Gönderen Konu: Yağ lambası hk.  (Okunma sayısı 5597 defa)

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
Yağ lambası hk.
« : 03 Kasım 2011, 20:40:11 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracım polo 95 model hatchback tek kapı. Araçtan çok anladığım söylenemez ama bu forum sayesinde azınsınmayacak kadar bilgi öğrendim.

Sorum şu aracın yağı değiştirileli 9.000 km olmuş. Sanırım castrol 10/40 koyulmuş. Şimdi anahtarı takıp kontağı çalıştırmadan önceki konuma getirdiğimde akü ile yağ lambası sürekli yanıyor şeklinde oluyor. Yalnız arabayı çalıştırır çalıştırmaz ikisi de sönüyor. Yolda herhangi bir şekilde yanmıyor. Aküm yeni o yüzden akü ışığını kafama takmıyorum da yağ konusu daha önemli o yüzden ne olur ne olmaz sorayım istedim. Bu halde yani çalıştırmadan önce kontağı açınca yağ lambası sürekli yanar mı yoksa bende artık değiştirme vaktinin geldiğinin belirtisi midir? Bu şekilde 1000 km daha  kullanmamda sorun olur mu? 2 ay sonra muayenem var o zamana kadar idare mi etsem.

Şimdiden Teşekkürler,

Çevrimdışı 06kzn39

• Profili Görüntüle
Ynt: Yağ lambası hk.
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2011, 22:00:07 »
o normal başkan araba çalışınca söner  castrol 10/40 10,000km lik bir yağdır yağını ya 12 ayda ve ya 10,000 km de değiştireceksin ne kadar erken değiştirirsen daha iyi olur ben 7000 ve ya 8000 km de değiştiriyorum değiştirme vakti geldiğinde km sayacının altında servis yazar yağ değiştikten sonra makineye bağlarlar ve yeniden program atarlar 10,000 km sonra tekrar yakar seni haberdear eder şuan için herşey normal gözüküyor

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2011, 22:21:27 »
Öncelikle cevabın için çok teşekkürler.
Bugün yağ seviyesine bakayım dedim cukukta gördüğüm seviye öncekinden aşağıdaydı yani şuan aşağıdaki şekilde. Noktalı kısımların altında kırmızı ile işaretlediğim seviyede. Paint ile çizmeye çalıştım bu kadar oldu ancak. :) Bu seviyede olduğu için panikledim bir an. Bu seviye çok mu aşağıda bu şekilde bayramı geçirmek başımı ağrtır mı veya ne kadar daha bu şekilde idare edebilrim?
Şimdiden teşekkürler.

« Son Düzenleme: 05 Kasım 2011, 22:25:06 Gönderen: bunalan »

Çevrimdışı 06kzn39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2011, 22:53:36 »
başkan 1 lt yağ al benzinlikte satılıyor 300ml civarı eksik gibi gözüküyor tamam la yola devam arabada lpg varsa az da olsa yağı eksiltir yağını km tut devamlı takip et kaç km ne kadar eksiltiyor burda paylaş sorun çıkartacak bir seviye değil şimdiki seviye ama kesin tamamla yarın ilk işin olsun

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2011, 23:19:39 »
:) haklısınız o aklıma gelmemişti gerçekten. castrol 10/40 koymuşlar aynısı olmak zorunda mı? castrol 10/40 ın da vardır sanırım 1 litresi. Peki aldım diyelim komik olmayacaksa :) yağı nereden ekleyeceğim aşağıda işaretlediğim yerden mi yoksa başka bir yeri var mı? :S

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2012, 16:28:31 Gönderen: bunalan »

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2011, 23:28:41 »
külbütör ustundeki kapaktan eklceksiniz ustunde yagdanlik olan kapagin oldugu yere
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2011, 23:37:47 Gönderen: alper19 »

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2011, 23:33:20 »
bende foto eklemeye calisiyodm  :D evet aynen ordan

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2011, 23:42:49 »
bende foto eklemeye calisiyodm  :D evet aynen ordan

Gerçekten arkadaşlar çok teşekkürler cevaplarınız için.

Bir kere yanlışlıkla lastiklere 40 psı basıp bir kerede yanlışlıkla emniyet kemerini perte çıkartınca artık herşeyden emin olarak hareket etmek istiyorum. ustaya gitmek istemiyorum. Kendi yaptığında aldığın tat birbaşka oluyor.
Tekrar cevaplarınız için çok teşekkürler.

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2011, 23:46:07 »
oluyo ole zamanla ogreniliyo ogrenmek icin biraz parcalamak lazim :)

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Kasım 2011, 12:49:37 »
umarım arabayı stop ettikten belli bir süre sonra bakmışsındır yağ çubuğuna aman deyim :)

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2011, 21:25:54 »
Neden stop edince kartere inmiyor mu? O durumda bu seviyede işte. Çalışırken bu seviyede olması demek aslında yağın fazla olduğu anlamına gelmiyor mu ben mi yanlış bliyorum?

Bu arada bunu ölçerken araba az birşey öne doğru meyilliydi ondan sonra düz bir zeminde ölçtüm durduktan 5 dk sonra filan. Bu sefer noktalı yerlere kadar çıktığını gördüm. Gittim 1 lt aldım dökmeye başladım yarısını boşalttım aldığım yağın. bakayım ne kadar çıkmış dedim noktalı kısımların neredeyse en üst kısmına gelmişti seviye. Gerisini boşaltmadım sanırım max seviye burasıdır yoksa neden işaretli olsun ki diye. Doğru mu yapmışım yoksa hepsini boşaltmalı mıydım :S

Çevrimdışı 06kzn39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2011, 21:41:27 »
araba düz ve motor soğukken bakarsan en iyi sonuçu alırsın yağını seviyesi iyi olmuş kalan yağı boşaltma daha sonra eksiltirse eklersin bagajında dursun