Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Distribütör tamiri (Polo)  (Okunma sayısı 60300 defa)

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
Distribütör tamiri (Polo)
« : 17 Ekim 2007, 00:52:04 »
Geçenlerde aksarayda arayıp taradığım ve sadece bir yerde bulduğum taiwan malı distribütör aracıma uyum sağlamadı usta bayağı uğraştı ama olmadı bana neden bu parçayı aldığımı sordu meğer eski orjinal parça tamir edile biliyormuş zaten daha öncede bir tamir işlemi görmüş bende bunu kendim tamir edebilirim diye içini söktüm ve tamirat esnasında resimledim sizinle paylaşmak istedim umarım yararlı olur.
Orjinal parça (Magnet marelli).

Sırasıyla sökme işlemi.

Görünen 2 vidayı söküyoruz ve o kablolu parçayı çıkartıyoruz üzerindeki perçini eğe yardımı ile hallediyoruz ,üzerindeki kapağıyana doğru ittirip açılmasını sağlıyoruz içerisindeki halkayı(perçin) alıyoruz.

Bu parçayı tornacıdada yaptırabilirsiniz ama elimde malzeme olduğu için kendim taşta yedirerek aynı şekli verdim yalnız burda önemli olan halkanın içi milin tam çapında olmalı yani tam oturmalıki düzgün dönsün

İşte bukadar halkayı yerine koyup perçinliyoruz ve  parçaları sırasıyla topluyoruz hafiftende bi yağ damlatırsak iyi olur sonuç çok iyi bunu yaptıktan sonra 1000km kadar yol yaptım hiçbir sorun olmadı aksine düzgün döndüğü için ateşlemede sağlıklı oldu  yakıttada düşme oldu.
Hadi kolay gelsin...
----------------------------------------------Distribütör'ü oluşturan parçalar--------------------------------------------------------

1-İzole halka
2-Distribütör kapağı
3-Dağıtıcı çark (kömür denilen)
4-Toz koruyucu kapak
5-Mil
6-Sinyal sensörü
7-Cıvata
8-Distribütör tutucu
9-Taşıyıcı
10-Ara conta
Not.Resimi daha net görmek için bilgisayara kaydedin.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2009, 23:55:14 Gönderen: vw6n »

Ynt: Distribütör tamiri (Polo)
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2007, 00:57:21 »
Güzel bir çalışma Abdullah. Eline sağlık, arkadaşların işine yarayacak bilgiler bunlar  ;)

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2008, 21:57:47 »
Kimsenin işine yaramadı heralde.

Çevrimdışı corrado

• amca
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2008, 22:52:10 »
birgün birine yara abdullah.
dist önemli. golf te arızalıydı dist.
alt kısmı polonunki ile değişmiştik.aşağı yukarı  aynı distr ler.
hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır

« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2008, 23:29:53 »
çok güzel bir çalışma olmus eline , emegine sağlık

yanlız bir kaç sorum olacak , bu distribütör hangi durumlarda tamir ihtiyac duyar ve bu değişen halka perçinden egeyle nasıl cıkartacagız orasını pek anlayamadım , birde bu değişen parca tornacı değilde o şekliyle bir yerlerde satılmaz mı ??

şimdiden teşekkürler .

« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2008, 10:15:37 »
Eline sağlık arada temizliyip yağlıyorum bende bakım sırasında mili... Magnet marelli  :sevgi:

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2008, 14:21:18 »
Eline sağlık arada temizliyip yağlıyorum bende bakım sırasında mili... Magnet marelli  :sevgi:

Arada bir ince yağla yağlamakta fayda var.Yağsız kalınca distribütörün ordan cikir cikir diye bir ses geliyor zaten.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2008, 17:18:04 »
Arada bir ince yağla yağlamakta fayda var.Yağsız kalınca distribütörün ordan cikir cikir diye bir ses geliyor zaten.

Bugune kadar getirtmedik öyle bir ses, Motorumuz memnun halinden demekki...  :melek:

Çevrimdışı esmer16

• pur dıkkat
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2008, 23:15:59 »
kardesım super bır calısma olmuş elıne sağlık bence bır gun herkezın faydalanacağı bır konu:)yasamayanbılmez benaynı havadıslerı yaşamış bırıolarak ıyı anlıyorum senkendın yapmışsın ama ben 25 lira verdım tornacı helalı hoş olsun suan gusel:D
dıkkat

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2008, 15:15:29 »
çok güzel bir çalışma olmus eline , emegine sağlık

yanlız bir kaç sorum olacak , bu distribütör hangi durumlarda tamir ihtiyac duyar ve bu değişen halka perçinden egeyle nasıl cıkartacagız orasını pek anlayamadım , birde bu değişen parca tornacı değilde o şekliyle bir yerlerde satılmaz mı ??

şimdiden teşekkürler .
Motor titreyerek çalışıyorsa ve rolanti aşırı oynama yapıyorsa yakıt artışı varsa ihtiyaç duyuluyor. o halka tornacıda yaptırılıyor ama elimden geldiği için ben kendim yaptım perçinide matkabın ucuna takılan ufak taşla yedirdim ve çıkardım.

Çevrimdışı esmer16

• pur dıkkat
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2008, 00:02:51 »
super ıs bır gun herkesın ısıne yarıcaktır yaramıyorsada bakmalarında fayda var:)
dıkkat

Çevrimdışı komandoksk

• bu polo delikli nane mi?
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2008, 14:32:20 »
iyi de bu işlem sonra adaptasyon istemiyor mu? bir de rolanti ayarı gerektirir mi? >:D

« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2008, 16:49:48 »
peki distributoru kendimiz sökebilirmiyiz?

« Yanıtla #13 : 07 Ekim 2008, 17:01:01 »
yani araçdan sökme işleminden bahsediyorum. hassasiyeti fazla olan bi parçamıdır?