Gönderen Konu: hararet sorunu  (Okunma sayısı 26870 defa)

Çevrimdışı skynet

• Profili Görüntüle
hararet sorunu
« : 02 Ağustos 2008, 18:40:13 »
selam arkadaşlar dün yaşadığım bir sorunu paylaşım dedim.. belki aramızda başkalarınında başına gelebilir.
aracımla seyir halindeyken hararet göstergesi gözüme takıldı. 90 nın biras üstünde görünüyordu. hulbuki daha önce 90'nın üstüne çıkmamıştı. biraz hızımı artırıp arabanın rüzgar almasını sağladım. fakat hararet göstergesi düzenli olarak yükseliyordu. 100 ü geçince endişenlenmeye başladım sonra 110 oldu. durdum fan çalışıyordu ama motor soğumuyordu. gece vakti olduğu için mecburen yola devam ettim. hızımı son derece artırdım ve 120 üstüne çıktım motor dışardan gelen hava ile biraz soğudu. sabah ilk iş baktırdık önce fan müşürünün arızalı olduğu söylendi. fanı direkt çalıştırıp soğutma yapıp yapmadığını denedik. neyse uzatmamayayım müşür sağlam çıktı. sorun termostattaymış, termostat kapağı kırılmış. motor su devir daimi engellenmiş bu nedenle fan çalışmasına rağmen motor soğumuyormuş yeni termostat ve kapağı toplam 25 YTL... ama o sıcaklıkta sürmeye devam etseymiişim motor üst kapak contalarını patlatabilirmişim. Neyse tamirci arızalı termostatı çıkardı ve attı. yaz mevsimi olduğunu bizim araçların zaten çabuk ısındığını, istersem kışın yeni bir termostat taktırabileceğimi, şimdilik gerek olmadığını söyledi. yani şu termostatsız kullanıyorum. hararet yeniden eski heline geldi. 90 nın üstüne çıkmıyor. dikkatli olun
1998 POLO 1.6 HB AC

Çevrimdışı golf-line2

• golf GTD
    • Profili Görüntüle
Ynt: hararet sorunu
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2008, 19:26:07 »
fanın derecesine kadar yükselir sehir halindeykende bayağı bi düşer pek i bi durum deyil motorun aynı sıcaklıta olması herzaman iyidir vw motorları sıcaklığı sewen motorlardır.. bi termostat taktırman i olacaktır düşük derecelide olsada taktır...

Çevrimdışı toyotavits

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2009, 17:36:08 »
selam arkadaşlar benim arabanın fanı bazen çalışıp bazen duruyor sert bişey ile vurunca çalışıyor bırakınca duruyor minşör sağlam ama fanın motorunda sorun var galiba ama yinede hararet yapmıyor ve yinede içim rahat değil bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı polo_1.6HB

• 1996 Polo 1.6 HB AEE 6N
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2009, 21:54:38 »
fan  rulmanları(bilye) bozulmuş fanmotoru yanar aşırı akım çekeceği için nitekim önceki gün başıma geldi forumda mesajımda var bu konu için. hemen söktürmeni bakımını yaptırmanı tavsiye ederim. en ucuz fan int. te  90lira yan sanayi parçacıda ucuzu 130 iyisi 185 civarı hal böyleyken mutlaka orjinali vw de 250den aşağı değildir. ama bişi dicem  12 volt 250 devir 40liraya  bi fan alda alına bilir orjinal olacak diye bişi yok bu parçada...bozulursa tabi.

Çevrimdışı kıvırcık1976

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2010, 23:33:30 »
aynı skynetin sorunundan bendede var acıl hastahaneye gitmem gerekti yola cıktım  hersey normaldi bi ara  hararete bir baktım 110 araba çalışırkende düşmüyor fan çalışmıyor  birkaç kere çalıştırıp stop ettirdim hep aymı 110 a yakın biryerde sabit duruyor bazen birden düşüyor  sonra tekrar110 oluyor  fan her marş ta çalışmıyor bazen çalısıyor   kafayı yedim allahtan aksam saatiydi hava biraz serindi gündüz olsa kesin yakardım arabayı  benim merak ettiğim bu olay klasik bir sorunmu  yani  fan sağlam bazen calısıyor  devirdaim veya termostat sorunu klasik bir sorunmu  ne kadar zamanda değişmesi gerekiyor YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM  
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2010, 23:37:29 Gönderen: kıvırcık1976 »

Çevrimdışı alpaslanxvx

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2010, 00:25:07 »
evet termostat klasik sorunudur poloların , 2 defa patlattım , fan için aynı şeyi söyleyemem

Çevrimdışı maverick

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2010, 08:11:55 »
termostat hararet müşürü sürekli suyun içindeki parçalar oldukları için sorun çıkarmaları muhtemeldir araçlarınızın termostat açma derecesi ile fan açma derecesi bildiğim kadarıyla ayrıdır bu sebeple orjinalindeki değer neyse o değerde termostat taktırın tam emin olmamakla birlikte termostat 70 fan 86 da açar hızlansanızda yavaşlasanızda motoru sıkıştırsanızda hararetin sabit kalması normal olandır termostatsız araç kullanmanız aracın çok yakmasına sebep olur

aynı skynetin sorunundan bendede var acıl hastahaneye gitmem gerekti yola cıktım  hersey normaldi bi ara  hararete bir baktım 110 araba çalışırkende düşmüyor fan çalışmıyor  birkaç kere çalıştırıp stop ettirdim hep aymı 110 a yakın biryerde sabit duruyor bazen birden düşüyor  sonra tekrar110 oluyor  fan her marş ta çalışmıyor bazen çalısıyor   kafayı yedim allahtan aksam saatiydi hava biraz serindi gündüz olsa kesin yakardım arabayı  benim merak ettiğim bu olay klasik bir sorunmu  yani  fan sağlam bazen calısıyor  devirdaim veya termostat sorunu klasik bir sorunmu  ne kadar zamanda değişmesi gerekiyor YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM  

hararet göstergenizdeki ani oynamalar hararet müşürünüzün bozuk olduğuna işarettir kontrol ettimenizi öneririm
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2011, 22:02:19 Gönderen: maverick »
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı kıvırcık1976

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2010, 21:57:28 »
ben termostatı bugün söktüm ama yine 90 nı hafif geçik duruyor fan da hemen acmıyor i bazen açıyor kontagı kapatınca  fanda duruyor  ne olabilir  bilgisi olan varmı
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2010, 22:01:18 Gönderen: kıvırcık1976 »

Çevrimdışı deepblue

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2010, 01:49:24 »
merhaba arkadaslar,bende de 99 polo var,bu gun ıkıncı kopru cıkısında hararet ısıgı yandı,fan acmasına ragmen motor sogumuyordu,radyator suyuda eksılmıstı,suyu tamamladıgımda asagıdan aktıgını farkettım,ustamı aradım suyunu tamamla gel dedı,maslaga ulastıgımda termostatın da ıcınde bulundugu plastık parcanın çatladıgını anladık,üçel dahıl ıkı farklı parcacıya gıttım,orjınal termostat 180-200 lıra yan sanayı hepsınde aynı 65 tl,ucel yan sanayı de alman malı ,en cokta o satılıyo dedı,acaba pazartesı yan sanayı taktırsam ilerde yıne termostat sorunu yasarmıyım,tavsıyenız nedır.Saygılar...

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2010, 12:08:58 »
merhaba arkadaslar,bende de 99 polo var,bu gun ıkıncı kopru cıkısında hararet ısıgı yandı,fan acmasına ragmen motor sogumuyordu,radyator suyuda eksılmıstı,suyu tamamladıgımda asagıdan aktıgını farkettım,ustamı aradım suyunu tamamla gel dedı,maslaga ulastıgımda termostatın da ıcınde bulundugu plastık parcanın çatladıgını anladık,üçel dahıl ıkı farklı parcacıya gıttım,orjınal termostat 180-200 lıra yan sanayı hepsınde aynı 65 tl,ucel yan sanayı de alman malı ,en cokta o satılıyo dedı,acaba pazartesı yan sanayı taktırsam ilerde yıne termostat sorunu yasarmıyım,tavsıyenız nedır.Saygılar...
biz yaşamadık sanırım sende yaşamazsın.

Çevrimdışı deepblue

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Haziran 2010, 13:08:26 »
sağol ozmo,brodwayden alışkındım bu tarz arızalara ama poloda da yasayınca bıraz canım sıkıldı,maslaga cok yakınken olduda kurtardık,uzun yolda olsa ne yapardım bılmıyorum...

Çevrimdışı emrah1877

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2011, 11:48:56 »
arkadaşlar termostad sorunu bende de oldu. hararet lambası yandı  ibre sona yaklaşmadan sorunu çözebildik. tamirci termostadı söktü ve kışa doğru taktırırsın dedi. usta motorda bir sorun yok dedi ama bu durum canımı çok sıktı.biliyorsunuz motor arabanın herşeyi inşallah ömrünü kısaltmamışızdır.

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2011, 15:39:56 »
arkadaşlar termostad sorunu bende de oldu. hararet lambası yandı  ibre sona yaklaşmadan sorunu çözebildik. tamirci termostadı söktü ve kışa doğru taktırırsın dedi. usta motorda bir sorun yok dedi ama bu durum canımı çok sıktı.biliyorsunuz motor arabanın herşeyi inşallah ömrünü kısaltmamışızdır.

Bence termostatı taktırın , hararet ibresi şehir içinde 50-70 arası uzun yolda zaten30-40 larda olur buda yeterince ısınmayan motorda zamanla aşınmaya yol açabilir.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı Polo98

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Haziran 2011, 14:22:41 »
Merhabalar,
Arkadaşlar geçici bir çözüm olarak şunu önereceğim.Eğer ki yolda hararet problemi karşılaşırsanız, klimanın ayarını sıcağa getirip camları da açıp en yakın tamirciye kadar gidebilirsiniz.