Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman Sorunu  (Okunma sayısı 30022 defa)

Çevrimdışı futuuu

• Profili Görüntüle
Otomatik Şanzıman Sorunu
« : 26 Mart 2009, 17:32:32 »
Arkadaşlar hemen konuya gireyim :)

97 polo 6n otomatik sahibiyim. Arabamı aldığımda başlayan bir sorun kış mevsimiyle beraber iyice büyüdü. Aracımla normal seyir halindeyken bir kavşak veya herhangi bir duraklama anında veya yavaşlamadan sonra tekrar devam etmek istediğimde vites yerine oturmamış oluyor ve gaza basmamla beraber şok sert bi şekilde oturuyor ve haliyle epey sarsıntı yapıyor. Ayrıca şanzımandan sanki boğazında - aferdersiniz - balgam varmış gibi bir ses geliyor. Bu ses yaşadığım sorunla bağlantılı mı bilmiyorum.Ayrıca bu anlatıığım sorun motor soğukken artık abartıyor. Burada bir otomatik şanzıman servisine gösterdim bana türbün ağrızası dedi ve en az 1200e patlar dedi.

Asıl sormak istediğim konu ise bu haftasonu Ankarada olacağım ve orada bana tavsiye edebileceğiniz işinden anlayan ve "esnaf" bir usta tavsiye edebilecek olan var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim herkese :)

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
Ynt: Otomatik Şanzıman Sorunu
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2009, 18:00:22 »
Aracınız kaç km'de.. Hiç şanzıman yağını değiştirdiniz mi? Manueli bilmem ama otomatiklerde değişmesi gerekiyor.
Bende 97 otomatik polo sahibiyim. AEE Motor. Motor sadece soğukken 1 den ikiye geçiş yaparken alttan sanki küt diye bir şey vuruyor. Ama sadece motor soğukken yapıyor. Ustam komple yağını değiştirecek. Bizim modellerin filtresi değişmiyor. Cubuk şeklinde bir sanzıman filtresi var. Buda yıkanıp silinip yerine takılabiliniyor. Ben yinede filtre alacağım çünkü bana filtredeki conta lazım olacak. Conta eskimiştir. 5-6 lt yağ almam gerekiyor. Castrol Dexron III alacağım. buda 1 lt.lik ambalajlarda var ve 15 tl gibi fiyatı var litresinin. Uygun fırsatta bu işlemi yapacağım. Vakumla tirbunun içindeki yağıda çektireceği için 5-6 lt yağ gidecek. Belki bu işlem benim sorunumu çözmiyecek - ustama göre çözecek- ama şanzımanı korumuş olacağım. zira bende merak edip araştırmıştım. otomatik şanzımanın indirilip sökülüp bakımının yapılıp tekrar takılması 1.750 -2.000 gibi fiyatlara oluyor.

Çevrimdışı futuuu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2009, 18:06:19 »
Abi benim arabanın 1den 2ye geçişi ayrı bir felaket zaten :) bu yüzden 1de devri yükselttikten sonra gazı bırakıyorum, arabanın vites değiştirmesini bekleyim devam ediyorum, bir nevi manuel gibi :) Ağustos ayında yağını değştirmiştim, hiç bir etkisi olmadı, yalnı benim arabay sanki 3.5 litre yağ koydular diye hatırlıyorum, acaba daha fazlası mı lazım?? Yine şannzımandaki vuruntu öyle yağ değişimyle olacak gibi falan gelmiyor.

MAliyetlere gelince, eğer şanzıman sıfır gibi sorunsuz çalışacaksa ve yumuşak geçecekse ben zten 1000 - 1500 arası bi rakamı gözden çıkardım..

Çevrimdışı futuuu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2009, 18:06:53 »
Bu arada araç 158binde idi yanlış hatırlamıyorsam

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2009, 18:19:26 »
yağ değişiminde 3,5 lt gibi yağ değişiyor ama tirbunun içinide de yağ var. Bunuda ancak vakumla çektirebiliyorlar. Bu işlem sonucunda 6 lt yağ alıyor.

Bu işi yapan bir sürü otomatik şanzımancı var. Konuş pazarlığını yap. Ama sorununu çözmezlerese para vermem diye konuş.

Çevrimdışı futuuu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2009, 18:30:22 »
Evet şimdi bi ışık yandı, burada yani Konya'da usta tirbünde problem var demişti ama o şanzumanı söküp bazı parçaları istanbula göndermekten bahsediyordu. Tirbün yağını da bir değiştirteyim bakalım faydası olacak mı. Ankarada bi usta öneren birileri olursa çok sevinirm zira ankara git-gel 4 saat :) Eğer kafam bozulur da arabayı İstanbul'a götürürsem orada otomatik şanzıman servisi gani sanırım :)

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Mayıs 2010, 16:15:52 »
Selam arkadaşlar,

98 model otomatik polo sahibiyim. Burada daha önce "beyin arızası" bölümünde epeyce kafanızı şişirmiştim. Şimdi başka bir sorunum var:

Ben aracı altı ay kadar önce aldım, aldığımda 118.000km deydi. Bir süredir 1.vitesten 2.vitese geçerken sanki darbe yemiş gibi oluyor araç, tok bir ses geliyor bir yerlerden. Araç ısındıktan sonra genellikle düzeliyor, diğer vites geçişlerinde zaten bir sıkıntı yok. (Bu arada, belki hep yapıyordu ama ben acemi olduğum için fark etmiyordum, kesin bir şey söyleyemem o konuda)

Biraz araştırdım, şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söyleyenler var. Aracın geçmişini bilmediğim için daha önce yağ değişmiş mi değişmemiş mi bilmiyorum. Bugün bir otomatik şanzıman servisine götürdüm arabayı, amacım yağını değiştirtmekti. Ama pek iç açıcı şeyler söylemedi bakan usta, sorunun "selenoid valf"lerden kaynaklanabileceğini söyledi. Tamir maliyeti de 400-500tl filan olur dedi. Yağı değiştirmeye nedense pek yanaşmadı, yağı değiştirirsek sorunların daha da büyüyebilir filan dedi. Usta böyle söyleyince korkup vazgeçtim yağı değiştirtmekten.

Şu yağ meselesinde ne yapmamı tavsiye edersiniz, değiştirdiğimde sorunlarımın büyüme ihtimali varsa hiç bulaşmayayım diyorum, öte yandan yağın değişmesi gerçekten gerekiyorsa ve ben bu işi savsaklarsam ilerde daha büyük sorunlar yaşayacağım aşikar. Sözün kısası, yine kafam karıştı. :)
Sevgiler.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2010, 16:28:37 Gönderen: şatov »
Doğa bazen bir aptal yaratır. Ama bir züppe her zaman insanın kendi eseridir.

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Mayıs 2010, 18:05:57 »
Daha önceden de dediğim gibi ben yağı değiştirdim. Tribun içindeki boşaltmadı. yinede 4 lt. yağ aldı içine. Kısmen sorun çözüldü. Yine yapıyor  soğukken 1 den 2 ye geçişte vurmayı. ancak eskiden her seferinde yapardı ve sert bir şekilde. Şimdi çok ender yapıyor. o kadar da sert vurmuyor. Daha yumuşak..
Bence başka bir ustaya daha danış. ama otomatik şanzımandan anlıyan biri olsun.

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Mayıs 2010, 22:04:14 »
Kış mevsimiyle büyüyorsa aracınız karda kullanmanızdan kaynaklanabilir. Otm vitesli araclar karda pati cektıgıı zaman sanzımanı bozuyor. Otm ile karda yola cıkmayın

Çevrimdışı sinan34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2010, 16:19:36 »
Arkadaşlar bendede aynı proplem var (97 model 1.6 AC ) şanzuman indirmeden bu işin çözümünü bulan varmı acaba?

Çevrimdışı gdanaci26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2011, 20:42:27 »
Merhaba arkadaşlar
Bugün aracımla şehirler arası yolda kaldım, çekici, usta vs. maliyetler ile aracı İzmit otobandan Eskişehir'e getirtmem 750 TL'ye mal oldu. Aracı ustama bıraktım, otomatik şanzımanın inmesi gerektiğini söylüyor, önce yağının eksilmiş olabileceği söylendi, ancak sonra seviyenin normal olduğu tespit edildi. Araç çalışmasına rağmen gitmiyor, ne ileri ne geri, sorun ciddi. Otomatik şanzımanın indirilme, tamiri (mümkünse) ve tekrar montajı işlemlerinde tecrübeli arkadaşların fiyat ve öneri konusunda tavsiyelerini bekliyorum.
Aracım 98 model Polo otomatik HN, 128.000 km.de

Çevrimdışı TOLGAKAAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Eylül 2011, 00:24:24 »
Arkadaşlar hemen konuya gireyim :)

97 polo 6n otomatik sahibiyim. Arabamı aldığımda başlayan bir sorun kış mevsimiyle beraber iyice büyüdü. Aracımla normal seyir halindeyken bir kavşak veya herhangi bir duraklama anında veya yavaşlamadan sonra tekrar devam etmek istediğimde vites yerine oturmamış oluyor ve gaza basmamla beraber şok sert bi şekilde oturuyor ve haliyle epey sarsıntı yapıyor. Ayrıca şanzımandan sanki boğazında - aferdersiniz - balgam varmış gibi bir ses geliyor. Bu ses yaşadığım sorunla bağlantılı mı bilmiyorum.Ayrıca bu anlatıığım sorun motor soğukken artık abartıyor. Burada bir otomatik şanzıman servisine gösterdim bana türbün ağrızası dedi ve en az 1200e patlar dedi.

Asıl sormak istediğim konu ise bu haftasonu Ankarada olacağım ve orada bana tavsiye edebileceğiniz işinden anlayan ve "esnaf" bir usta tavsiye edebilecek olan var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim herkese :)
Selam Arkadaşım.Öncelikle çok geçmiş olsun.Benim aracımda 98 Hb Auto Polo şanzuman sıkıntım olmadı ama gövdede aldığımda çatlak vardı Yine bu sitede sizin gibi arkadaşların yardımlarıyla Ankarada bir şanzuman ustası buldum gittim konuştum vede çok hesaplı hallettim.İnanki otomatik şanzumancılar ağzını açtımı en ufak sorunda 2000-2500.tl den aşağı istemiyorlar ben parçalar yağı herşeyi dahil 1300 tl ye hallettim 2 ay oldu 2550 km yaptım şükür en ufak bir sorunum yok eğer arzu ederseniz ben size telefonunu yazayım bir görüşün danışın çok memnun kalacağınıza eminim çok paragöz bir insan deil ama siz yinede pazarlık yapın ankarada bu ustdan daha ucuza yaptıracağınız biri olmadığına eminim.05555017594 Kamil usta ismim mehmet benden aldığınızı söylersiniz telini usta ne yakınımdır nede bağım vardır bende tavsiye üzerine gittim.birde yaptırdığım 1300 tl içerinde ön tamponda boyandı metalik boya.Şanzumanın çatlak gövde değişti yağı değişti contalar yenilendi filtre değişti kompla bütün parçalar sökülüp diğer gövdeye aktarıldı.Parça yıldız sanayinde istemediğiniz kadar var komple şanzuman yüzlerce  1'den ikiye geçerken yani vites aralıklarında sert geçişler selenoid valf lerden değiştiği an düzeliyor 4 adet var tanesi de yüz küsürdü ama hatırlamıyorum sade 1-2 geçişdeğişse yağ değişecek contalar indirme ücreti hatta türibinü arızalı arkadaş içinde yazayım yıldız sanayinde istemediğin kadar tirübün var usta sağlamıda anlıyor üzerindeki yağa bakarak yani diyeceğim o kadarda korkmayın kamil usta çözer yardımcı olur benim uykularım kaçmıştı her sorduğum her konuştuğum 2500-300 arası paran gider demişlerdi.Saygılar Allah yarmcınız olsun.

Çevrimdışı gdanaci26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2011, 22:29:34 »
teşekkürler birader

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2011, 00:08:24 »
teşekkürler birader
selam bendede otomatik polo var şanzıaman sorunu yaşadım yalovada 2200 tl ye mal oldu ama tolgakaan adlı arkadaşın tavsiyesini geç farkettim  onu daha önce farketseydim belki bende daha ucuza mal edebilirdim benim aracımda türbin tamiri pompa değişimi krenk mili ve 1 takım balata değişti hepsi 2200 tl tuttu iki aydır memnunum bi sıkıntı yok sen bence tavsiyeye uy ankarada bu işi hallet derim iyi geceler..
RedMercury