Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo, Baskı Balata Bilye  (Okunma sayısı 219293 defa)

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
Ynt: Polo, Baskı Balata Bilye
« Yanıtla #56 : 21 Nisan 2009, 00:30:33 »
1. viteste kalkarken bariz sarsıntılı bir şekilde titreyerek kalkar. Çok yakmıyor ve aşırı rahatsız etmiyorsa devam et. Yeniyide alsan 20.000 km geçmez yukarda kavramaya başlar. kmsi ilerledikçede sertleşir.. Kayın pederin fokusun ki değişti ama ayarlayamamışlar sıfır debriyajla tepede kavrıyordu. 10.000 km olmadı orta sertliğe yaklaşmış onlar fazla debriyaj kullanyor demekki. Yarım debriyaj balata düşmanı... Benim arabamın İlk balatasıyla 110.000 deyim 120-130.000 arası değiştirmeyi düşünüyorum. İlk sahibi bayan olmasa bi 200.000 rahat görürmüşüm dur kalk az benim bulunduğum bölgede.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2009, 00:34:18 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı asimomoto

• kemal
« Yanıtla #57 : 25 Nisan 2009, 00:45:12 »
BENDE BU GÜN SLDIM 2001 poloclassic akl motor lk marka 170 ytl işciliği 75 ytl fiyatlar normalmi sizce

« Yanıtla #58 : 30 Mayıs 2009, 18:53:44 »
Merhaba. bende 98 polo classic var. geçen gün motoru yıkatmak için ustaya götürdüm arabayı. usta araba kalkışta titreme yapıyor, debriyaj yukarıda kavrıyor, debriyaj balatası aşınmış dedi. Halbuki değişeli daha 1 yıl oldu. değiştirdiğim zaman da debriyaj yukarıda kavrıyordu. ayrıca teknik verilere göre 3000 devirde 1. viteste 24 km/h, 2. viteste 43 km/h, 3. viteste 61 km/h, 4. viteste 81 km/h ve 5. viteste 98 km/h hıza ulaşması gerekiyor.dün denedim bu değerleri yakalıyor. baskı balata aşınmış olsa bu değerleri yaparmı? arabamın lastik ebatı orjinal değil. orjinali 195/60/R14 benimkisi 195/65/R14 yani 1 cm daha büyük. Acaba bundan dolayı olabilir mi?

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #59 : 18 Haziran 2009, 22:36:43 »
Merhaba. bende 98 polo classic var. geçen gün motoru yıkatmak için ustaya götürdüm arabayı. usta araba kalkışta titreme yapıyor, debriyaj yukarıda kavrıyor, debriyaj balatası aşınmış dedi. Halbuki değişeli daha 1 yıl oldu. değiştirdiğim zaman da debriyaj yukarıda kavrıyordu. ayrıca teknik verilere göre 3000 devirde 1. viteste 24 km/h, 2. viteste 43 km/h, 3. viteste 61 km/h, 4. viteste 81 km/h ve 5. viteste 98 km/h hıza ulaşması gerekiyor.dün denedim bu değerleri yakalıyor. baskı balata aşınmış olsa bu değerleri yaparmı? arabamın lastik ebatı orjinal değil. orjinali 195/60/R14 benimkisi 195/65/R14 yani 1 cm daha büyük. Acaba bundan dolayı olabilir mi?

Baskı balata kalkışı, hızlanmay,ı motor sesini,yakıtı etkiler. Teker ise dediğin gibi ibre hatası verir. Araban HB ise verdiğin iki lastik ebatıda yanlış(galiba sedaniçinde yanlış). Yol tutuşunu azaltır hızını az gösterir. 14" jantta 6n2 ler 185/55/14 sizinkiler 13" olması lazım bezindeposu kapağında orjinal ebatlar yazar.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2009, 22:38:13 Gönderen: 06onur »

baskı balata
« Yanıtla #60 : 16 Temmuz 2009, 21:14:34 »
arkadaşlar 98 model polonun baskı balatası komple değişimi kaç paraya mall olurr acaba bilgisi olan arkadaşlar  yardımcı olurlarsa sevinirim.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #61 : 02 Ağustos 2009, 13:28:07 »
arkadaşlar dün debriyajımı değiştirttim işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri aktarayım.

1- "Debriyaj pedalının sert olması"
         Sadece baskı balatadan değilmiş, ÖZELLİKLE debriyaj telinden kaynaklanıyormuş. Kurmalı değişik bir sistemi var ve içinde yay var. Sertleşmenin bir numaralı sebebi bence. Çünkü debriyajım değişti ve pedal isteğim yumuşaklığa kavuşmadı tel değişince düzeldi. Tel 70tl orjinali Fransa malı geliyor. Debriyaj seti LUK 160tl

2- "Vitese takarken garç sesi"

Öncelikli sebebi debriyaj balatasının ayırmaması. Ve benimki ne tel üzerindeki beyaz plastik sebep olmuş şu varsayım bende türedi sert debriyaj ve garç sesi direk debriyaj telinden olabilir.

Balatam değişti tel değişti "Garç" sesi türedi. 1-2saat sonra anlaşıldı ki Tel üzerindeki  yayı tutan Beyaz rekli palstik gevşetilmemiş. O kurma işlemi için gerekli imiş yay plastik ile toplanıp sıkıltan sonra tel sökülür, balata takıldıktan sonra tel tekrar takılır ve yayı tutan beyaz plastik serbest bırakılırmış.

3-"vitesler arası kemikli his ve zor geçme özellikle 1 ve geri"
Çözümü çok basit(Eğer debriyaj yeni ise) sadece el emeği aman bilmeyen ustalara gidip boştan yere vites kutusu değiştirmeyin 5-10 lira bişey

Aracın alt tarafında dişlilere hareket veren bir mekanizma var vites kutusu değil. Hemen Hemen viteslerin alt kısmına denk geliyor. Orada vidalı bir sistem var ve zamanla yeri kayıyor. Buda vitesin zor geçmesine neden oluyor. İyi bir usta "Durmuş Usta" gibi vitesi gerekli konumda tutuyor ve çırağına ovidaları gevşetip sıktırıyor o sorunda kayboluyor.

Şunu tavsiye ederim Önce "debriyaj teli " sonra "balata" değişmeli.
Ankara'da iyi usta isteyenlere Şaşmazda Endüstri meslek lisesinin arkasından sağa girince soldan ikinci sokağın sonuna doğru klas oto Durmuş Usta
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2009, 02:56:25 Gönderen: 06onur »

« Yanıtla #62 : 10 Eylül 2009, 19:38:57 »
arkadaşlar. 97 model 1.4 100bg polom var.bazen 1. vitese geçirirken geçmiyo.iyice sola oturtmam gerekiyor.baskı balatan demişti ustanın biri.malum pololarda debriyaj yukarıdan kavrıyor buna alıştım haliyle.sadece başka bi arabaya bindiğimde ilk kaldırışımda bağırıttırıyorum.onun dışında sorun yok:)baskı balata değişmelimi?çünkü debriyaj çok sert

« Yanıtla #63 : 10 Eylül 2009, 19:44:10 »
yskler onur 1.vites sorunu vidamıdır yani?usta bulmak zor.

« Yanıtla #64 : 13 Eylül 2009, 12:37:01 »
merhabalar
vw audi servisi hizmeti vermekteyim.aracınızla ilgili her iki debriyaj seti iiçin önerin sachs marka olucaktır.çunku edindiğim tecrubeler ve araçla ilgil yaptığım teknik analizler sonucu luk marka debriyaj setin in zamanla materyellerden dolayı daha çabuk debriyaj pedalında sertleşmeler olduğunu tespit ettim.bir de size tavsiyem deb telini orjinal doğuş grubundan alıp değiştirmenizdir.çunku poloda kullanılan motor golf3 vss araçlardada kullanılmaktadır dolayısı ile turkiyede piyasada orjinal diye satılan deb tellerinin yeni taktıracağınız deb setine zarar vericektir.çunku polo diye satılan her deb tel aynı değildir.bir tavsiyemde özellikle trafik yoğunluğunda deb pedalı uzerinde ayagınızı tutmamanızdır  çunku mbaskı yaprakları ısındığından dolayı parca sekil değiştirecek ve sizin yeni taktırdıgınız deb seti sertleşecektir.

selamlar

« Yanıtla #65 : 21 Eylül 2009, 03:08:03 »
selam arkadaşlar,
bende 2000 model polo hb var, 78 binde aldım, 2 sene oldu, sıralı tüp taktırdım, pazar hariç hergün çalıştığım için araba çok yol yapıyo (günde en az 70 km) , araba şu an 120 binde. bu sürede baskı balata iki defa değişti. viteste sesler ve takılmalar vardı, bikaç  tane ustaya götürdüm baskı balata dediler, bi arkadaşımının şaşmazda bi tanıdığına götürdüm, debriyaj telini kurdu ve düzeldi. Fakat  şu an yine kötüleşiyor. çok masraf yaptım bu arabaya ve hala düzelmedi. Artık gerçekten sıkıntı vermeye başladı. Ben gerçekten bu işten, özellikle polodan, anlayan bir usta arıyorum, bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler.

« Yanıtla #66 : 26 Eylül 2009, 21:49:17 »
onur o vidayı söyledim ustaya dediğini yaptı ilk başta sanki daha iyi old gibi ama bir kaç gün önceydi şimdi çok daha kötü ben bile geçirmekte zorlanıyorum!!!

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #67 : 04 Ekim 2009, 02:51:11 »
Polo35 debriyaj bitiktir dostum ayırmıyordur.Değiştirmeden önce ayrlattım pek fayda etmedi. debriyaj değişti sonra ayarlandı öyle düzene girdi. Yada vida gevşemiştir öyle binme hemen baktır. Denriyaj veya tel gittisede zorlama daha fazla masraf açarsın. Araban konusunda biraz şansızsın galiba aracının tüm büyük bakımları gemiş parçaları yıpranmış oda sana denk gelmiş.
büyük bakımları bittikten sonra sessize alır pek zorlamaz seni.

Ankara Durmuş USTA 05325421327. Galiba  her adam anlamıyor. Anlıyacağınıda zannetmiyorumoda bir nevi ince ayar. Bilen usta bulman gerekir.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2009, 02:53:52 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #68 : 04 Ekim 2009, 02:55:24 »
İzmirde usta bilmiyorum. Bilen Polo35 arakadaşa yadım etsin arkadaşlar.

« Yanıtla #69 : 04 Ekim 2009, 22:26:15 »
teşekküler onur her türlü ağır bakımlaır bana denk geldi gelmeye de devm ediyor:)ne hikmetse anlamadım yarında orta susturucuyu değiştiricem iy bir usta bulabilirsem o vidaya dabaktırıcam.artık balıksirdeyim