Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: HARARET DÜŞMESİ!!! (ÇÖZÜLDÜ)  (Okunma sayısı 6216 defa)

Çevrimdışı ramazan_40

Otomobil
    Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
HARARET DÜŞMESİ!!! (ÇÖZÜLDÜ)
« : 20 Mart 2014, 22:09:11 »
Merhaba Arkadaşlar...

Kısa bir zaman önce özelliklede yokuş aşağı inerken ve soğuk havada hızlı gidersem hararetim 90 dereceden aşağı düşüyordu termostatın orjinal olmadığını biliyordum daha önce bütün termostat kütüğü yan sanayisiyle değişmiş termostatta içinde çıkmış onu kullanıyordum termostat orjinal olamadığı için düşdüğünü düşünerek orjinal behr marka termostat ve orjinal kapağı alıp taktırdım ancak hararet yine aynı şekilde düşmeye devam ediyor değişen bişey olmadı

1 incisi bunun nedeni ne olabilir?

2.Arabayı böyle kullanmaya devam etsem araca herhangi bir eksi yanı olurmu yakıtta motorda vs etkisi olurmu?

3.Komple termostat sistemini değiştirsem orjinalini sordum bizim motorlar için olan sisteme (afh motor) 300 lira diyorlar burda pahalı ebay gibi sitelerden orjinal seri numarasına göre sipariş versem daha ucuza gelirmi ordan nasıl alışveriş gerçekleştirebilirim prosüdürleri uzunmudur ayrıca orjinal yedek parçanın seri numarasını nerden temin edebilirim...

Kendi sorunumu yine kendim çözdüm...   8)

Hızllanırken yahut yokuş aşşağı giderken hararet düşmesi sorunum vardı herkezin ortak kanısıyla termostat sorunu olduğunu anladık ve termostatı değiştirdik termostatı değiştirmişkende orjinal termostat kapağı alıp takmtırmıştım ancak sorunum düzelmemiş hatta daha kötü olup  ibre oynaması bile zorlaşmıştı devamlı su devir daiminden dolayı

Her nekadar orjinal kapakla yan sanayi kapak birbirine benziyor olsada yan sanayi kapağı incelerken bişey fark ettim yan sanayi kapağın termostatla öpüştügü kısım orijnale göre biraz daha etli ve önde tabi benim gövde yan sanayi oldugu için kapakta ona göre ayarlanmış orjinal kapağı taktıgımda termostat gövde arasında yeteri kadar sıkışmıyor dolayısıylada devamlı su kaçıyordu  hernekadar ustam her iki kapağın aynı oldugunu ve degiştirsede bir faydasının olmayacağını söylesede ısrarla orjinal kapağı çıkartıp yan  sanayi gövdenin üzerinde gelen kapağı takmasını söyledim ve taktırdım

Sonuç mu yan sanayi kapağı takınca 90 dereceden milim bile oynamıyor her hızda her şartta aynı

Sonuç olarak demem oki eğer termostat gövdeniz orjinal değilse termostatı değiştiriken kesinlikle kapağı degiştirmeyin... sonra benim gibi saatlarce uğraşırsınız... :tamamdir en azından ben uğraştım başka bir arkadaş okuyup uğraşmamssa ne güzel  :)
« Son Düzenleme: 22 Mart 2014, 23:58:58 Gönderen: ramazan_40 »
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
Ynt: HARARET DÜŞMESİ!!!
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2014, 01:03:38 »
Ebay e bulaşma ilk etapta.hararet müşürün ve kablo tesisatın ne durumda?
Red Machine!!!

Çevrimdışı ramazan_40

Otomobil
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2014, 01:12:50 »
Ebay e bulaşma ilk etapta.hararet müşürün ve kablo tesisatın ne durumda?
Hararet müşürü komple tesisiat değişdiğinde içinde olan müşür 1 sene bile olmamıştır.ebay orjinal olduğu söylenen komple kit 18-20 dolar civarı satılıyor fiyatlar çok iyi türkiyeye göre ondan aklım ebaya gidiyor burda yan sanayisi bile 120 tl orjinaline 300 istiyorlar

Çevrimdışı 35EZ349

Otomobil
    polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2014, 07:11:40 »
ayni sorun bendede vardi ben termostadi degistirince duzelmisti ve ciddi yakitta artis vardi sendede motor istedigi sicakligi tutamadigi icin yakitinda gozle gorulur artis olacaktir ayrica sicak olmadigindan motor omru icin cok saglikli degil diye dusunuyorum

6N 99 AEE 1.6
I Love PoLo

Çevrimdışı speedystop

Otomobil
    Polo 6N Sportline
  • 6N Uzmanı
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2014, 10:25:27 »
ayni sorun bendede vardi ben termostadi degistirince duzelmisti ve ciddi yakitta artis vardi sendede motor istedigi sicakligi tutamadigi icin yakitinda gozle gorulur artis olacaktir ayrica sicak olmadigindan motor omru icin cok saglikli degil diye dusunuyorum

6N 99 AEE 1.6

Termostadı test edebilirsiniz. Araç 70 derecede iken yani termostat açmadan termostat çıkış hortumunu elleyin sıcaksa termostat kaçırıyor demektir. Bence sizin yeni termostatda arızalı çıkmıştır.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2014, 11:57:58 »
En kısa zamanda termostat flanş kitinin üzerindeki çakma hararet müşürünü de değiştirin yeni bir tane orjinal alın benden tavsiye.
Red Machine!!!

Çevrimdışı ramazan_40

Otomobil
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2014, 23:53:40 »
.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2014, 23:56:35 Gönderen: ramazan_40 »