Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Koltuk Döşemelerinin Sökülüp Yıkanması Hk.  (Okunma sayısı 7444 defa)

Koltuk Döşemelerinin Sökülüp Yıkanması Hk.
« : 17 Kasım 2014, 00:13:18 »
Arkadaşlar merhaba,

Kirli durması ve can sıkıntısı yüzünden koltuk kılıflarını söküp yıkamaya karar verdim. Sökmek önce mantıklı gelmedi ama sonuçta üzerine dikmediklerini düşünüp dikkatlice sökmeyi başardım. Gerçekten beklediğimden daha kirli olduklarını gördüm. Hem kirli hem de yapış yapış şekilde siyah bir haldeler.

Ama nasıl yıkayacağım konusuna karar veremedim. Çamaşır makinesine atsam birleşme yerindeki uzun plastik kısmı kırılma, bozulmaya uğrar mı bilmiyorum. İlk başta üzerinden normal sıcak su tuttum fırça bile vurmadan çıkan kiri, lekeyi, yağı aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

İkinci olarak yıkadıktan sonra kolay takabilecek miyim o biraz düşündürüyor. daha önce söküp takan var mı tavsiyede, öneride bulunabileceği şeyler olur mu?

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
Ynt: Koltuk Döşemelerinin Sökülüp Yıkanması Hk.
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2014, 01:40:57 »
Gerçektende çok pismiş Allah kolaylık versin...
Red Machine!!!

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2014, 09:19:22 »
Elde yıkayacaksanız Kosla Halı kullanabilirsiniz, güzel temizliyor. Ama en güzeli bütün döşemeleri halı yıkama makinesi ile temizlemeniz olacaktır.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2014, 11:08:52 »
Baya bi zaman oldu benim konularda vardır.Ben tavan döşemesini yenilemiştim.Onu yenilerken komple iç aksam plastikleri ve döşemeleri silmiştim ASPİRİN SUYU diye bir madde var baya bir etkili denemeni tavsiye ederim.Sıcak suyun içine bas aspirin suyunu sonra (lif) ve bilek kuvvetine devam (:Ama hakikaten allah kolaylık versin işin zor.
İstanbul masalı

« Yanıtla #4 : 17 Kasım 2014, 20:45:02 »
Dünden beri yapılanlar önce su sonra kalıp sabun cif Bulaşık sabunu vs. ile birer kat temizledim kurumaya bıraktım. Bakalım istenilen sonuc olmazsa aspirin, kosla ile de bir kat temizleriz. Aradaki farkı fotoğraflarım. Sorunsuz takabilirsem başlıkları soktum oturduğum kısımları da sökerim.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2014, 23:00:06 »
Aspirin iyidir ben motoru da silmiştim ayna gibi oldu...
Red Machine!!!

Çevrimdışı ramazan_40

Otomobil
    Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2014, 14:00:56 »
Bu tür işlemlerde döşemeyi sokmek büyük zahmetli ve riskli bir işlem eskisi gibi olmayabilir en iyi işlem bu tazzikli su verip bir yandanda vakumla suyu çeken halı yıkama makinaları var içinede özel ilaçını kattıgında fabrika çıkışı gibi yapıyor döşemeleri hatta taban halılarınıda yapmak mümkün bu makinayla hiç döşeme sökmeden temizliyor ben arabayı ilk aldıgımda uygulamıştım makinadan çıkan su haznesınin yaklaşık yarım santim dibinde balçık çamur karışımı pislik çıkmıştı çok şaşırmıştım...
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2014, 14:03:11 Gönderen: ramazan_40 »
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2014, 18:20:34 »
koltuk döşemesi benimki gibi yandan sökülmediyse temizlemek için çıkarmayın, halı yıkamasıyla temizleyin, benim sarı lifli tabaka iyice hırpalanmıştı, söktüğümde gördüm, şimdi telleri sırtımda hissediyorum :)

« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2014, 15:02:13 »
Kılıfları makineye atmadan elde yıkadığım şekliyle baktım güzel duruyor taktım bende. Gayet temiz oldu. Bu sefer oturduğum kısımlar kirli gözüktü. Yalnız onları sökmek daha zor sanırım. birkaç yerden tutturulmuş. O yüzden o kısımları da halı yıkama makinesi ile temizlemeyi düşünüyorum.

Taktıktan sonraki fotografları

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2014, 18:04:09 »
,Gayet temiz olmuş...
Red Machine!!!