Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Merkezi Kilit Arızası  (Okunma sayısı 109344 defa)

Merkezi Kilit Arızası
« : 14 Ekim 2011, 14:51:33 »
Evet arkadaşlar herkesin başına gelen problem benimde başıma geldi.Kapılar çalışır durumda iken anahtarla açtığımda tüm mandallar kapanıyor veya açılıyordu oluşan problemle beraber mandallar hiç bir şekilde çalışmadı ve sol kapı anahtarla dahi kilitlenmedi.Tüm kapıları manuel olarak kilitledim.Sorunun kaynağı ise sağ arka çamurluğun üzerinde bulunan üniteye su kaçması.Bir kaç ustayla görüştüm tamir veya çıkma bulunabilirse değişim için.Ortak problem ise 200 liralık bir maliyet.Yenisi zaten 400 lira ile 600 lira arası.

Aracımda oluşan bu problemin çözümüne gelirsek.Öncelikle bagajın sağ tarafındaki ilk yardım bölümünü açalım.Stop lambalarıyla çamurluğun bombesinin arasında ki boşlukta bulunan üniteyi yavaşça çıkaralım.Ünitenin üzerinde ki aküden gelen güç kablosu ve pompaya giren hava borusunu nazikçe çıkarın.
Tezgah yada herhangi bir masanın üzerinde çalışırsak daha rahat olur.Ünitenin kapağını açalım.Kapağı açtığımızda bir devre göreceksiniz.Nazikçe yavaşça oynatarak kendinize doğru çekin.Devre kırmızı ve mavi kablolarla hava pompasına bağlı motora lehimlenmiştir.
Eğer devrede ıslaklık varsa bir fan yardımıyla kurutunuz.Saf alkol ile devreyi bolca yıkayın.Bir fırça ile oluşan oksitleri temizleyin.Devre üzerindeki lehimleri kontrol edin.Eğer havya ve biraz lehimle,lehimleri tazelerseniz daha sağlıklı olur.Tüm bu işlemler bittikten sonra araca takınız kapağı kapatmadan dikkatle test edebilirseniz sorunu görmek adına daha yararlı olur.Anahtarı çevirdiğinizde devre üzerinde ki röleler harekete geçiyorsa devre sağlamdır.

Motoru devreye bağlı kablolarından tekrar bağlamak üzere ayıralım.üzerindeki plakaları da ayıralım ve motoru 12v DC 2A lik voltajla motoru test ediniz.Çalışıyorsa şanslısınız demektir.Devreyi tekrar eski haline getirip kutu içerisine yerleştiriniz ve deneyiniz.
Merkezi kilit sisteminiz çalışıyorsa üniteyi su dan korumak için önleminizi alınız.

Motor çalışmıyorsa; Aynı motoru bulabilme şansınız var özellikle Ankara konya sokak bu konuda aşmış durumda hatta bobinlerini tekrar sardırabilirsiniz.
Devre çalışmıyorsa; devrenin üzerinde ki çalışmayan parçaları tespit ettirerek değiştirebilirsiniz.Maliyeti emin olun bu ustalara vereceğiniz ücret kadar çıkmaz.

Umarım faydalı olabilmişimdir :)
Herkese saygılar.

Ynt: Merkezi Kilit Arızası
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2011, 16:47:35 »
benim daha arıza yapmadı maşalahı var ama yazını saklıcam güzel açıklamışssın ilerde lazım olabilir...
RedMercury

« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2011, 17:44:25 »
açıklayıcı bilgi ve paylaşımın için teşekkürler
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2011, 12:49:23 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracımın kapıları 2 gündür kumanda ile kilitleniyor, fakat açılmıyor. Ama anahtar ile açınca tüm kapılar açılıyor. Birde şöyle bir durum var pompa ile uğraşınca, sağa sola sallayınca kumanda ile açılıyor. Dün gece pomyayı söküp eve getirecektim ama mavi hava hortumunu çıkaramadım. Sizce sorun ve çözümü nedir? Ayrıca hava hortumu nasıl çıkarılıyor.

Teşekkürler

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2011, 19:35:46 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracımın kapıları 2 gündür kumanda ile kilitleniyor, fakat açılmıyor. Ama anahtar ile açınca tüm kapılar açılıyor. Birde şöyle bir durum var pompa ile uğraşınca, sağa sola sallayınca kumanda ile açılıyor. Dün gece pomyayı söküp eve getirecektim ama mavi hava hortumunu çıkaramadım. Sizce sorun ve çözümü nedir? Ayrıca hava hortumu nasıl çıkarılıyor.

Teşekkürler

Yardım lütfen

« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2011, 21:14:59 »
Yardım lütfen
mehabalar
sizin öncelikle şunu denemeniz gerekir.anahtarla aynı anda kapılar açılıyor veya kapanıyor mu?
eğer açılıyorsa merkezi kilit ünitenizde bir problem olduğunu düşünmüyorum.uzaktan kumandanın arabadaki modülünde bir problem olabilir.
Açılmıyorsa; mavi hava hortumunu düz tornavida yardımıyla üniteyle birleşim noktasındaki beyaz kelepçenin altına gelecek şekilde yukarı doğru biraz zorlayarak çıkartabilirsiniz.Kolay kırılacağını düşünmüyorum 2 kez çıkarıp taktım çünkü :)
üniteyi çıkarmadan alt kapağı açıp yukarıda yazdıklarımı uygulayarak,aç-kapa da nasıl bir tepki verdiğini görün.Duruma göre yazdığım diğer yöntemleri uygulayın.Tabi bunları yaparken eliniz yatkın değilse yanınızda,eli yatkın olan biri olursa daha sağlıklı bir işlem yapmış olursunuz.Umarım yazdıklarımın bir faydası dokunur.
:)

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2011, 22:40:00 »
Arkadaşlar alarm modülünde bulunan 4 soketin bir tanesini nasıl becerdiysem ters takmışım. Göstergeler, merkezi kilit pompası, alarm komple devre dışı kaldı. Aracı çalıştırınca belki düzelir diyerek kendi kendime teselli verdim. Aracı çalıştırdım stop ettim birde ne göreyim!!! araç çalışırken devir saati, yakıt ve hararet göstergesi hangi pozisyondaysa, kontağı kapatınca da o şekilde kalıyor. Bi an ayaklarım titredi. Hemen oto elektrikçiye gittim ve bana şunları söyledi; Abi bu durumda daha önce bize bi kaç araç geldi ve şu arızalar çıkıyordu; kesin aracın beyni yanıyor, biz tamir edemiyoruz istanbulda iyi ustalarımız var onlar 2-3 günde hallediyorlar, ayrıca göstergelerin hepsinin motorları kesin yanmıştır. Ama onları biz hallediyoruz ve ortalama maaliyeti 1,000 - 1200 arası tutuyor dedi. Ben bir şok daha geçirdim. Tamam aracı ben böyle kullanırım dedim ve ayrıldım. Sürekli gittiğim bir servis vardı. Aracım bakımlarını yaptırdığım. Onu aradım ve işin yoksa buraya gel dedi. Aracın bütün arızası sadece 5 amperlik bis sigortaymış. Nerdeyse adamın elini öpecektim  ;D

Çevrimdışı cengizd68

Otomobil
    1.9 TDI bora
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2011, 10:17:53 »
Geçmiş olsun arkadaş doktor misali Allah bu ustaların eline düşürmesin onlarsız da bırakmasın. Merkezi kilit sorunu bendede var araç kumandayla açılıyor ancak kilitlenmiyor içerden kilitliyorum kapıları, geçen gün bağajdaki pompayı söktüm hafiften hortuma üflediğim ve içime çektiğim zaman sağ arka kapı hariç hepsi açılıp kapanıyor sanırım o kapıda bi kaçak var boş bi zamanımda döşemeleri söküp bi elden geçireceğim bakalım faydası olacakmı.

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2011, 18:20:13 »
daha bugun 2 saat önce sordum cıkmasını motorun 100 lira diyorlar Ankara yıldız sanai sitesinde alayı kazıkkcı golf 3 karlıgı soruyom adamlara 80 lira diyor lar diyom 0rından habernz yok sanırım 40 lira bizde bu diyor sinirlerm bozuldu geldm
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2011, 19:55:07 »
Geçmiş olsun arkadaş doktor misali Allah bu ustaların eline düşürmesin onlarsız da bırakmasın. Merkezi kilit sorunu bendede var araç kumandayla açılıyor ancak kilitlenmiyor içerden kilitliyorum kapıları, geçen gün bağajdaki pompayı söktüm hafiften hortuma üflediğim ve içime çektiğim zaman sağ arka kapı hariç hepsi açılıp kapanıyor sanırım o kapıda bi kaçak var boş bi zamanımda döşemeleri söküp bi elden geçireceğim bakalım faydası olacakmı.

Tşk.ler usta. Sana da geçmiş olsun.

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2011, 19:56:48 »
daha bugun 2 saat önce sordum cıkmasını motorun 100 lira diyorlar Ankara yıldız sanai sitesinde alayı kazıkkcı golf 3 karlıgı soruyom adamlara 80 lira diyor lar diyom 0rından habernz yok sanırım 40 lira bizde bu diyor sinirlerm bozuldu geldm

Netten çıkma veya 2.el pompa almayı denesen belki daha iyi olur. Gerçi burada eski tecrübeli arkadaş oldukça fazla. Hemen hemen her konuda ciddi yardımları oluyor. Elbet birisi size bir yol gösterir.

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2011, 12:41:34 »
Arkadaşlar merkezi kilit pompasında şöyle bir arıza var;

Alarmın düğmesine basıyorum kapılar kilitleniyor. Ama kapıları açmayı denediğimde açmıyor. Anahtarla açmayı denediğimde kapılar gayet normal açılıyor. Sorun ne olabilir?

« Yanıtla #12 : 27 Kasım 2011, 17:52:49 »
Arkadaşlar merkezi kilit pompasında şöyle bir arıza var;

Alarmın düğmesine basıyorum kapılar kilitleniyor. Ama kapıları açmayı denediğimde açmıyor. Anahtarla açmayı denediğimde kapılar gayet normal açılıyor. Sorun ne olabilir?

alarmın kumandasına baktınmı belkı dugme basmıyordur
RedMercury

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2011, 22:20:56 »
Zafer abi alarmın düğmesinden olsa dörtlüler yanmaz ama. Dörtlüler yandığı halde kapıları açmıyor.