Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Far Modifiyesi!!  (Okunma sayısı 10030 defa)

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
Far Modifiyesi!!
« : 12 Haziran 2014, 00:19:08 »
Merhaba arkadaşlar... Bu konuyu genel bölümüne açtım ama koskoca forumda teknik bilgiye sahip kimse yok demek ki.şimdi buraya açtım belki sizlerin bir katkısı olur.
Polo 6n aracım için FK/Depo Angel Eyes far alma niyetindeyim.Farları modifiye edip 8000k ya da 6000k xenon bağlamak istiyorum.Far H7 tip...
Kafama takılanlar:
- Angelları florasan angellar ile değiştirmelimiyim yoksa sadece ledlerini mi değiştirmeliyim
- Valeo H7 mercek alıp xenon bağlatabilirmiyim xenon için hangi mercek tipini almalıyım (D1S,D2S,D2R)
- Xenonlar sadece kısa merceğe mi bağlanıyor uzunlar H7 halojen ile mi kalıyor

Bu sorular hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.Daha önce xenon kullanmadım kullanırsamda mercekleri ve ampülleri kalite ile değiştirmek istiyorum.Orjinal farlarım kalacak onları taktığımda normal halojenleri kullanacağım angelları takınca xenon.
Red Machine!!!

Ynt: Far Modifiyesi!!
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2014, 09:17:25 »
Bence ne angelı nede ledleri değiştirmene gerek yok mercekleri değiştrimek istemendeki gerekce görüş açısı galiba bence onada gerek yok  :) düzgün bi far ayarıyla yeterli görüş elde edebilirsin abi kısalara zenon uzunlara osramın phlipsin falan beyaz ampulleri var ondan takarsan yeterli olucaktır
ayrıca o ledlerin yerine turuncu ampul olursa daha guzel bi görüntü olur benim görüşüm tabi direk çıkıyomu bilmyorum ama uğraştrmyosa turuncu olsa daha ii olur
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2014, 09:19:51 Gönderen: emre mert alp »

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2014, 13:25:12 »
Angellerde flouresan yapmak, parlaklık açısından iyi olur, diğerleri zayıf kalır,
alacağınız far sanırım h7  ve mercekli, uzun bölümü de ayrıysa kısa merceğine aynı ampulün xenonunu kullanabilirsiniz yani h7 4300 ya da en fazla 6000 k öneririm, yoksa sadece yanar, yağmurda yaşda hiçbirşey göremezsiniz.
D serisi ampul kullanmak için, mevcut merceklerin de söküüp, d serisinden merceklerle değişmesi gerekir ki maliyet daha da artar.
merceği bi-xenonla değiştirmeyi  düşünürseniz D1S ampul ve gen5 balast gerekir ki gündüz selektöründe diğer balast ve ampuller hızlı ısınamaz ve gündüz selektörü zayıf olur.
D Ü N Y A L I L A R D A N  TİSKİNİYORUM  (g.o.r.a)

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2014, 16:19:24 »
Angellerde flouresan yapmak, parlaklık açısından iyi olur, diğerleri zayıf kalır,
alacağınız far sanırım h7  ve mercekli, uzun bölümü de ayrıysa kısa merceğine aynı ampulün xenonunu kullanabilirsiniz yani h7 4300 ya da en fazla 6000 k öneririm, yoksa sadece yanar, yağmurda yaşda hiçbirşey göremezsiniz.
D serisi ampul kullanmak için, mevcut merceklerin de söküüp, d serisinden merceklerle değişmesi gerekir ki maliyet daha da artar.
merceği bi-xenonla değiştirmeyi  düşünürseniz D1S ampul ve gen5 balast gerekir ki gündüz selektöründe diğer balast ve ampuller hızlı ısınamaz ve gündüz selektörü zayıf olur.
Ben şöyle söyleyim abi kısalar mercek.mevcut merceğin kötü olduğu konusunda bazı sitelerde yorumlar duymuştum.Valeo megan merceğin tadilat gerektirmeden uyduğunu söylüyorlardı.Ben sadece mercekleri değiştireceğim ve xenon kısa ampülleri merceğe bağlatacağım o zaman. Çok teknik bilgim yok. Mtec xenon kit düşünüyorum. Öğrenmek istediğim Valeo merceğin hangi modelini almalıyım net olarak ve üzerine hangi model xenon kiti taktırmalıyım.
- Xenon Marka Mtec
- Mercek ise D1S mi olsun diyorsun abi?
Bana net bir kit söylermisin mercek ve xenon şeklinde.diğer türlü kafam karışıyor gen5 balast vs karıştırma. :)
Saygılar.
Red Machine!!!

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2014, 13:39:43 »
Megan merceği alırsan 2 tip var,
1. si halojen ampul için olanı o da ''H7'',
diğer ise dolu modellerindeki xenon merceğidir ki ''D2S'' tipi xenon ampul gerekir.
Bu kadar işe girişildiğinde merceğin kısada kalmaması, bi-xenona geçilmesi daha mantıklı olur, bir çok satış sitesinde satılan çıkma bixenon merceklerinden alabilirsin ki bunu da D1S olarak seçmen mantıklı olur.
Hangi tip alırsan al ampul 4300 Kden yukarı olmasın.
Böyle bir kit için marka veremem, 40 çeşit var ama fiyat/performans seçimini güvenilir bir esnafa bırakabilirsin.
ortalama bir kit 100-150 arası gibidir tahminim.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2014, 22:24:09 »
Megan merceği alırsan 2 tip var,
1. si halojen ampul için olanı o da ''H7'',
diğer ise dolu modellerindeki xenon merceğidir ki ''D2S'' tipi xenon ampul gerekir.
Bu kadar işe girişildiğinde merceğin kısada kalmaması, bi-xenona geçilmesi daha mantıklı olur, bir çok satış sitesinde satılan çıkma bixenon merceklerinden alabilirsin ki bunu da D1S olarak seçmen mantıklı olur.
Hangi tip alırsan al ampul 4300 Kden yukarı olmasın.
Böyle bir kit için marka veremem, 40 çeşit var ama fiyat/performans seçimini güvenilir bir esnafa bırakabilirsin.
ortalama bir kit 100-150 arası gibidir tahminim.
Abi bixenon işine girmeyeyim. Doğru anladım mı bilmiyorum ama şöyle yapacağım.
- Önce D2S Valeo Mercek alacağım 2 adet ve montaj işi bittikten sonra Mtec H7 xenon kit alacağım.
- 2 adet Philips 85122 kodlu D2S 4300K xenon ampül alacağım ve xenonun kendi ampülüyle değiştirip merceklere bağlatacağım.
- Uzunlara da H7 Osram nightbreaker bağlatırım.
Benim bildiğim piyasadaki kaliteli iyi xenon kit markalarından mtec. 200-250 TL. fiyatları vardı H7 lerin.
Yanlışım varsa düzelt abi burada dikkat etmem gereken ipuçları varsa beni mutlaka aydınlatıver abi.ben kaliteli sağlıklı diğer sürücülere zarar vermeden birşeyler yapmak niyetindeyim.
Mercekler:
http://www.xenonmercek.com/xvaleo_d2s_1.html
4300k philips D2S xenon ampül
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-d2s-xenon-ampul-4300k-philips-153560113/detay
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2014, 22:40:24 Gönderen: bluerose1 »
Red Machine!!!

Ynt:
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2014, 22:57:12 »
Mercek değişimi yapılacaksa olmuşken tam olsun bixenon selektoru hiçbişeye değişmem.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2014, 00:49:59 »
Mercek değişimi yapılacaksa olmuşken tam olsun bixenon selektoru hiçbişeye değişmem.
Bixenon mantıklı ama bu sefer benim alacağım modifiye farın içindeki uzun halojen kısmı boşta kalmayacak mı, ben bi-xenondan uzunları yaktığımda halojen de ilave olarak devreye girmeyecek mi. Halojen uzun kısmı Bağlatmasak sadece tek bir xenon ampül ile bi-xenon mercekten uzun+kısa aydınlatma işini görsek bu sefer fardaki halojen kısım işe yaramaz halde öylece durmayacak mı....
Kararsızım, eski bir araca böyle bir proje uygulayacağım. Biraz araştırdığıma göre fabrika çıkışı oem bi-xenon mercek ve xenon aydınlatmalarda özel balast devresi bulunuyormuş. Bir de bunu almam gerekecek bu sistemi güzelce araca uygulayacak usta nerede? off diyorum. :-[
Örnek FK alacağım far:

bi-xenon orj.:

Red Machine!!!

« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2014, 09:15:08 »
Bixenon mantıklı ama bu sefer benim alacağım modifiye farın içindeki uzun halojen kısmı boşta kalmayacak mı, ben bi-xenondan uzunları yaktığımda halojen de ilave olarak devreye girmeyecek mi. Halojen uzun kısmı Bağlatmasak sadece tek bir xenon ampül ile bi-xenon mercekten uzun+kısa aydınlatma işini görsek bu sefer fardaki halojen kısım işe yaramaz halde öylece durmayacak mı....
Kararsızım, eski bir araca böyle bir proje uygulayacağım. Biraz araştırdığıma göre fabrika çıkışı oem bi-xenon mercek ve xenon aydınlatmalarda özel balast devresi bulunuyormuş. Bir de bunu almam gerekecek bu sistemi güzelce araca uygulayacak usta nerede? off diyorum. :-[

Kısaca cevap veriyorum. HAYIR :D Uzun far ile bixenon mercek motorunu artısına paralel çekilir. Uzun açıldığı zaman bixenon da uzuna geçer ve halojen uzun sönmez. Şöyle bir problem olabilir. H4 far kullanıyorsa araç uzuna alınca xenon sönebilir fakat uzuna geçtiği için bixenon merceğin motoru çalışır. Onu da uzun hat ile kısa hat arasına diyot koyarak ayarlayabilirsin. Ayrıca zaten bizim araçlarda arıza ışığı vs olma durumu yok. Ben kullanıyorum yoksa bende arıza ışığı yakardı. O yüzden özel devreye ihtiyaç yok. Olmuşken bir kere olsun tam olsun. Polo gibi bir araçtan hiçkimse öyle bir selektör beklemez. Aracınızı küçümsemek için söylemiyorum şöyle örnek vereyim. Bir araca selektör attığımda öyle bir yol veriyorlar ki sanıyorlar Mercedes BMW Audi. Ama sollayan araç Bora olunca insan ister istemez vay be diyor :D

Birde oraya oturacak bixenon mercek bulmak önemli. 3 çeşit bixenon var zaten. Bosch Valeo Hella. Valeo ve Hella nın mercek çapı küçük ama boy olarak kısa, Bosch çap olarak küçük ama boyu uzun.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2014, 09:16:08 Gönderen: metinmb407 »

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2014, 14:56:56 »
Abi bixenon işine girmeyeyim. Doğru anladım mı bilmiyorum ama şöyle yapacağım.
- Önce D2S Valeo Mercek alacağım 2 adet ve montaj işi bittikten sonra Mtec H7 xenon kit alacağım.
- 2 adet Philips 85122 kodlu D2S 4300K xenon ampül alacağım ve xenonun kendi ampülüyle değiştirip merceklere bağlatacağım.
- Uzunlara da H7 Osram nightbreaker bağlatırım.
Benim bildiğim piyasadaki kaliteli iyi xenon kit markalarından mtec. 200-250 TL. fiyatları vardı H7 lerin.
Yanlışım varsa düzelt abi burada dikkat etmem gereken ipuçları varsa beni mutlaka aydınlatıver abi.ben kaliteli sağlıklı diğer sürücülere zarar vermeden birşeyler yapmak niyetindeyim.
Mercekler:
http://www.xenonmercek.com/xvaleo_d2s_1.html
4300k philips D2S xenon ampül
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-d2s-xenon-ampul-4300k-philips-153560113/detay
Özet liste şu:
1 çift h7 mercek
1 çift h7 4300 k xenon ampul
1 çift 35 w HID balast
Kısaca cevap veriyorum. HAYIR :D Uzun far ile bixenon mercek motorunu artısına paralel çekilir. Uzun açıldığı zaman bixenon da uzuna geçer ve halojen uzun sönmez. Şöyle bir problem olabilir. H4 far kullanıyorsa araç uzuna alınca xenon sönebilir fakat uzuna geçtiği için bixenon merceğin motoru çalışır. Onu da uzun hat ile kısa hat arasına diyot koyarak ayarlayabilirsin. Ayrıca zaten bizim araçlarda arıza ışığı vs olma durumu yok. Ben kullanıyorum yoksa bende arıza ışığı yakardı. O yüzden özel devreye ihtiyaç yok. Olmuşken bir kere olsun tam olsun. Polo gibi bir araçtan hiçkimse öyle bir selektör beklemez. Aracınızı küçümsemek için söylemiyorum şöyle örnek vereyim. Bir araca selektör attığımda öyle bir yol veriyorlar ki sanıyorlar Mercedes BMW Audi. Ama sollayan araç Bora olunca insan ister istemez vay be diyor :D

Birde oraya oturacak bixenon mercek bulmak önemli. 3 çeşit bixenon var zaten. Bosch Valeo Hella. Valeo ve Hella nın mercek çapı küçük ama boy olarak kısa, Bosch çap olarak küçük ama boyu uzun.
+1
tamamen katılıyorum.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2014, 14:58:06 Gönderen: Frequency »

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2014, 12:20:30 »
Metin,Engin abi teşekkür ederim.Umarım bu uygulamayı araca güzelce yapabilecek bir elektrikçi usta bulurum yoksa malzemeyi de aracı mundar ederler.
İleveten:
Özet liste şu:
1 çift h7 mercek  (hangi marka model ayrıca bi-xenon mu ?)
1 çift h7 4300 k xenon ampul (osram-philips ?)
1 çift 35 w HID balast (35w hid ballast yazdım yurtiçi link bulamadım aramalarda ???)
Mercekler ve ampüller D2S değil mi abi.soru işaretlerini de kesinleştirelim marka model konusunda.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2014, 12:23:20 Gönderen: bluerose1 »
Red Machine!!!

« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2014, 16:23:18 »
D1S merceğe D2S ampülü de takabilirsin. Ama ateşleme ve ampülün hızlı olmasıyla güvenlik unsuru sebebiyle ben D1S tercih ettim. D1S 85 volt D2S 23-25 bin volt çekiyor. D2S nin avantajı daha küçük ampül kafası.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2014, 17:13:58 »
D1S merceğe D2S ampülü de takabilirsin. Ama ateşleme ve ampülün hızlı olmasıyla güvenlik unsuru sebebiyle ben D1S tercih ettim. D1S 85 volt D2S 23-25 bin volt çekiyor. D2S nin avantajı daha küçük ampül kafası.
Şöyle birtakım mercekler var valeo,bosch gibi ama ilanda d1s,d2s diyor bu linkteki ürünler d1s mi d2 mi bilemedim.yoksa ellerinde her ikisi de var onu mu belirtmek istemişler.Ayrıca mercekler içiin oem kit buldum balastları,kabloları,ampülleri aparatları içinde.Bunu alsam üzerine mercekleri de alsam orijinal kite yakın bir şey olurmu modifiyede.
Mercekler:
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-xenon-mercek-valeo-bi-xenon-d2s-d1s-82694040/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-2x-valeo-d1s-ve-d2s-mercek-orjinal-122521364/detay
http://www.sanalpazar.com/Bosch-Bixenon-D2s-D1s-Mercek-2-Adet__isp20844729

Bu da xenon kit:
http://www.ebay.com/itm/New-HELLA-OEM-Gen3-HID-Ballasts-PHILIPS-4300K-OEM-D2S-HID-Bulbs-85122-BMW-AUDI-/251319374695?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a83cd5367&vxp=mtr
Red Machine!!!

Çevrimdışı kerem0537

• Otomobil
    Mk5 1.4Tsi GT 170Hp 240Nm Tork...
  • Kazasız Belasız...
« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2014, 20:36:46 »
bu yeni lüks araçlarda bu merceklerden var galiba :) geçen akşam tekirdağa giderken farkettim. çok iyi aydınlatıyor bunlar. benim araç aydınlatıyor ama onlar yanımdan geçerken gündüz oluyor sanki :)
Shadow...