Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 574418 defa)

Çevrimdışı dogukan

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #546 : 03 Ocak 2011, 20:30:49 »
herkese selamlar.96 model polom var.

sorunum rolanti dengesizliği,aracım rolantide inip çıkıyor ve gaza basmazsam stop ediyor.kelebek adaptasyon,hararet müşürü değişti.sorun devam ediyor.Usta kelebeğin değişmesi gerektiğini söyledi.Fakat ben genede sonuna kadar değiştirmeyeceğim.Zira 350 tl civarı vdo...

Tavsiyelere açığım.Eski konularıda okudum.Fakat işin içinden çıkamadım... :'(

Son olarak aracım iki sefer harareti 90 ı geçip 110 lara geldi.Antifiriz müşür yeni termostat da sorun görünmüyor.Devirdaimde çalışıyor.Başına gelmiş arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Birde geç ısınıyor motor ısısı
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2011, 20:42:09 Gönderen: dogukan »

Çevrimdışı hasoci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #547 : 14 Ocak 2011, 16:16:28 »
kontağı çevirdiğinzde gelen sesi bekleyin o şekil marşa basmakta fayda var,ben ne zaman akümü söksem sonra taksam ilk kontağı açtığımda gelen ses hiç kesilmiyo o şekilde marşa basılırsa adaptasyon bozulabiliyo ama tekrar kontağı kapatıp açtığınızda sesin kesilmesini beklerseniz boğaz kelebeği kendini kurmuş oluyor..
kontağı açarım cızzz bızzz diye sesler gelir ve ışıklar söner o zaman basarım marşa bunu deneyin farkı göreceksiniz..
umarım anlatabilmişimdir :)

Hocam selam, bende o dediğin olaya dikkat etmeye çalışıyorum, önce gösterge ışıkları yanıyo o ince ses gittikten sonra marşı tam çeviriyorum, yoksa almıyo zaten genelde...
96 HB 1.6 LPG Laci Polo

Çevrimdışı mcsahan

• Volkswagen Türkiye - 2
  • onsekiz at, onaltı valvit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #548 : 14 Ocak 2011, 19:04:16 »
değiştim, hem cebimdekinden hemde sorundan kurtuldum

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #549 : 12 Şubat 2011, 01:11:45 »
MC ŞAHAN bey neyi değiştiniz? Boğaz kelebeğini mi yoksa arabayı mı?

Çevrimdışı ahmetceylan

• [i]Volkswagen[/i] karşılığı olan bir aşk" tır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #550 : 12 Şubat 2011, 13:04:29 »
araç LPG li ise ateşleme bobini de aracın marşını ve elektrik düzenini etkiliyor. bendede sorun vardı değiştirdim hatta yolda giderken aniden sönüyodu. şimdi sorun yok
>> LoNeLyWoLf  <<

Çevrimdışı omer.ercan

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #551 : 19 Şubat 2011, 14:19:05 »
merhaba bende 2000 polo var ve ilk aldığımda bendede aynı sorun vardı kelebek boğazı kirleniyor bu arabaların sık oranda bende kendim temizleyici spreyle temizliyorum ama belli bi km sonra araba tekrara dengesiz çalışmaya başlıyordu 2 gün evvel bosch car service ye telefon açtım ve aracımın neden bu şekilde çalıştığı konusunda bilgi aldım ustanın ilk sorduğu şey elini kelebekten içeriye soktunmu demesi oldu evet dedim temizlemek için soktum kesinlikle yanlış bişey yapmışsın o arabalar çok hassastır pc ile ayarlandıktan sonra kesinlikle ellenmemesi gerekir dedi ve adaptasyon yaptırdım arabayı sorun çözüldü. burdan polo sahiplerine söylüyorum sokak aralarındaki tamirciler kelebeği söküyorlar temizliyorlar falan takıp oldu diyorlar asla öyle bişey yok her temizlemeden sonra mutlaka adaptasyon yapılması gerekmekteymiş bu araçların veya kelebek bozuk deyip yenisini aldırıyorlar 400 tl civarında bu parça yazık verilen paraya bilginize sunarım..

Çevrimdışı deepblue

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #552 : 20 Şubat 2011, 13:07:57 »
aynen omerın dedıgı gıbı sokup temızledıkten sonra adaptasyon sart,ben dun en son yenısını alıyodum az kalsın 4 yer gezdım en ucuz 380 tl, son bı kez sansımı denemek için baska bı servıse gıttım ,temızlık ve adaptasyon yapıldı,şimdilik iyi ama anlamadıgım daha 3 ay oldu olmadı temızleyelı,bu karterden gelen yag buharı hortumu pısletıyor bellı,bu hortumu ıptal edenler kalorıferden ıcerı koku gelıyo dıyo,etmesek kelebek cabuk kırlenıyo,o hortumun ucuna ufak bı fıltre taksak nasıl olur sızce?

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #553 : 22 Şubat 2011, 00:12:52 »
POLO BOĞAZ KELEBEĞİ DESTANI - 1

Arkadaşlar daha önce benimde aynı sorunum olduğunu anlatan bi msj yazmıştım. Şimdi başımdan geçenleri anlatacağım. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlara yardımı olacaktı mutlaka.

1 yıl kadar önce 98 polo hp aracımı aldım. aldıktan sonra ustaya bakım için götürdüm. filtreleri fren disklerini ve balatalarını ve triger kayış setini değiştirmek gerektiğini söyledi. aracımı çok beğendi. bunları da yaparsak sorunsuz binersin dedi. bu bakımları yaptırdık. ama araç stop etmeye başladı. ben acemi olduğum için stop ettirdiğimi zannediyodum ama bizim bacanak da usta olmasına rağmen stop ettirdi. derken araç olur olmaz yerlerde stop etmeye başladı. (kırmızı ışıkta, virajlarda, park ederken, dreksiyonu tam sağ ya da tam sol yaparken, otomatik camların ikisine birden basınca, farlar açıkken, boşa alıp yokuş aşağı inerken...)
  bu sırada da sürekli ustalara gösteriyorum. bakım yapan usstam boğaz kelebeğini temizleyip format attı, düzelmezse değiştirmek gerekir dedi.

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #554 : 22 Şubat 2011, 00:17:56 »
POLO BOĞAZ KELEBEĞİ DESTANI -2

Ama sorun düzelmedi. b. kelebeği de pahalı olduğu için hemen değiştiremedim. bu süreçte bir kaç defa daha temizletip format attırdım.(temizleme 10 TL, format 2 TL)

derken tanıdık bi usta, çıkmacıya gidelim hem deneriz hem de ucuza alırız dedi. gittik, denedik düzelmedi. distribütör de yapar dedi. onu da denedik olamdı. çıktık geldik bi elektrikçiye. elinde sağlam beyin varmış. onu da denedik yine düzelmedi. Deneme parası olrak da 50 TL ödedim mecburen. bu süreç 3 ay kadar sürdü ve kafayı yedim resmen.

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #555 : 22 Şubat 2011, 00:25:46 »
POLO BOĞAZ KELEBEĞİ DESTANI -3
  ustam dedi ki, bizim dükkana 98 polo gelirse ben seni ararım , gelirsin bütün parçaları tek tek deneriz. denedik de.. yok yok yok.. düzelmiyo araç.. bu arada arabanın a'sından anlamazken motor ustası olmama ramak kaldı. ;D

Derken bi akrabanın tanıdık vw servisine gittik. usta baktı. yapılacak her şey yapılmış dedi. boğaz kelebeğinin sıfırını alman lazım, çıkmalar da sorunlu olabilir dedi. ben tam yenisini almaya niyetlendim ki, dükkanın çırağı amcasının da polo aracında böyle bi sorun yaşadığını, direksiyon yağını değiştirince düzeldiğini söyledi. 15 Tl olunca hadi değiştirelim, olan oldu nasılsa dedik. değiştirdik... yine düzelmedi... çırak bize karşı mahcubiyet hissetmiş olmalı ki abi ben bu arabayı düzeltirim dedi. 1 ay sürse de arar bulurum dedi. ben de arabayı çırağa bırakıp bi işimi halletmeye gittim. fazla kurcalama diye de tembih etim.

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #556 : 22 Şubat 2011, 00:33:42 »
POLO BOĞAZ KELEBEĞİ DESTANI -4

1,5 saat sonra geldim. araba bi kenarda yatıyor. çırak dükkan temizliyor. anahtarı isteyip eve gelme niyetiyle yanına vardım. abi arızayı düzeltim dedi. inanmadım. bindim, gerçekten de stop etmiyo araç. tura çıktım. stop ettirmek için elimden geleni yaptım, devir düşmüyor ible.. mucize gibi. çırağa dedim nasıl yaptın? abi meslek sırrı dedi. Arkadaşlar sorun ilk ustamın taktığı triger kayışında çıktı. ayarsız takılmış. ve 20 yaşalrında bi çırak halletti. 10 doğuş oto servisinde çalışmış usta bile anlayamamıştı oysa.

Şimdi arabamla aramız çok iyi. sanki yeni bi araba almış gibiyim. bu olaydan çıkardığım sonuçlar ise şunluı;

1- Bu pololar elektronik bir beyne sahip ve herhangi bi yerde sorun olunca beyin çareyi stop ettirmekte buluyo.

Çevrimdışı hilas

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #557 : 22 Şubat 2011, 00:43:26 »
POLO BOĞAZ KELEBEĞİ DESTANI -5

2- Bu pololarda boğaz kelebeği sorunu diye bişey yok, ustalar arızayı bulamayınca hemen b. kelebeği deyip çıkıyolar. (forumda yazılanları okursanız, çoğu kişinin arızası başka yerden çıkmış, b. kelebeğini değiştirenler de var ama çare olmamış. )

3- Çok konuşan ve ben şöyle arızayı giderdim böyle müşterilerim var diyen ustalardan uzak durun. gözünüz tutmadıysa derhal başka bi ustaya başvurun.

El hasıl-ı ve'l-kelam, o gün çırağa borcumu sordum ve "abi borcun yok nnaptım ki " cevabını aldım." yine de cebine zorla ücretini koydum ve eve döndüm.

Umarım sizlere faydası olur arkadaşlar...

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #558 : 22 Şubat 2011, 09:41:19 »
hadi geçmiş olsun benimen başıma gelmişti triger değişimi sonrasında sente yarım diş kaymış stop ediyordu ayarlayınca düzeldi.ne yazıkki pololar çok hassas ve memlekette anlyan adam bulmak çok zor.

Çevrimdışı istanbullu1081

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #559 : 07 Mart 2011, 22:39:40 »
merhaba arkadaşlar. bende de 97 polo var lpg li. bundan 2 ay kadar önce rolantide sorun vardı. 1000 devirle 1500 devir arasında geziyordu. 2. viteste giderken ayağımı gazdan çektiğimde araba silkeliyordu, kendikendine gaz veriyordu debriyaja basınca düzeliyordu. ama sonra yine ynen devam ediyordu. sonra ustaya götürdüm boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı ve düzeldi. ama şimdiye gelelim yine aynı sorun başladı. şimdi bide ara sıra 2000 3000 devirlere çıkıyor ara sıra gazdan ayağımı çekince. yine rolanti yerinde durmuyor. gidip temizleticem bir daha ama acaba hararet müşürü yada termostat ta da sorun olabilirmi.bide dikkatimi hararet çekiyor. uzun yolda çıkmıyor şehir içinde 90 na yaklaşıyor. işte arkadaşlar böyle bir sorunum var ne yapsam acaba. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.