Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Hava Fıltresınden Cıkan Hortumdakı Klıper YARDIM!!!!  (Okunma sayısı 7891 defa)

Çevrimdışı ahmet_ck

Otomobil
    98 polo Hb
Arkadaslar Merhaba Aracım rolantıde devamlı dalgalanma oluyor ve cogu zamanda stop edıyor kronık bogaz kelebegı sorunundan suphelenıyorum fakat hava fıltrsınden cıkan hortumun ıcındekı klıper her actıgımda tam ortada yarı acık vazıyette duruyo ustune bastırınca kendılıgınden kapanıyo acaba bundan dolayımı devır dalgalanması oluyo yardımcı olursanız sevınırım foto yukleyecektım fakat beceremedım

Ynt: Hava Fıltresınden Cıkan Hortumdakı Klıper YARDIM!!!!
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2015, 21:41:42 »
Arkadaslar Merhaba Aracım rolantıde devamlı dalgalanma oluyor ve cogu zamanda stop edıyor kronık bogaz kelebegı sorunundan suphelenıyorum fakat hava fıltrsınden cıkan hortumun ıcındekı klıper her actıgımda tam ortada yarı acık vazıyette duruyo ustune bastırınca kendılıgınden kapanıyo acaba bundan dolayımı devır dalgalanması oluyo yardımcı olursanız sevınırım foto yukleyecektım fakat beceremedım
Bu araçlarda araca fazla hava girmesi az hava girmesi fazla lpg gelmesi felan hepsi devir saatini etkiliyor bahsettiğiniz yeri anlamadım ama eğerki arızalı ise ve hava karışımını bozuyorsa devir saatini etkiler benim Polo da cam düğmesi takılı kalınca bile devir saatini oynatıyordu Boğaz kelebeğini boşa değiştirmeyin kolay kolay bozulacak bir parça değil parana yazık forumda Boğaz kelebeğini değiştiripte arızası geçmeyen arkadaşlarımız çok fazla

« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2015, 00:19:41 »
araçta lpg varmı bu sorun ne zaman ortaya çıktı motor ısınınca sıkıntı devam ediyormu

Çevrimdışı ahmet_ck

Otomobil
    98 polo Hb
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2015, 13:04:48 »
arac lpg lı lovato marka lpg var  ılk calısıpta ısınana kadar bısey yok ısındıktan snra (tahmınım otomatık cıkle kapattıktan sona ) devır dalgalanması yapıo sonrada stop edıo bogaz kelebegı gayet temız kırlenme gıbı bı durum yok atesleme bobını yenı degstı dıstrıbıtor mılınde boşlukta yok gayet sabıt duruyo sadece bı sfer aku kutup basını temızlemek ıcın sokmustum  sanayıde bıkaç vw servısıne sordum acaba bogaz kelebegı adaptasyon ıstıyomu dıe aracı stop edıp calıstırınca kndı adaptasyonunu otomatık yapıo dedıler aklıma bıtek hava fıltresınden cıkan tırtıklı hortum ıcındekı klıper geldı benzer konularda arastrdım kımısı yenısını almıs kımısı sokmus ıptal etmıs net bısey soyleyen yok arabamdan gayet memnunum fakat bu devır dalgalanmasyla stop etme sorunu arabadan soguttu artık bı cozum bulmak ıstıyorum

Çevrimdışı mkkpnar

• Otomobil
    6N
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2015, 15:30:14 »
arac lpg lı lovato marka lpg var  ılk calısıpta ısınana kadar bısey yok ısındıktan snra (tahmınım otomatık cıkle kapattıktan sona ) devır dalgalanması yapıo sonrada stop edıo bogaz kelebegı gayet temız kırlenme gıbı bı durum yok atesleme bobını yenı degstı dıstrıbıtor mılınde boşlukta yok gayet sabıt duruyo sadece bı sfer aku kutup basını temızlemek ıcın sokmustum  sanayıde bıkaç vw servısıne sordum acaba bogaz kelebegı adaptasyon ıstıyomu dıe aracı stop edıp calıstırınca kndı adaptasyonunu otomatık yapıo dedıler aklıma bıtek hava fıltresınden cıkan tırtıklı hortum ıcındekı klıper geldı benzer konularda arastrdım kımısı yenısını almıs kımısı sokmus ıptal etmıs net bısey soyleyen yok arabamdan gayet memnunum fakat bu devır dalgalanmasyla stop etme sorunu arabadan soguttu artık bı cozum bulmak ıstıyorum

akü kutup baslarını soktuysenız mutlaka adaptasyonu yaptırın ve lpg cıye gıdıp tekrardan ayar yaptırın . insanlar ugrasmak ıstemıyor artık kestırıp atıyorlar. siz mutlaka ince ayarlarınızı yaptırın. eger duzelmezse baska cozum arıcaz ;)

Çevrimdışı koug

• Otomobil
    AFH Engine
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2015, 19:13:58 »
Kutup başını söküp tekrar taktığınızda adaptasyon yapması doğrudur. Vagcom ile gözlerimle gördüğüm bir olaydır. Ancak manuel adaptasyonda kelebek açısı tam olarak açılıp kapanıyor. Otomatik kalibrasyon işin biraz daha hızlı versiyonu. Yine de VagCom üzerinden yapmak daha garantili bir yöntem olabilir.

Yaşadığınız sorunların aynısı bende de vardı ve ben lambda sensörünü değiştirerek sorunu çözdüm. Vagcom, lambda için herhangi bir hata kodu vermiyordu ancak kullanım ömrü 160.000km olduğu için değiştirdim. Gaza geçince ve otomatik jikle kapatınca, ısınana kadar stop etme sorunum ortadan kalktı.

Forumda boşu boşuna boğaz kelebeğine para vermiş çok arkadaş var. Vaktinde temizlik ve kalibrasyon ile kelebekler uzun yıllar götürür.

Yalnız ben sizin bahsettiğiniz parçayı tam olarak anlamadım. Karter havalandırma hortumundan mı yoksa egzoz manifoltundan sıcak hava çeken hortumdan mı bahsediyorsunuz bilemedim.

Çevrimdışı ahmet_ck

Otomobil
    98 polo Hb
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2015, 20:26:54 »
bahsettıgım yer tam olarak hava fıltresınden cıkan hortumun manıfold ve camurluga gıden yerın ortasında yanı T olan bolum dısında bı swıc yada kablo yok hortumun ıkıye ayrıldıgı parcanın ıcınde kapaklı bı sıstem var malum kıs geldı kar yagıo olmadık yerde stop etmesı baya bı sıkıntı yaratacak gıbı gozukuyo ıns sadece adaptasyonla gıderılebılecek bı arızadır

Çevrimdışı koug

• Otomobil
    AFH Engine
« Yanıtla #7 : 01 Ocak 2016, 22:02:30 »
Motor ısınana kadar, motora egzoz manifoltundan sıcak hava çeken sistemdir bu. Ben açık filtre kullandığım için o sistemi iptal ettim. Açıkcası çok daha işe yaradığını sanmıyorum. O sıcak hava, Emme manifoltuna gidene kadar zaten soğuyacak ve en fazla 1-2 derece fark yaratabileceğini düşünüyorum. Yani sorununuzun kaynağı bence bu değil.

Öncelikle sorunun lpg sisteminden mi yoksa araç donanımından mı olduğunu bulmak gerekiyor. Mesela bir kaç sabah, aracınızı hiç lpg ye geçirmeyin. Motor tam olarak ısınana kadar benzinde binin. Eğer ki stop problemi yok ise sorun lpg sistemindedir. Ancak stop sorununuz benzinde de devam ediyorsa araç donanımlarına bakmak lazım.

Sorununuzun kaynağı lpg enjektörleri, lpg geçiş ısısı, regülatör ısı düzeltme ayarı da olabilir. Siz kalibrasyon üzerine yoğunlaşıyorsunuz ancak kalibrasyon sorunu motor sıcakken de baş gösterir.

Çevrimdışı ahmet_ck

Otomobil
    98 polo Hb
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2016, 14:26:04 »
benzınde herangı bı devır dalgalanması yada stop sorunu olmuyor kalıbrasyonun uzerıne yogunlasmamın nedenı de bu sıkıntı kutup basını sokup gerı taktıktan snra olmaya basladı  ne aksılıktır kı arabam 3 4 gunden berı benzınde gaz yemıyo pırpırpır olarak calısıo sankı patırdıyomus gıbı ne oluyo byle anlamadım hc bı arızm yokken bırden sorun cıkarmaya basladı gazda stop edıo devır dalgalanıo dıye ugrasırken smdıde benzınde pırpırlamaya basladı

Çevrimdışı mkkpnar

• Otomobil
    6N
« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2016, 19:27:02 »
benzınde herangı bı devır dalgalanması yada stop sorunu olmuyor kalıbrasyonun uzerıne yogunlasmamın nedenı de bu sıkıntı kutup basını sokup gerı taktıktan snra olmaya basladı  ne aksılıktır kı arabam 3 4 gunden berı benzınde gaz yemıyo pırpırpır olarak calısıo sankı patırdıyomus gıbı ne oluyo byle anlamadım hc bı arızm yokken bırden sorun cıkarmaya basladı gazda stop edıo devır dalgalanıo dıye ugrasırken smdıde benzınde pırpırlamaya basladı

kelebek acısını ayarlayamıyor olabılır.detaylı sekılde ayarlanması lazım.ustalara kulak asmayın guzelce adaptasyon yaptırın arkasından lpg ıcın ayarları ozellıkle basınc ayarlarını guzelce yapsınlar. gozlemlerınızı paylasın elımızden geldıgınce yardımcı oluruz ;)

Çevrimdışı ahmet_ck

Otomobil
    98 polo Hb
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2016, 16:02:59 »
sanayıde sadece vw lere bakan bı dukkana goturdum gosterdım 1. enjektor tam calısmıyormus sokup sorunun ne olduguna bakacak degıstırılcekmı yoksa temızlencekmı bellı olcak devır dalgalanması ve stop sorununuda buna baglı olablır dedı bılgılerı tam okuyamadıgı ıcın olablır dedı ondan snra gazcıya gıdıp ayar yapılcak usta cok yogun oldugu ıcın salı gunu sabah bırakcam arabayı bakalım ne cıkacak enjektor fıyatları nekadar yada enjektor temızlemeyı ne kadara yapıyorlar bırde hazr grmısken yagını degıstrcem hangı tıp yag almalyım acaba

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2016, 00:00:17 »
5-40 tam sentetik alın.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #12 : 25 Ocak 2016, 20:44:44 »
sanayıde sadece vw lere bakan bı dukkana goturdum gosterdım 1. enjektor tam calısmıyormus sokup sorunun ne olduguna bakacak degıstırılcekmı yoksa temızlencekmı bellı olcak devır dalgalanması ve stop sorununuda buna baglı olablır dedı bılgılerı tam okuyamadıgı ıcın olablır dedı ondan snra gazcıya gıdıp ayar yapılcak usta cok yogun oldugu ıcın salı gunu sabah bırakcam arabayı bakalım ne cıkacak enjektor fıyatları nekadar yada enjektor temızlemeyı ne kadara yapıyorlar bırde hazr grmısken yagını degıstrcem hangı tıp yag almalyım acaba

Eskişehir de parça almak için Erkara Otomotiv tavsiye ederim, orijinal parçalar uygun fiyatla bulabilirsiniz. Motor yağı olarak xW-40 viskozitede tam sentetik yağları tavsiye edebilirim. Mobil 1 ESP 0W-40, Castrol EDGE 5W-40, Motul 8100 X-Clean 5W-40, Shell Helix Ultra 5W-40 aklıma gelenler. Bu yağlardan 4 litresi 100 lira olan hangisini bulursanız alın, pahalı olanlara gerek yok. İnternetten sipariş edip kapıya teslim yapmanız da mantıklı olabilir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2016, 22:55:22 »
Yağ çarşısı adlı siteden shell helix ultra 5-40 aldım kargo ile 90 tl ye geldi, temiz kurumsuz motor vadediyor, deneyip göreceğim ayrıca tam sentetik doğalgazdan elde edildiği sitesinde söyleniyor.