Gönderen Konu: merhaba aranıza yeni katıldım..bir sorunum var  (Okunma sayısı 4955 defa)

Çevrimdışı jepak

• 1997 polo hb
    • Profili Görüntüle
merhaba aranıza yeni katıldım..bir sorunum var
« : 12 Kasım 2008, 18:37:21 »
merhaba

cok güzel bir forum. öncelikle bunu belirtmek istiyorum. konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. 97 model polom var.otomatik. stop etme sorunuyla uğraşıyorum.çalıştırdığımda gaz vermezsem bir süre sonra ve ışıklarda, dönemeçlerde bazen stop ediyor. götürdüğüm ilk usta boğaz kelebeği değişecek dedi. 300 lira istedi. sonra 2-3 hafta sonra başka bir ustaya götürdüm teste soktu. bunun beyni sorunlu dedi. hararet müşiri ya da kelebekte bir sorun yok dedi. 1300 fiyat soyledi beyin için. daha sonra aydoğanlar'a gittim. yetkili serviste teste soktular adaptasyon yaptı tutmadı onlar da beyinde sorun var dediler ama almanyada bile zor bulunuyor vs..diyerek anlatıp 1700 civarı fiyat soylediler. en son yetkli servisin soylediği elektronikçiye gittim bu beyin işleriyle uğraşan. o da duruma göre tamir edilirse 750 yeni takılırsa 1000 ytl tutar dedi.

şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz. bu beyni taktırsam kesin düzelir mi yoksa ayriyeten bir de boğaz kelebeği değiştirme gibi ekstradan masraflar da çıkar mı ? ve satarken beyni değişti dersem bu iyi bir şey midir( çünkü belli bir süre sonra değişmesi zorunluymuş sanırım)..yoksa parça değiştiği için aracın değeri düşer mi?
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2008, 23:46:58 Gönderen: jepak »

Çevrimdışı salman

• ѕєℓмαη
    • Profili Görüntüle
Ynt: merhaba aranıza yeni katıldım..bir sorunum var
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2008, 18:48:51 »
arkadaşım aynı sorun bendede vardı. boğaz kelebeği değişmedi ama temizlenince düzeldi.
bence boğaz kelebeğini temizlet, hatta kendin bile yapabilirsin bu forumda arkadaşlar resimli şekilde nasıl temizleneceğini anlatmışlar. tahminim bahsettiğin rakamlarda bi masraf yoktur aracında.
nereye dönersen dön, ..çın hep arkada kalır..

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2008, 18:53:36 »
Bence de ordan başla.
Bir ustaya temizlet olmazsa.
Çok bi işçilik almaması lazım.
Alt tarafı söküp temizlicek.
Ondan sonra tekrar takip et durumu.
Piyasa soyguncu dolu. Beyin diyip durmasınlar.
Ha illa beyindeyse sorun zaten eninde sonunda değişir.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı starsky64

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2008, 19:04:58 »
öncelikle hoşgeldin aramıza. bende de aynı sorun vardı boğaz kelebeği temizlenince olay çözüldü. öncelikle temizletmeyi denemende fayda var. umarım çözülür sorun..

Çevrimdışı jepak

• 1997 polo hb
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2008, 23:50:19 »
söylemeyi unutmuşum boğaz kelebeği temizlendi. ilk başlarda çıkartmadan temizlemişlerdi. daha sonra çıkartıp temizlediler. adaptasyon tutmadı hiçbir yerde. tinerle temizlemişerdi. bu würth ile temizlenirse fazla bir farkı olur mu acaba. baktığımda tertemiz olmuş parlıyordu.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2008, 10:39:56 »
tinerle temizlik parça açısından pek iyi değil tamam iyi temizliyor ama içerideki elektronik aksama kaçarsada dumanını attırıyor würth yada benzeri parça temizleme spreyi ile temizlemek en doğrusu adaptasyon tutmaması ise boğaz kelebeğini takarken civataların birine şase kablosu bağlı olması gerekiyor ya takmayı unutmuşlardır yada kopmuş olabilir bence ona baktırdıktan sonra adaptasyonu bir daha deneyin.

Çevrimdışı alleyesonme

• Hatalarım stilimdiR!..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Kasım 2008, 18:45:46 »
bogaz kelebegi... deistir yada temizlettir sorun biter..

saygilar..

Çevrimdışı alleyesonme

• Hatalarım stilimdiR!..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Kasım 2008, 18:46:29 »
Bu arada aileye Hos geldin :)

Çevrimdışı jepak

• 1997 polo hb
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2008, 10:56:25 »
cevaplar icin tesekkürler. sanirim beyni degistiricem.daha doğrusu tamir edilecek. peki ankarada bu işi yapan tavsiye edebileceğiniz elektronikçi var mı ? şu ana kadar iki oto elektronikçi ile görüştüm biri anka elektronik diğeri teknocar. bunlar hakkinda bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini öğrenmek isterim.

Çevrimdışı sedative

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2008, 11:36:27 »
slm geçmiş olsun
merhaba

cok güzel bir forum. öncelikle bunu belirtmek istiyorum. konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. 97 model polom var.otomatik. stop etme sorunuyla uğraşıyorum.çalıştırdığımda gaz vermezsem bir süre sonra ve ışıklarda, dönemeçlerde bazen stop ediyor. götürdüğüm ilk usta boğaz kelebeği değişecek dedi. 300 lira istedi. sonra 2-3 hafta sonra başka bir ustaya götürdüm teste soktu. bunun beyni sorunlu dedi. hararet müşiri ya da kelebekte bir sorun yok dedi. 1300 fiyat soyledi beyin için. daha sonra aydoğanlar'a gittim. yetkili serviste teste soktular adaptasyon yaptı tutmadı onlar da beyinde sorun var dediler ama almanyada bile zor bulunuyor vs..diyerek anlatıp 1700 civarı fiyat soylediler. en son yetkli servisin soylediği elektronikçiye gittim bu beyin işleriyle uğraşan. o da duruma göre tamir edilirse 750 yeni takılırsa 1000 ytl tutar dedi.

şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz. bu beyni taktırsam kesin düzelir mi yoksa ayriyeten bir de boğaz kelebeği değiştirme gibi ekstradan masraflar da çıkar mı ? ve satarken beyni değişti dersem bu iyi bir şey midir( çünkü belli bir süre sonra değişmesi zorunluymuş sanırım)..yoksa parça değiştiği için aracın değeri düşer mi?
öncelikle geçmiş olsun, bende 2001 polo var lpg li aynı sorun bendede vardı, önce boğaz gaz kelebeği dediler, temizlettim 2 kez ama düzelmedi, daha sonra bilgisayara taktılar boğaz gaz kelebeği işlem görmüyor dediler kabloları incelediler sorun yoktu, en son beyinde sıkıntı var dediler, beyni açıp baktılar beyinde bir devre çalışmıyor dediler değişmesi lazım yada çıkma bir beyin takılması lazım dediler, dah sonra başka bir usta buldum işinde iyi biri oldugunu söylediler ona götürdüm ve beyinle alakalı bir durum yok dedi beyin arabayı çalıştırana kadardır dedi ondan sonra beyin devreden çıkan bogaz gaz kelebeğine bağlı elektronik motoru aracın gidişini düzenler dedi bu stop etmeler beyinle alakalı değil yani dedi, boğazz gaz kelebeğini değiştirirsen sorun ortadan kalkar dedi, bende değiştirdim 3 gün önce 3 gündür araç stop etmiyor, tammane normale döndü , o ustaya gitmeseydim beyni değiştirecektim fakat sorunum yine devam ediyor olacaktı, sana tavsiyem işi iyi bilen birilerine git, eğert bilmeyene gidersen işin içinden çıkamadımı tüm suçu beyne yüklüyolar, yalnız benim araç lpgli ve lpg pololarda boğaz gaz kelebeğinin düşmanı imiş, yani bir şekilde yaptırsan bile 1-2 yıl içerisindetekrar kelebeği bozma durumu varmış, bence bene dokundurmadan boğaz gaz kelebeğini değiştirirsek ne olur diye bir düşün iyi bir usta bul, gerçi boğaz gaz kelebeğide 400 ytl civarında o da pek uygun değil anlayacağın...

Çevrimdışı jepak

• 1997 polo hb
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2008, 13:50:16 »
sedative..ilgin icin tesekkürler. senin de bahsettigin gibi bu konuda her ustadan farkli ses çıkıyor. hangisine güveneceğimizi şaşırıyoruz. bir de şöyle düşündüm yetkili servis sonuçta beyni değiştirmiyecekti yani bir çıkarı yoktu beni başka yerlere yönlendirdi. boğaz kelebeğinden olsa değişmesi lazım deyip 300-400 e takabilirdi. o zaman para için yalan söylemişler ufak bir temizlikle geçermiş aslında derdim. ama beyni sorunlu olduğu için bunu biz yapamayız dediler. demek istediğim firmalar araba üretiyor ve yetkli servisler tayin ediyor. bu insanlara güvenmeyip kime güveneceğiz. aklım karıştı..ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2008, 13:55:09 Gönderen: jepak »