Gönderen Konu: Geri viteste CIRRRR sesi, 1. - 2. viteste Vurma  (Okunma sayısı 11753 defa)

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Geri viteste CIRRRR sesi, 1. - 2. viteste Vurma
« : 20 Haziran 2009, 15:27:33 »
Arkadaşlar arabamın şanzumanı, baskı balatası ve debriyaj balatası 2 ay önce değişti. 99 model araba , haliyle çıkma şansuman takıldı. önceleri acemiydim çok umursamıyordum ama şimdi bazen değişik sorunlarda karşılaşıyorum.

örneğin geri vitese takarken , bazen geçmiyor acemilik haliyle. o zaman cırrrr diye sanki bilyeler sürtüyormuş gibi bir ses geliyor. panik halinde tekrar boşa alıyorum. işte o ses gelmesin diye nasıl takmam lazım geri vitesi. bir de o ses geldiği zaman bir yerlere zarar verir mi?ki muhtemel vermesi ama en çok neresi zarar görür?

diğer bir sorun ise durup , önce geri sonra 1, sonra iki falan derken vites geçişlerinde arabanın önü küt küt vuruyor sanki. arabanın önündeki yaylarda mı sorun var acaba? varsa nasıl anlarız?

başka bir sorunum , ayağım  gaz ve debriyajda iken ayağımın altında pedalların titrediğini hissediyorum. debriyajda ayağı tutmak kötü biliyorum ama tam bastırmıyorum sadece üzerinde tutuyorum. o zamanda titremeyi bayaa hissediyorum.

bende sorun bitmez tabi ki , son olarak çukurlardan geçtiğim zaman Allah arabanın canını alıyor sanki yumuşacık geçmiyor araba sanki el arabasını geçiriyorum o çukurlardan o derece sert geçiyoruz. acaaba onun da sebebi ön taraftaki yaylar olabilir mi?

sevgi ve saygılarımla
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı hcokal

• Problemsiz günler dileğiyle
    • Profili Görüntüle
Ynt: Geri viteste CIRRRR sesi, 1. - 2. viteste Vurma
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2009, 10:24:58 »
Selam kardeş;
Uzun süredir forumdan ayrıydım, biraz göz atayım dedim, senin konuyu görünce ilgimi çekti.
İligi ve bilgi alanımda olan sorularını yanıtlamaya çalışalım.
Arabana çıkma parça takman mekanik ömür açısından pek iyi değil, ama maddi sebepler herkesi bu yola itiyor malum. Geri vitese takarken crrrr sesi geliyorsa debriyajını ayarlattır derim. Hatta şöyle bir test yap: Bir süre ilerle sonra dur. Durduktan hemen sonra geri vitese takarken yine ses yaptıysa; tekrar bir süre git. Sonra tekrar dur, motor devrinin rölantiye düşmesini bekle. Sonra debriyaja iyice basarak geriye tak. ses gelmiyorsa baskı ayarında hata olabilir, kontrol ettir. Yine ses geliyorsa ve 1. ve 2. viteste vites kolundan da direnç hissediyorsan şanzımanındaki sorun çözülmemiş olabilir. Sen her halukarda kontrol ettir. Ancak bu kontrolleri arabayı yaptırdığın yere değil, imkanın varsa başka bir yere yaptır.

Gelelim titreşim ve çukurlardaki sorununa. Araç dururken titreşimi pedallarda ve direksiyonda hissetmen   % 90 tek bir sebebe bağlıdır; o da süspansiyon sisteminin bozuk olduğu. Arabanın amortisörleri ne zaman değişti (sende veya senden önceki sahibinde)?  Ona da şöyle bir test uygula. Düz bir zeminde dur, elfrenin çekili olmasın ve vites boşta olsun, sol ayağın debriyajın üstünde, sağ elin direksiyonda, sol elinin parmak uçlları dashboard'ın üzerinde olsun, rölantiden 4.000 devire kadar çık, devri rölantiye düşür ama ayağın gaz pedalına dokunuyor olsun. Motor devri rölantiye yaklaşırken seri bir şekilde dikiz aynana ve sol yan aynana bak aynalarda titreşim görürsen ve direksiyon, debriyaj, dashboard'a temas ettiğin noktalarda titreme hissediyorsan ön amortisörlerini kesinlikle değiştirmeni tavsiye ederim.
Bu ikazı yapmak boynumun borcudur: AMORTİSÖRLERİNİZİ KESİNLİKLE TAMİR ETTİRMEYİN, EDENİ DE İKAZ EDİN, HAYAT KURTARABİLRİSİNİZ. Maddi durumunuz uygunsa orjinal (aracınızın üzerinden çıkan marka) amortisör alın ki; konfor ve performans olarak aracınıza en uygun parça budur. Yol tutuş, titreme, konfor gibi problemlerinizin çözüldüğünü göreceksiniz. Birde motorun şasiye bağlantı noktalarındaki kauçuk takozlar vardır. Aracınız 10 yaşında ve kauçuk parçalarınız muhtemelen eskimiş ve sertleşmiştir. Bunları da uygun sertlikteki yeni parçalarla değiştirmeni tavsiye ederim.

Elimden geldiğince bildiğim konularda size yardımcı olmaya çalıştım kardeş, bundan sonra sizin yapacaklarınızla rahatlayacaksınız.

Problemsiz günler dileğiyle

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2009, 11:56:24 »
hakan bey çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. bu konuda profesyonel olduğunuz muhakkak. :tamamdir

amortisor konusunda haklısınız sanırım, benden önceki sahipleri konusunda bilgim yok. 10 senelik araba sonuçta.

dediğiniz gibi test edeceğim.

esenlikle
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2009, 12:14:30 »
amortisörleri değiştirin eskiyi verin revize edilmiişi alın...fazla bir para tutmaz ve garantili...

şanzıman açılıp bozuk olan senkromejleri değiişmesi lazım

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2009, 18:27:20 »
amortisörleri değiştirin eskiyi verin revize edilmiişi alın...fazla bir para tutmaz ve garantili...

şanzıman açılıp bozuk olan senkromejleri değiişmesi lazım

ankarada bildiğiniz bir yer var mı bu işleri ucuza yapan
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı cihanpolo97

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2009, 14:36:43 »
bu sorundan dan bende de vardı ustama götürdüm devir daim triger komple set 1. 2. vites dişlisi işçilik dahil 500 aldı suan bi sorun yok ama geri viteste bazen caarrtt die oturo içim acıo o andabi kaç tane ustaya sordum bunlar nazik şanzıman geri vitese takıcağınızda 2 3 sn bekleyin ve yavaşça nazikçe takın bişey olmaz dedi ama şunu biliyorum böle sıkıntılar heleki ilk arabası olan biri çin hiç hoş olmuo iinsanı soğutuyor arabasından....

Çevrimdışı bodrumlu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2009, 13:32:23 »
Sorum Hakan beye;benim POLO'nun arkasından engebeli yolda veya kasiste yay gıcırtısı gibi içeriye kadar ses geliyor.Ne düşünürsünüz?Şimdiden teşekkür.Bodrumlu. :)