Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Hararet Müşürü...  (Okunma sayısı 31433 defa)

Hararet Müşürü...
« : 23 Eylül 2008, 00:09:25 »
Ne bitmez sorunları varmış benim polonun anlayamadım gitti. Aracı aldıkdan sonra deişmedik parçası kalmadı neredeyse... Şimdi ise sorun hararet ışığı. Bi yanıyor bi yanmıyor. Sorunumu açıklayınca nekadar karışık oldugunu goruceksiniz...
Son bir kaç gündür böyle yolda giderken kırmızı hararet ışığı yanıp yanıp sönüyor, ben ise stop edip yeniden çalıştırdıgımda aracı düzeldiğini görüyordum. Bu hararet ışığının yanıp yanıp sönmesi son günlerde arttı ve ben ısrarla müşür arızası diye düşünüp stop edip tekrar çalıştırmaktan hiç üşenmedim. Çünkü dogru çalışan ısı göstergem 90 da sabitti. Birgün çekmeköyden kadıköye dogru yol alırken bir yanık kokusu aldım. Hani aracıma çok güveniyorumya...benden gelebileceğine ihtimal bile vermedim. Aradan böyle bi 10 dk geçti artık yenisahradayken yanık kokusu iyice arttı. Ve işte tam o sırada ışık ile koku arasındaki baglantıyı kurdum :) dedim kendi kendime ya şehirde toplu yangın var çünkü semt değiştirdim resmen yada benm araç yanıyor :). Zaten aracı durdurup inmemle herşey anlaşıldı...kaputu bir açtım benim fan motorundan dumanlar geliyor. Neyse çekici çaardım...kavacık acarlar yetkili servisine götürdük arabayı. Bendekide şans...cumartesi günü saat olmuş 5. Neyse fan motoru değişti 123 lira + işçilik 50 lira. Hizmette sınır yok ama..soğuk suyu fatura ile beraber getiriyorlar... Tum bu anlattıklarım cumartesi gunu oluyor ve bugun pazartesi ve ne dememi beklersiniz aynı ışık tekrar yanıp yanıp sönmeye başladı. Derece surekli 90 ama... Kaputu açtım bir baktım fan çalışmıyor. Uzun yoldan geliyorum ışık hiç yanmamış oluyor. Arabamı park ediyorum ama ışık yanmıyor ama fanda çalışmıyor. Sorunumun ne oldugunu ciddi bir şekilde merak etmeye başladım. Bugun servise götürdüm polomu kaputu bir açtım çalışıyor fan. Bendekide şans... Yolda geri gelirken ışık tekrar yandı..ve fan çalışmıyor. Olayın özeti şu: Her ışık yandıgında kesinlikle fan çalışmıyor ama her fan çalışmadıgında ışık yanmıyor. Nasıl bir olaydır anlayamadım. Fan, benim bildigim yolculuk sırasında 90 dereceye ulaşmış her araba park haline geldiğinde çalışmaya başlar çünkü önden rüzgar almaz. Ama bende yok...tık yok. Yarın takrar servise götürücem aracımı ama servise ne diyeceğimi bilmiyorum. Fanın her çalışmamasında neden ışık yanmıyor? Fan-ışık-ısı göstergesi arasındaki ilişkileri bir açıklayabilirseniz çok sevinirim. Üşenmeyip tum yazıyı okuyup bana yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara sonsuz tesekkurler...

Çevrimdışı bahadır

• KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR
Ynt: Hararet Müşürü...
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2008, 00:50:26 »
bana göre hararet müşürünü degıstır termostatınıda kontrol etır.ışık yandıgında kaputu aç bı bak hortumlardan bırı soguk yada ılık mı.motorun harart yapar  farkında olmazsın sılındır kapagın egılır  :-\

« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2008, 01:27:16 »
ozaman fan motoru neden yandı?? :S

Çevrimdışı bahadır

« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2008, 02:14:43 »
termostat açmadığı zaman su radyotorde kalıyor musur suyu sıcak algılıyor fan sureklı calısıyor dolayısıyla yandı

Çevrimdışı qa1

« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2008, 20:34:02 »
Geçmiş olsun, umarım sorunun en kısa sürede en ekonomik tarafından hallolur.

Benim de bugun hararet göstergem bir normal sıcaklığı gösteriyor birden de sıfıra iniyordu. Hemen hararet müşürünü elimle kurcaladım oynattıgımda kimi an çalıştığı kimi an ise çalışmadığını anladım hemen gidip yeni bir hararet müşürü aldım (orj.) yani çıkan ile amblemi dahi aynıydı 20 ytl. 5 lira da orada kib ir ustaya takması için verdim hallolmuş oldu.

Sizin olayda sanırım bahadır arkadaşın deiği gibi gerçekleşti..

« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2008, 22:56:26 »
bugun akşam üstü baktırdım sorun aynen dediğin gibi çıktı. hararetli olmasa bile sürekli hararetli zannettiği için fazla çalışmaktan yanmış...tesekkurler

Çevrimdışı bahadır

« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2008, 23:35:56 »
rica ederim yardımcı olabıldıysm ne mutlu bana:)

Çevrimdışı rye

« Yanıtla #7 : 24 Eylül 2008, 00:54:42 »
çok ilginç;  götürdüğün servis nasıl servis kardeş. fan motorunu değiştiriyor, suyunu koyuyor ama neden yandığını bilmiyor. yani hararet müşürünü değiştirmek, kontrol etmek hiç akıllarına gelmiyor mu? nasıl servis oluyor, nasıl çalışıyorlar anlamıyorum. böyle bir arızada akla gelebilecek ilk şey hararet müşürüdür. ve bence çok hassas ve çok önemli bir parçadır. bütün araç o müşürden gelen talimata göre hareket eder. yakıtını bile etkiler. hepsine haksızlık etmek istemem ama valla dürüst ustalar azalıyor gibime geliyor.

Çevrimdışı bahadır

« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2008, 09:46:29 »
sanırım bılgısayara bagladılar hata  goremedıler fan motoru da yandıgı ıcın degıstrlım gıtsın dedıler.bu yenı servıslerdekı ustalık anlayısı tamamn duygusallasmış herşey pra;nasıl soyabılırız mantığı müsterı memnunıyetı 0 
dısarda ıyı bır usta bulucan tecrublı ona gıdecen devamlı???alı
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2008, 09:48:07 Gönderen: bahadır »

Çevrimdışı qa1

« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2008, 23:22:54 »
Dışarından güvenilir bir usta ve biraz da bence soruna mantıklı gözlerle bakmak en güzeli. Sorunu araştırmak bir kaç yere sormak gibi.

Valla arızlarımız konusunda inş. herkes dürüst ve işini bilen insanlarla karşılaşır.

« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2008, 15:00:57 »
inşallah öyle olur hakikatende ama şansında bizimle olması gerekiyor. benim gibi cumartesi günü akşam saat 5 de veya pazar günü yolda kalırsanız isterseniz sanayinin tümü akrabanız olsun bi işe yaramıyor :)

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2012, 14:04:13 »
Yeni konu açıp kalabalık yapacağıma buradan devam edeyim.

Hararet müşürünü parçacıdan alıp, araca montajını kendim yapmak istiyorum. Bu konuda yl gösterecek arkadaş var mı acaba?

Çevrimdışı 35EZ349

Otomobil
    polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2012, 15:19:10 »
;) bendede fanla ilgili sikinti olmustu ve sorun tamamen fanin 1 liralik sigortasindayi hemen akunun uzerindeki sigorta kutusunda oluyor oksitlenme yapmis hazir elin degmisken bak kardesim soldan 2. Ve ya 3. Olcek
I Love PoLo

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2012, 16:27:57 »
;) bendede fanla ilgili sikinti olmustu ve sorun tamamen fanin 1 liralik sigortasindayi hemen akunun uzerindeki sigorta kutusunda oluyor oksitlenme yapmis hazir elin degmisken bak kardesim soldan 2. Ve ya 3. Olcek

Güven usta şuan hararet veya fan ile ilgili bir sorunum yok, ama ufacık bir müşürün neler yaptığını gördükçe tedbiri elden bırakmamak istiyorum. Sigorta bilgisi içinde teşekkürler. Ona da bakıcam mutlaka.