vitesteyken ayağımı gazdan çektiğimde sanki araba kesik kesik fren yapıyormuş gibi oluyor. Baktırdığım ustalar hep boğaz kelebeği dediler. Tabi bu arada rölanti düzensizliği ve stop etme de oluyor. Boğaz kelebeğini temizleyip adaptasyon yaparak beni gönderdiler. En son baktırdığım usta kontak soketi arızalıydı, arızalı kontak soketi de yanlış tetikleme yaparak ve beyni karıştırırak bu soruna neden olabilirmiş diyerek kontak soketini değiştirdi(Kontak soketinin arızalı olduğunu önceden biliyordum). Sonra kelebeği temizleyip adaptasyon yaptı. Aynı sorun devam ederse çaresi yok kelebeği değiştireceğiz dedi. Ve tabi ki aynı sorun yine tekrarladı. Şimdi aklıma geldi de; 2 yıl önce arabama tüp taktırırken tesadüfen buji kablolarının elektrik atlaması yaptığını farkettik ama kabloları henüz değiştirmedim. Acaba bu elektrik atlaması yukarıda bahsettiğim sorunlara neden olabilir mi?

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #566 : 13 Nisan 2011, 10:14:59 »
Elektrik kaçağı rolantinin ara ara düşüp yükselmesine, yolda gaza basarak giderken silkeleme yapmasına ve sağlıksız ateşleme yüzünden aracın performansının biraz düşmesine yol açar. Hemen kelebeği değiştirmeyin, çoğu usta bulamadığı sorunlara kelebek der. Yine de kelebek olabilir, bu sorun daha önce hiç başıma gelmediği için gazı bıraktığımda silkelemesi hakkında bir fikrim yok.

Çevrimdışı nc212

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #567 : 13 Nisan 2011, 22:51:47 »
bende de böyle problem oluyordu sanki araba adaptasyonsuz gibi çalışıyor ve dengesizdi hararet müşürünü değiştirip adaptasyon yaptırdım problem düzeldi bir dene istersen maliyeti düşük en azından boğaz kelebeğinden

Çevrimdışı carpediem13

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #568 : 15 Nisan 2011, 23:46:28 »
selam arkadaşlar..benimde bir problemim var yardımcı olursanız çok sevinirim..geçen hafta aracımda bir sorunla karşılaştım.araç çalışırken devir saati gaza basmamama rağmen kendi kendine hareket ediyor yani 800 devirde sabit durmuyordu.bende araştırdım ve boğaz kelebeğinden olabileceğini ve temizletmem gerektiğini anladım.daha sonra arıza tespit cihazı olan özel bir servise gittim.aracı cihaza bağladılar ve boğaz kelebeğini temizlediler ancak usta kelebeğin arızalı olduğunu soyledi daha doğrusu cihaz arızalı göstermiş.sonra bana arabayı çalıştır dedi çalıştırdım bir sorun yok gayet güzel çalıştı ama sistem arızalı gösteriyor neyse sen bunu boyle kullan ama kelebek arızalı haberin olsun dedi.ertesi gün sabah arabayı çalıştırdım çalıştı ama gaz ibresi kendi kendine hareket etti yine ama arabayı stop ettirip tekrar çalıştırınca yada 5 dakika dolaşıp durdurup tekrar çalıştırınca hiçbir bir problem olmuyor yani sadece ilk çalışmada yapıyor bu sorunu hatta diğer gun tam çalışırken stop etti bende çalıştırıken hafif gaza bastım o zaman çalıştı tekrar stop edip çalıştırdım sorunsuz çalışıyo yani uzun lafın kısası araba ilk çalışmada ya çalışmıyo yada devir saati sabit durmuyo ama sonraki çalışmalarda sorun çıkarmıyo bunun sebebi ne olabilir???boğaz kelebeğinden başka bir şey olabilir mi acaba???yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #569 : 21 Nisan 2011, 10:06:08 »
kokil
senin sorununla ilgili benim düşüncem olayın boğaz kelebeği ile bir alakası yok. Bu tip arızalarda ve tabiki senin aracın gibi modeli yüksek araçlarda aracı mutlaka cihaza bağlayıp arıza kodu görmek lazım o yüzden söylediklerinden sadece tahminde bulunabiliriz. Senin aracının gaz pedalı elektronik ve ecu ya gönderdiği sinyali ecu diğer verilerle birlikte karar verip uygluyor. Frene bastığında fren müşürü beyne bu komutu gönderir ve ecu bu sinyalle aracın gaz vermesini keser. Örneğin araba boştayken dene  hem gaza(sonuna kadar basabilirsin)  hem de frene aynı anda bas araba devri yükseltmez gaz vermez. O nedenle fren müşürü arızalı olabilir. Tabi gaz pedalıda arızalı olabilir bu arada.

bu boğaz kelebeği arızası şüphelerinde hangi model olursa olsun, cihaza bağlandığında V60 boğaz kelebeği motoru arızalı ibaresini kesin görmek lazım. bu tip bir arıza kodu yoksa, arıza ya hararet müşüründendir yada doğru adaptasyon yapılmamıştır.

birde tüplü araçlarada, ki çoğu tüplü bu tip arızaları net görebilmek için tüpü devre dışı bırakıp ondan sonra çözüm aramak lazım. tüp beyni ve tesisatı çoğu zaman aracın orjinal tesisatından ecu ya bilgi akışına zarar veriyor. hele 2006 ve üstünde iş dahada karmaşık.

Çevrimdışı ahmetceylan

• [i]Volkswagen[/i] karşılığı olan bir aşk" tır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #570 : 22 Nisan 2011, 09:36:54 »
Arkadaşlar benim aracımda 3-4 yıldır silkeleme problemi var. Yani özellikle 2. vitesteyken ayağımı gazdan çektiğimde sanki araba kesik kesik fren yapıyormuş gibi oluyor. Baktırdığım ustalar hep boğaz kelebeği dediler. Tabi bu arada rölanti düzensizliği ve stop etme de oluyor. Boğaz kelebeğini temizleyip adaptasyon yaparak beni gönderdiler. En son baktırdığım usta kontak soketi arızalıydı, arızalı kontak soketi de yanlış tetikleme yaparak ve beyni karıştırırak bu soruna neden olabilirmiş diyerek kontak soketini değiştirdi(Kontak soketinin arızalı olduğunu önceden biliyordum). Sonra kelebeği temizleyip adaptasyon yaptı. Aynı sorun devam ederse çaresi yok kelebeği değiştireceğiz dedi. Ve tabi ki aynı sorun yine tekrarladı. Şimdi aklıma geldi de; 2 yıl önce arabama tüp taktırırken tesadüfen buji kablolarının elektrik atlaması yaptığını farkettik ama kabloları henüz değiştirmedim. Acaba bu elektrik atlaması yukarıda bahsettiğim sorunlara neden olabilir mi?

bii bizim pololarda sabit olan bi özellik bu düşük devirde gaza basmayı braktıımızda silkelenme yapıyor kaç kişide gördüysem aynı olay var....

o yğzden anii duracağında bir ayak debraja basacak başka çaresi yok :(
>> LoNeLyWoLf  <<

Çevrimdışı sniper947

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #571 : 29 Nisan 2011, 19:10:45 »
gaz kelebegini nerde yapıyorsun kardeş

Çevrimdışı sniper947

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #572 : 30 Nisan 2011, 17:40:05 »

Öncelikle İyigünler 2000 Model Polo Clasik 1,6 Otomatik Vites Arbam Mevcuttur. Kendim Afyonda Oturuyorum.
Arabam Lpg İdi. Lpg Varken Arabamda Stop Etme 2 Veya 3 Marşta Çalışıyordu. Arabımı Burada Serviste Götürdüm .Bana Lamda Sensörü Bozuk Gaz Kelebegi Bozuk Dendi. Afyonda Özel Bir Ustaya Götürdüm
Bilgisaya Baglayamadı. Arabanın Sol Tarafındaki Silecek Altındaki Beyin Veya Kontrol Ünitesi Neyse Onu Söktü Oranın Oksitlendigini Gördük Oraya Balata Spreyi İle Temizledi  Arabanın Sesi Falan Düzelti
Yalnız Ertesi Gün Araba Hiç Çalışmadı.
Bende Aracı Eskişehirdeki Özel Servise Götürdüm.Bilgisayarda Aynı Arızayı Verdi. Yeni Gaz Kelebegi Taktılar Ben Oradaa İken Fakat Adapdasyon Yapmadı.Bana Arabamı Bırakmamı Söylediler.ARABAMI BIRAKTIM
Arabanın Lamda Sensörü Sigorta Kutusu Harartet Müşürü Termostat Müşürü Degişti.Fakat Arabadaki Tüpün Ayarı Bozdugu Yeniden Tüp Tesisatı Kurulması Gerektigi Söylendi.
Arabaya 1 Ve 2 Ay Lpg Bindim  Titremeye Başladı 1 0002 Ayda Benzinde Bindim Yine Titreme Sabahaları Çalışmama Var  En Son Olorak Şuan Tüpü Söktürdüm Tamamen.
Arabanın Çalışması Güzel Stop Etmiyor benzinda Fakat P Ve N Aldıgımda Devir 3000 Kadar Kendi Kendine Bazen Çıkıyor Bazende Çıkmıyor. Bu arada Bujileri Degiştirdim .Eskiden Km De Benzin 3 650 000 İken 600 000 İle 650 000 Arsı yakıyordu Bujiden Sonra  Benzini 4 000 000 Alıyorum Km De 400 000 İle 450 000 Arası Yakıyor benzede binerken

Şimdi Sorum Şu
Aracımın Kontrol Ünitesimi Arızalı Yoksa Gaz Kelebegimi
İkincisi Disbiritor Kapagında Çatlak Gördüm Bugun Oda Arıza Yaparmı
  İlginize Şimdiden Teşekkür Ederim

Çevrimdışı serdar282004

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #573 : 24 Haziran 2011, 12:12:56 »
slm arkadaşlar bende 1.4 16v hb var ilk silkeleme olduğunda bir ustaya gtürdüm çözemedi en son boğaz kelebeği değişecek dedi ama aracımın büütn ayarlarını bozmuş orjinal servise gittim 2 saatte yaptılar :) ve boğaz kelebeği ni temizlediler hiç bir sorun kalamadı daha tövbe bilmeyen kişilere aracıma dokundurmmamm iyi güvenilir anlayan bir usta veya servis derim arkadaşlar hepsi 140 tl ye yapıldı aracım