Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Klima  (Okunma sayısı 8723 defa)

Klima
« : 09 Temmuz 2008, 18:40:08 »
Arkadaşlar 2000 POLO aracım boşta klima açtığım zaman devri düşüp stop ediyor. Havalar çok sıcak acil yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı rye

Ynt: Klima
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2008, 23:55:07 »
denediniz mi bilmiyorum ama boğaz kelebeğini  bi temizletmeyi deneyin...

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2008, 15:17:00 »
1- Klimanız açıkken araç içerisinde dış hava alımı açık dahi olsa kesinlikle sigara içmeyin. Klimanızı kapatın, camı hafif aralayarak sigara dumanının dışarı gitmesini sağlayın. Aksi taktirde hava kanallarında temizliği mümkün olmayan bir koku kalacak ve bu sizi sürekli rahatsız edecektir.

2- Dış ortam sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkı kesinlikle 7 dereceden fazla tutmayın. Aksi taktirde ciddi şekilde hasta olabilirsiniz veya sürekli bir kırgınlık haliniz olur.

3- Araca biner binmez klimayı çalıştırmayın. Önce camları açarak sıcak havayı dışarı atın.

4- Klimanızı, özellikle ilk çalıştırmada, kesinlikle yüksek devirde devreye almayın. Yolda giderken klimayı açmanız gerekirse debriyaja basıp devri düşürün ve klima devreye girdikten sonra ayağınızı debriyajdan yavaşca çekin.
5- Klimanızda R12 veya R134 soğutucu gaz kullanılır. Servisiniz veya profosyonel klima servisleri haricinde (oto elektrikçileri) kesinlikle gaz bastırmayın. Klimanın gazının % 10 - 20 arasında kaçması 1 yıl içerisinde normaldir. Kaçak oranı daha yüksekse kaçak tespiti yapılmadan gaz tekrar havaya uçacaktır.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2008, 15:51:37 »
kaçak tespiti yapılmadan gaz tekrar havaya uçacaktır

bu tehlikeli  >:D
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2008, 20:25:45 »
denediniz mi bilmiyorum ama boğaz kelebeğini  bi temizletmeyi deneyin...

Yeni temizletmiştim...

« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2008, 20:26:53 »
1- Klimanız açıkken araç içerisinde dış hava alımı açık dahi olsa kesinlikle sigara içmeyin. Klimanızı kapatın, camı hafif aralayarak sigara dumanının dışarı gitmesini sağlayın. Aksi taktirde hava kanallarında temizliği mümkün olmayan bir koku kalacak ve bu sizi sürekli rahatsız edecektir.

2- Dış ortam sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkı kesinlikle 7 dereceden fazla tutmayın. Aksi taktirde ciddi şekilde hasta olabilirsiniz veya sürekli bir kırgınlık haliniz olur.

3- Araca biner binmez klimayı çalıştırmayın. Önce camları açarak sıcak havayı dışarı atın.

4- Klimanızı, özellikle ilk çalıştırmada, kesinlikle yüksek devirde devreye almayın. Yolda giderken klimayı açmanız gerekirse debriyaja basıp devri düşürün ve klima devreye girdikten sonra ayağınızı debriyajdan yavaşca çekin.
5- Klimanızda R12 veya R134 soğutucu gaz kullanılır. Servisiniz veya profosyonel klima servisleri haricinde (oto elektrikçileri) kesinlikle gaz bastırmayın. Klimanın gazının % 10 - 20 arasında kaçması 1 yıl içerisinde normaldir. Kaçak oranı daha yüksekse kaçak tespiti yapılmadan gaz tekrar havaya uçacaktır.

Güzel bilgiler ama bu dediklerini yapmıştım ve yaptım işe yaramadı teşekkürlr...

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2008, 10:06:41 »
Güzel bilgiler ama bu dediklerini yapmıştım ve yaptım işe yaramadı teşekkürlr...

Bu yazılanlar klimayı kullanırken verim , tasarruf ve klima bakımı  gibi konularda dikkat edilecek noktalarla ilgili.Sizin stop etme sorununa faydası olacağı kanaatinde değilim zaten.
Sanırım bu arıza başka bir nedenden kaynaklanıyor eğer çözümünü bulduğunuzda paylaşırsanız bizlerde bir tecrübe ve fikir edinmiş oluruz.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2008, 10:39:00 »
Devir düşmesindan kaynaklı ise boğaz kelebeğide olabilir, aküdende olabilir, kompresörde olabilir, biçok nedeni olabilir...En sağlıklısı götürün bi servise vagcom dan baksınlar :tamamdir
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2008, 00:01:59 »
vala yanlış anlamayın ama ben r 12 die biliorum cünki ben beyaz esya servisiyim  r 134 u biz buzdolabına gaz sarjı yapıoruz belkide araclarada oluodur ama bilmiorum genelde kullanılan kazlar 22 12dir klimalarda

Çevrimdışı rye

« Yanıtla #9 : 16 Temmuz 2008, 00:58:42 »
yanlış bilgi vermeyeyim ama beyin meyin diyorlar, bilgisayar falan diyorlar, rölanti diyorlar bi alakası olabilir mi. benimde tam bilgim yok ama yarın sanayiye gidecem orda bi sorayım bakalım ne diyecekler.

« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2008, 14:55:35 »
yanlış bilgi vermeyeyim ama beyin meyin diyorlar, bilgisayar falan diyorlar, rölanti diyorlar bi alakası olabilir mi. benimde tam bilgim yok ama yarın sanayiye gidecem orda bi sorayım bakalım ne diyecekler.

Benim sorun boğaz kelebeğiymiş elektronik olarak işlevini tam yapmıyor dengeyi sağlayamayıp stop ediyor muş. değişmesi lazım dediler 300-350 liranın yolu göründü. siz ne yaptınız gösterdiniz mi ne dediler.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2008, 16:08:56 »
Benim sorun boğaz kelebeğiymiş elektronik olarak işlevini tam yapmıyor dengeyi sağlayamayıp stop ediyor muş. değişmesi lazım dediler 300-350 liranın yolu göründü. siz ne yaptınız gösterdiniz mi ne dediler.
valla ben tamir ettim kullanıyorum işi bilen bir usta bulursanız tamir ettirin derim aslında tamiride boğaz kelebeğinin potansiyometreleri zamanla oksitlendiğinden iş yapamıyor sıkıyorsun kontak cleaner bir adaptasyon yola devam...

Çevrimdışı alleyesonme

• Hatalarım stilimdiR!..
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2008, 17:03:21 »
Bogaz kelebeindendir bende de var aynı sorun gosterdim serwise deişecek dediler zaten dewir düşüyo yükseliyodu kafasına göre başka 1 topice te bunu dile getirmiştim zaten 300 350m 1 fiatı var ama deitşirmedim böle kullanıyorum vallahi... durumun warsa git sewise böle de onaylarlarsa deiştir Ustad..

« Yanıtla #13 : 26 Temmuz 2008, 14:43:04 »
valla ben tamir ettim kullanıyorum işi bilen bir usta bulursanız tamir ettirin derim aslında tamiride boğaz kelebeğinin potansiyometreleri zamanla oksitlendiğinden iş yapamıyor sıkıyorsun kontak cleaner bir adaptasyon yola devam...

Bana tamiri olmasığını değişmesi gerektiğini söylemişlerdi nasıl yaptırdın tamir edilme gibi bir dudum var mı?