Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Düşük Rölanti Sorunu  (Okunma sayısı 18979 defa)

Çevrimdışı vosvos

• 98 6n ac 101000km
Düşük Rölanti Sorunu
« : 23 Ocak 2008, 18:26:43 »
Arkadaşlar merhaba.

Benim araç 98 otomatik 6n polo. Bir haftadır sabahları soğukken zor çalışıyor ve çalıştıktan sonra genelde stop ediyor. Daha sonraki denemelerimde rölanti 600lerde tutuyor. Araç ısınınca ve vites park konumundayken rölanti normal değeri olan 900 civarında. Ancak vitese takınca yani R ye veya D ye alınca rölanti 600 civarına tekrar düşüyor. Ayrıca rölanti, vites park konumunda 900 iken kaloriferleri ve farları açınca yne azalıyor 700 ler gibi.

Aracıma 3 ay önce lpg taktırdım. Zavolli marka. Hiç sorunum yoktu. Bu arada araç benzinde de gazda da aynı şeyi yapıyor. Ustaya götürdüm. Boğaz kelebeğini temizledik. Bilgisayara soktu lambda hatası vardı, sildi. Yine düzelmedi. Başka bir ustaya götürdüm, o da "uzun yolda hararet düşüyor mu, eğer düşüyorsa müşür ve termostatta vardır bir sorun değişmemiz lazım" dedi. Ben de uzun yolda baktım motor gerçekten 90 derece iken yavaş yavaş 75-80 derecelere düştü. tekrar şehir içinde 90 derecede sabit kaldı.

Sorunumu anlayan veya başına benzer bir olay gelen var mı? Ne yapmam lazım? Herkesin düşündüğü gibi boşu boşuna deneme tahtasına da çevirttirmek istemiyorum arabayı.

Kalın sağlıcakla ve tabi ki aracınızın da sağlıklı olması temennilerimle...

Ynt: Düşük Rölanti Sorunu
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2008, 09:15:53 »
Polo marka arac kullandım, hicbiri otomatik degildi ama motoru ısınmıs bir Polonun hararet degeri 90.a cıktıktan sonra asla seyir halindeyken 75-80.lere düsmez, kanımca termostat problemi yasamaktasın, termostatını kontrol ettirmeni öneririm, aracın su derecesinede bir bak derim, umarım kısa zamanda sorununu halleder aracına zevkle yeniden binersin...
GTI olsun istedik ama Allah DTI uygun gordu ......

« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2008, 17:22:13 »
Mrb aynı arabayı kullanıyoruz önce onu söyleyeyim. Termostadı değiştir bence bu modellerde genelde bu hata olduğunu duydum 15 ytl civarında idi sanırsam. Rolanti motorunda problem ola bilir benimkinde olduğu gibi benimki stop ediyordu sürekli ustam bir vida sıktı düzeldi ama otomatik jikle iptal 400 ytl den yırtım ama :D jikleyi iptal etmeden önce hava biraz soğuk olunca devir 1200 civarında çalışıyordu taki ısınana kadar bir daha tadamadım ama. :( ambda hatasını sildinizde kontrol ettiniz mi acaba merak ettim. Bir de lpg de ne kadar yakıyor onuda söylersen karşılaştıralım kış aylarında benim ki 0,18 civarı şu anda yazın 0,14 dı.
Benim hararette hep 90 çakılıyo oraya.

« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2008, 17:24:20 »
birde senin yazdıklarını okurken Benim her sabah yaşadıklarım aklıma geliyor. Bende otomatik jikle yok ama. Kalkıyorum frenle 2 ye takıyorum veriyorum gazı zaten hemen ısınıyor. :d

« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2008, 19:40:57 »
slm lar bende aynı arabayı kullanıyorum bende aynı sorunu yasıyorum bu aralar benim hararetle ilgili bi sorunum yok sadece ilk calıstırdığımda rolentide dusukluk olduğundan arac stop ediyo ama bi kaç kere gazı kökleyince problem geciyo acaba bi sorun var mıdır??

Çevrimdışı vosvos

• 98 6n ac 101000km
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2008, 21:14:19 »
Arkadaşlar cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bugün öğleden sonra hep arabayla uğraştık. Olayı çözdük. Başımdan geçenleri yazayım da ileride aynı şeyleri yaşayabilecek olanlara belki faydalı olur.

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir ustaya gittim. Usta problemin boğaz kelebeğinden kaynaklandığını söyledi ve hemen söküp temiz olup olmadığına baktı. Boğaz kelebeğini daha yeni temizlemiştim. Temiz boğaz kelebeğini yerine taktı. Elektronik bir alete bağladı ve boğaz kelebeğini o aletten hareket ettirdi. adaptasyon yaptı ve rölanti hemen düzeldi. Sonra termostatı çıkarıp baktı. Yeni olmasına rağmen düzgün çalışmadığını farkettik. 25 YTL`ye yenisini taktı. İşim bitti yola koyuldum. Gerçekten ibre 90 derecede çakıldı, düşmedi. Eve geldim tam arabayı istop edeceğim ki rölanti bu sefer geziyor. :( 1100 devirle 1800 arasında kafasına göre davranıyordu. Hemen geri ustaya tabi. Tekrar adaptasyon yaptı ve "Bu sefer gaza almadan benzinle belli bir müddet git bir bakalım bozulacak mı ayar?" dedi. ben de öyle yaptım. 35 km yaptım eve geldim. Gerçekten bozulmadı. Biraz daha km yapacağım. Rölanti bozulmazsa gazda kullanmaya başlayacağım. Tekrar rölanti bozulursa Gazı taktırdığım yere gidip durumu anlatacağım. Özetle rölantiyi gazın bozduğunu (beynin ayarını bozuyor) düşünüyoruz şu an için.

Freedom: Gazla şehirdışında yaklaşık 6 litre yakıyor, şehiriçinde de 10 lt civarında yakıyor.
Cahittt: Büyük bir problem yok gibi. Ancak ayar yapıldıktan sonra en soğuk havalarda bile ilk çalıştırılınca 1100-1200 devir civarı oluyor. Motor ısınınca da normal değeri olan 900 devirde çakılıyor. Yani rölanti normalde hiç düşmüyor. Bilgin olsun.

« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2008, 16:29:43 »
ben yaklaşık 3 - 4 aydır aynı sorunla boğuşuyorum. arabanın beyninin nosuna baktır. Numarası 032906030 S ise benim gibi başın dertte 032 906 030 AC li olması gerekiyormuş. Aracına Bir masraf yapma. Bana boğaz kelebeğini, buji kablolarını değiştirttiler. Hala düzelmedi

« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2008, 14:38:54 »
arkadaşar bu konuda oldukça tecrübeli biri olarak direk boğaz kelebeği demenizi yanlış buluyorum.tabiki bu problemi yaratan ve en çok karşımıza çıkan problem boğaz kelebeği.aslında bu problemi yaratabilecek çok yer var mesela termostat,devir sensörü,hararet sensörü,distibütör bile bu probleme sebep olabilir yada en kötüsü eğer su giderleriniz yaprak vs. ile tıkandı bunun dolayısıyla motor kontrol ünitesine (beyin) su girdiyse bu bile bu arızaya yol açabilir.bu sebeplerden ötürü hemen boğaz kelebeğinin üstünde durmayın ve yetkili bir servise gidin boğaz kelebeğini değiştirip distbütörü değiştirip yinede bu problemden kurtulamayabilirsiniz belkide 30-35 ytllik hararet sensöründendir.700-800 lirayı hemen vermeye gerek yok.

« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2009, 11:06:47 »
Mrb aynı arabayı kullanıyoruz önce onu söyleyeyim. Termostadı değiştir bence bu modellerde genelde bu hata olduğunu duydum 15 ytl civarında idi sanırsam. Rolanti motorunda problem ola bilir benimkinde olduğu gibi benimki stop ediyordu sürekli ustam bir vida sıktı düzeldi ama otomatik jikle iptal 400 ytl den yırtım ama :D jikleyi iptal etmeden önce hava biraz soğuk olunca devir 1200 civarında çalışıyordu taki ısınana kadar bir daha tadamadım ama. :( ambda hatasını sildinizde kontrol ettiniz mi acaba merak ettim. Bir de lpg de ne kadar yakıyor onuda söylersen karşılaştıralım kış aylarında benim ki 0,18 civarı şu anda yazın 0,14 dı.
Benim hararette hep 90 çakılıyo oraya.

usatinin adresini verebilirsen cok ii olur. benzer sorun bende de var