Gönderen Konu: Gösterge ve düğme ışıkları değişimi( Az resimli anlatım :)) )  (Okunma sayısı 36488 defa)

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar Sizlere telefonum şarjının bitmesi sonucu az resimli bir anlatım sunucam. Konu hakkındaki görüşlerinizi de bekliyorum.

İlk önce göstergeyi abdullah arkadaşımızın da dah önce forumda anlattığı gibi söküyoruz. Üst tarafdaki beyaz kapağın üstünde iki tane vida şeklinde sarı ampul var. Bunlarıda söküyorsunuz. beyaz kapağıda yerinden çıkartınca yeşil bir plastik ( yarı saydam) parça çıkıyor karşınıza. İşte bu parçayı çıkartıp yerine aynı benzerinden beyaz bir parça kullandım ben. bunu nereden buldum derseniz elimde bir dosya kabı tarzı bir şey vardı. Resim 1

Bundan kesip aynı parçadan ürettik. Ürettik diyorum benim ufak kayınbiraderde yardımcı oldu.
resim 2 ve resim 3

Aşağıdaki Resimde okla gösterilen yerine oturttuk. Bu ışığın direk vurmayıp dağılmasını sağlıyor.
Beyaz kapağı altına da led stripden üç parçayı kesip yapıştırıyoruz. Kendinden yapışkanlı olduğu iöçin çok kolay oluyor. kablosunuda söktüğümüz lambanının bir tanesinden dışarı çıkartıyopruz.

ve artı ve eksilerinin metal palaka şeklindeki iletkenlere bağlıyoruz.

İşlem bu kadar arkadaşlar. Kapatıyoruz açtığımız yerleri takıyoruz vidaları ve sonuçlar.
İlk resimler gündüz çekildi. Ama resimde gözüktüğünden daha belirgin gündüz olmasına rağmen. Gece için ise bir şey demek istemiyorum. Arabanın çehresi değişti valla.
Göstergedeki devir saatindeki kırmızı çizgilerde forforlu turuncu şeklinde palardığı için bu led ışında çok güzel durdu.
Diğer parçaları değiştiriken resim çekemediğim için kısaca anlatmaya çalışıcam.
Kalan led stripleri havalandırma düğmelerinin etrafına kesip dik vaziyette yerleştirip yapıştırdım. Yanlız burada biraz işçilikde gerekiyor zira aradaki plastiklerden parçalar kırıp yol açtım. Aslında resimler burada gerekiyordu ama telefonun şarjı bitince resim çekemedim. Cam açma düğmesinden ve çakmağın şasesinden aldığım elektriklede bunları bağladım. Işıkları açınca yanacak şekilde bağladım. gösterge için aldığım ufak dipsiz ampi şeklindeki mavi ledleride cam açma düğmelerinin içine lehimledim. Ancak resimde de görüleceği üzerine bunlar direk bağlandığı için çok parlak yanıyorlar. Bunlarada araya direnç koyarak çok parlak yanmalarını engeleyeceğim. Gerçi benim gözüme çok batmıyorlar. Elimde bu lambalardan bir tane daha olsaydı resistans düğmesinide değiştirecektim. bir sonraki aşama artık. Yanlız göstergedeki yeşil plastik gibi havalandırma düğmelerinin üzerinde de üzerinde rakamların filan olduğu bir plastik var. arkası yeşil boyalı. Bunun yüzünden mavi tam renkini gösteremedi. Mavi renk elde etsenizde daha canlı bir mavi elde edemiyorsunuz. Plastiğin arkasında boya var. ilk kat şekillerin etrafındaki siyah renk. Ondan sonra ikinci kat. beyaz boya. Sizin rakamların içinde gördüğünüz renk. Onun arkasaındada yeşil renk var. Bu yeşil rangi kazımayı denedim ama çok dikkatli olmak lazım.Biraz fazla kazıdığınızda beyaz boyada çıkıyor. siyahın çıkma riski de var. Bununla ilgili arge çalışmalarım devam ediyor.:)
Bilgisayarda aynı parçayı çizip üretmeyi deneyeceğim. Asetata çıkartacağım renki laser'dan. mesela soğukdan sıcağa doğru göstergede maviden kırmıya geçiş gibi çeşitli renlendirmelerde deneyeceğim. Bunda başarılı olursam sizler içinde üretebilirim.
İlk iki resim gündüz görünümü

Benim teyp'inde kocaman mavi bir ekranının olması iyi olmuş değil mi??

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
Eline sağlık Erol bende şöylebir şablon var belki işine yarar.

By sortie34 at 2009-03-09

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
Ben de dün ürettim bir tane.. asetata çıkarttım renkli laserdan. Sıcak soğuğun ayarlandığı bölümleri mavi ve kırmızı yaptım. ışıklar sönükken fena durmadı, o bölüm soğuk tarafı mavi sıcak tarafı kırmızı güzel duruyorda  ama ışıklar yanınca kırmızı filan kalmıyor. Masmavi gözüküyor hepsi.
Burada yeni bir şey düşünüyorum. arkadaki ışığı renksiz koyucam. rakamların olduğu plastiği renklendireceğim.

Bana o şablonuda gönderebilirmisin Abdullah. Benim yaptığım da aşağıda . Mevcut plastiği üzerine koyup kesince güzel duruyor. Şekle bakınca kenarlar filan düzensiz gelebilir ama kenarlar kesilince kesilen kısmın dışında kalıyor.
mail adresim : [email protected]
« Son Düzenleme: 10 Mart 2009, 11:00:33 Gönderen: eroldemir73 »

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
Hangisini anlayamadım ???

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
Hangisini anlayamadım ???
Senin oraya resimini koyduğun şablondan bahsediyordum ama gerek kalmadı oradan direk de kopyalanıyormuş.
En son yaptığımız işlem bir mavi birde kırmızı telli dosyanın plastiklerini kullarak bu şekili kesmek. maviden komple şekili kestik. kırmızıyıda sadece kırmızı gözükmesini istediğim yer boyunda kestik. Asetat'ada yukarıdaki şekilde rakamlar ve adam işaretlerini keserek koyduk. Gündüz ışıklar yanmadan bile rakamlar ve adam şeklileri mavi gözüküyor. ortadaki yuvarlağın da yarısından çoğu kırmızı gözüküyor. Işıklar yanıncada bu renkler değişmedi. Kırmızı yine kırmızı olarak gözüküyor. Bu işlemden yapmak isteyen arakadaşlar...Ana malzememiz telli dosya.  ;)

Çevrimdışı enise

• Profili Görüntüle
arkadaslar ellerinize saglik guzel olmus.benimde bir yardima ihtiyacim var bende 2000model 1.4 polo e var ama havalik gosterge isiklari yanmiyor aksamlari bayag karanlik oluyor.nedeni ne olabilir sigortalara baktim saglam. zaten sadece sicak soguk isiklari numara isiklari  yanmiyor digeri altta olan icerdeki hava dolasamini gosteren isik ise basildiginda yaniyor. umarim anlatabilmisimdir sorunu. sizden istegim nasil sokecegimdir. bu konuda yardimci olursniz sevinirim

Çevrimdışı Belmond

• Profili Görüntüle
ellerine sağlık

Çevrimdışı polo_1.6HB

• 1996 Polo 1.6 HB AEE 6N
    • Profili Görüntüle
eline sağlık çok hoş olmuş.  arkadaşlar bişi soracağım bu yukarıda resimdede var dikkat ederseniz  elfreni simgesiyle akü simgesi arasında bir tanede CAT  yazan simge var bu nedir.neyi gösteriyor acaba. bide 6n yani bu gösterge panelinde benzin ışığıda varmı yani başka bi sayfada lamba tak yanar gibi bir açıklama vardı. bu panellerdede varmı acaba.

Çevrimdışı effendhy

• Profili Görüntüle
Bravo,güzel olmuş  :tamamdir
6N SaTeN GüMüŞ Grİ

Çevrimdışı pakonight

• Profili Görüntüle
sıcak - soğuk ayarlarının yapıldığı ve 1-2-3-4 derecenin bulunduğu bölümün ışıkları çok cansız içerisindeki ampülü değiştirdim fakat sonuç yine aynı fosfordan kaynaklanan bir sorun var sanırım ne yapmam gerekiyor ?

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
altta bulunan şeffaf plastiğin ışığı yayması ile aydılantılan bir yer. seffaf plastikde kırık, çatlak vs. gibi bir sorun varsa yaymıyor. Üstteki yaptığım işlemde olduğu gibi onları tamamen iptal edip led ile sorunu çözdüm. ışıkların çıktığı bölgeyide telli dosyanın mavi plastiğinden yararlanarak gündüz bie mavi duran bir görüntü yarattım. ısı ayarı kısmında yine kırmızı renkli telli dosyanın plastiğinden faydalararak maviden kırmızıya geçiş yapan bir görüntü yarattım. güzel oldu. Ama ledleri geçirebilmek için içeriden bazı plastiklerden parça kırarak yol açmak zorunda kaldım. Bence eskiye göre karşılaştırınca süper oldu.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
altta bulunan şeffaf plastiğin ışığı yayması ile aydılantılan bir yer. seffaf plastikde kırık, çatlak vs. gibi bir sorun varsa yaymıyor. Üstteki yaptığım işlemde olduğu gibi onları tamamen iptal edip led ile sorunu çözdüm. ışıkların çıktığı bölgeyide telli dosyanın mavi plastiğinden yararlanarak gündüz bie mavi duran bir görüntü yarattım. ısı ayarı kısmında yine kırmızı renkli telli dosyanın plastiğinden faydalararak maviden kırmızıya geçiş yapan bir görüntü yarattım. güzel oldu. Ama ledleri geçirebilmek için içeriden bazı plastiklerden parça kırarak yol açmak zorunda kaldım. Bence eskiye göre karşılaştırınca süper oldu.

erol abi bir resimle senlendirsen bizi  ::)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
rezistans ışığı yeşil kalmış onada bir el at istersen el atmışken resimde isteriz ona göre

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
rezistans ışığı yeşil kalmış onada bir el at istersen el atmışken resimde isteriz ona göre
Şimdi aracın arkasına pandizot yapıyorum. fiberden.. o bitsin daha yapacağım bir şeyler var. onlarla beraber rezistas düğmesine de el atacağım. Bir ara denedim. göğüs kaplamasını çatlatıyordum. göğüs kaplamasını da kaplama yapmayı düşüyorum. Onu söktüğüm zaman o dğümeye de el atacağım. aşağıda fiberden yapacağım pandizot un son hali var. arkada stop ışığı var. altta bağjı aydınlatmak için lambası. hatta şu anda hoparlörleri bile taktım. şu anda gördüğünüz hale benzer ama faal vaziyette. frene bastığımda stop lambası yanıyor üzerindeki. Bagajın kapağını açınca lambası yanıyor filan. kablosunuda soketli yaptım. istediğim zaman söküp çıkartıyorum. Aşağı örnek bir resimi koyacağım. bunun nasıl yapıldığınıda ayrıca anlatacağım da son işlem olarak kumaşın üzerine fiber sürdükden sonra kumaş mı kaplayım, yoksa macun çekip boyayım mı. boyarken logo vb uygulamalarda yapabilirim. fikirlerinizii almak istedim.

« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2010, 09:56:34 Gönderen: eroldemir73 »