Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: katalizör iptali ve eksoz sorunu  (Okunma sayısı 45010 defa)

katalizör iptali ve eksoz sorunu
« : 05 Nisan 2008, 01:15:48 »
Arkadaşlar öncelikle polo ailesine selamlar aranıza yeni katıldım merhaba.3 ay önce 98 1.6 8v polo aldım.almadan önce servise gösterdim hiç problem yoktu.3 aydır; önce hararet ardından benzin pompası.şimdide katalizör.kat.kırılmış ses yapıyordu vw servis kat.a 2850 ytl dedi işcilik hariç dedi yani arabanın dörtte biri fiyatı.dışarda ustalara sordum iptal et sorun olmaz dediler bende iptal ettirdim düz boruyla orayı gectiler fakat şimdide arabadan gaza basıp ayagımı cektğimde vıııııırrrr a benzeyen sesle beraber titreme oluyor.acaba oraya susturucu taktırsam sorunum cözülürmü bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Ynt: katalizör iptali ve eksoz sorunu
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2008, 01:25:43 »
turkiyedeyken modlu 206 iminkini sokturup eve koymustum. 2 yil kadar katalizorsuz kullandim ama hic sorunla karsilasmadim. senin aracta muhtemelen baglantilarda bir sorun olmustur titreme falan yapiyordur. ya da duz gectikleri boruda bir sorun vardir.

Çevrimdışı Sile-R

• ABF
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2008, 01:30:31 »
Kat ın söküldüğü yere Kat iptal parçası takarsan zırlama gider...Kat iptal parçaları var eksozcularda...

Katalizatör orada bir susturucu etkisi örüyor onu oradan alınca ister istemez ses ve zırıltı oluyor... İptal parçasını yerine koyunca sorun kalmaz...

...

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2008, 14:01:47 »
Benim polomda kat iptali var hiç bir sorun yaşamadım ses oluyor doğal olarak.

« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2008, 00:37:42 »
problem olmaması lazım. düzde geçseler problem olmaz. eksoz kasaya değiyor olmasın.
urfa otobanı

« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2008, 11:29:00 »
bendede katalizatörden 2500-3000 devir arası uğultu geliyor. egzosçu sökelim susturucu takalım dedi. cesaret edemedim. susturucu taktırsam yakıt tüketimi artarmı veya başka sorun çıkarırmı.

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #6 : 11 Nisan 2008, 13:56:17 »
yalnız kat iptali olunca egzost muayeneden geçemessin bilgin olsun..muayenen yakın ise şimdiden çıkma bakmaya başla derim..
kat iptalinde benzin ve performans bir miktar yükseliyor sanırım..Bide egzost sesi artıyor
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı Sile-R

• ABF
« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2008, 22:59:10 »
Katalizatör kullanımı bizde tam yasal olmadıı için ölçüm katalizatörsüz atık üzerinde yapılır... Yanı kat. mecburiyeti ülkemizde yoktur yoktur.
...

« Yanıtla #8 : 13 Nisan 2008, 20:44:43 »
arkadaşlar öncelikle cevablarınızdan dolayı teşekkür ederim.dün başka bir eksozcuya gittim usta o bölgeyi komple cıkarttı ve yeniden oraya buru koydu birdr motorun hemen altındaki eksoz muafaza nın eksoz borusunu tam sarmamasından zırıltı yapıyormuş o bölgeyi kaynakladı şu an problemim cözüldü.yalnız arka susturucunun lpg den dolayı içinin yandığını söyledi değiştirmedi çünkü yeni takacagımda lpg den dolayı 3 ayda bununla aynı olur dedi.kat iptalinden sonra sanki arabanın ferforması biraz artı yakıtını deneyecek kadar yol yapamadım.eskiye oranla sesi biraz fazla.yalnız kat iptal susturucusu spariş verdik sanırım onu takınca ses önemli düzeyde azalacaktır. :)

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2010, 16:56:04 »
Bu katalizör denen parçayı 2-3 bg güçler elde etmek için iptal ettirmek saçmalıktan başka birşey değil. birkere gaza fazla yüklendiğinizde yanmayan yakıt katalizörden motor yanma odalarına sevk edilerek yakıt ekonomisi sağlanır. Katalizör aynı zamanda orta susturucu görevi gördüğündü zırıltıyı titremeyi ve sesi keser.. Eğer ikinci el bir araç aldığınızda katalizörü yok ise bence fiyattan düşülmeli çünkü en basitinden bir katalizör 850-1000 tllerden başlar. içerisindeki elmaz kristalleri çok değerlidir ve egzosçuların azını sulandırır haberiniz olsun. Kilosu en son 150 tl idi.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #10 : 24 Nisan 2010, 12:31:15 »
arkadaşlar bnde de katalizör iptali vardı , dediğinizi gibi çok güzel bi ses geliyo ve performansı az da olsa arttırıyo ama yakıt sarfiyatını da arttırıyo , aracım katalizörsüz tüvden geçmedi , hatta susturucu taktım katalizörsüz bakalım yerler mi diye , yemediler  :D sonra çıkma katalizör alıp geçtim , yerinde olsam böyle bi işlem yaptırmazdım ama yaptıracaksan bile çıkarttığın katalizörünü al , egsozcuya sakın verme , çünkü snden bedavaya alıp min. 400 tl ye satıyolar , aklında olsun  ;)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #11 : 24 Nisan 2010, 18:00:03 »
ben iptal ettirdim tüv'dende egzos muayenesindende sorunsuz geçtim yani muayene yapmıyorlar diye bir şey yok yanlızca yerine susturucu takılması gerekiyor.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 24 Nisan 2010, 21:28:06 »
bencede susturucu takınca geçmeli. Ama çevreyi daha fazla kirleteceği kesin
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #13 : 25 Nisan 2010, 19:44:39 »
Bende de aynı sorun vardı.ustaya gittim katalizör değişecek dedi onu değiştirdim.üstüne bide egzos değişti komple.bana baya bi tuzluya mal oldu ama şu an bir sıkıntım yok.yüksek devirlerde egzos dan biraz homurdanma geliyor ama eskisine göre şimdi daha iyi
Bilseydi Mecnun VW sevgisini severmiydi Leyla zillisini :)http://www.ressim.net/upload/dc0c4351.jpg