Gönderen Konu: debriyajdanmı geliyor??  (Okunma sayısı 18868 defa)

Çevrimdışı blueman6507

• Profili Görüntüle
debriyajdanmı geliyor??
« : 21 Ekim 2009, 09:37:53 »
arkadaşlar sol ön tekerin ordan tıkırtı sesi geliyor...debriyaja basınca kesiliyor?? çaresi varmı bu tıkırtılı sesi nasıl kesebilirim? kullanırken duyulmuyor tabikii... :)
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2009, 09:39:03 Gönderen: blueman6507 »

Çevrimdışı ahmed6042

• Profili Görüntüle
Ynt: debriyajdanmı geliyor??
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2009, 10:24:20 »
Normal giderken sorun yok ama yavaşlayınca uğultu yapıyor ama debriyaja basınca ses kesiliyorsa şanzıman dişlilerinde sorun var demektir.Şanzıman bilya dağıtmış diye tabir edilen olay olmuş demektir.Şanzıman dişlilerinin değişmesi gerekir.Epey de masraf çıkar duruma göre ama yaptırmazsanız daha da kötü olur ve en son aşamada da şanzımanın bloğuna zarar verebilirsiniz.
Das auto.

Çevrimdışı blueman6507

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2009, 11:00:15 »
hayır yavaşlayınca uğultu falan yapmıyor..sadece sol ön  lastiğin oradan araç sabit dururken gelen bir ses ...tıkırtı sesi debriyaja basınca kesiliyor..hareket halinde içeriye ses falan gelmiyor yada debriyajda bir sorun olmuyor..

Çevrimdışı ahmed6042

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2009, 11:15:58 »
hayır yavaşlayınca uğultu falan yapmıyor..sadece sol ön  lastiğin oradan araç sabit dururken gelen bir ses ...tıkırtı sesi debriyaja basınca kesiliyor..hareket halinde içeriye ses falan gelmiyor yada debriyajda bir sorun olmuyor..
Debriyaja basınca sesin kesilmesi şanzımanı işaret eder ama araç rölantideyken bu oluyorsa rölantide hareket eden aksamlara bakmak lazım onların da debriyajla ilgisi yok :) ilginçmiş.Neyse bilen birileri var da yazarlarsa öğrenmiş olurum ben de.
Das auto.

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2009, 19:57:36 »
Öncelikle debriyaja basılmadığı her an şanzımanın içindeki dişliler (vites dişlileri dışındakiler tabi, adı her neyse) hareket eder. Dolayısıyla rölantiyle bir alakası yoktur...

Anladığım kadarıyla debriyaj bilyasından geliyor ses. Tabi bir ustaya göstermeniz daha doğru olur.

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2009, 00:20:43 »
debriyaja basıldığında kesilen ses prizdirek bilyesinden gelir...çok aşırı değil ise müdahale gerektirmez rahatsız oluyorsanız siz bilirsiniz
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı ahmed6042

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2009, 09:14:51 »
çok anormal bi tespit yapmamışım demek ki:) şanzımandanmış.
Das auto.

Çevrimdışı blueman6507

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2009, 09:24:36 »
prizdirek bilyesi kolay değişen  bir parçamı acaba?? değiştirmek istesek kaça mal ederiz???

Çevrimdışı ahmed6042

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2009, 09:37:54 »
prizdirek bilyesi kolay değişen  bir parçamı acaba?? değiştirmek istesek kaça mal ederiz???
işçilik parçadan daha pahalı.Şanzıman iniyor.parça 50TL civarında diye biliyorum.
Das auto.

Çevrimdışı blueman6507

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2009, 10:01:01 »
ses çokta rahatsız etmiyor  şimdilik  rahatsız etmiyor...kalsın o zaman biraz daha ses artarsa mecbur değiştirecez artık... :) debriyaja zarar vermez
inşallah..

Çevrimdışı ahmed6042

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2009, 10:38:04 »
ses çokta rahatsız etmiyor  şimdilik  rahatsız etmiyor...kalsın o zaman biraz daha ses artarsa mecbur değiştirecez artık... :) debriyaja zarar vermez
inşallah..
Baskı balatayı değiştirirken baktırabilirsiniz.Tekrar işçilik olmaz böylelikle.Ama ses artacaktır.Porya bilyaları nasıl bozulmaya başladıkça iyice gidiyor o da aynı şekilde.
Das auto.

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2009, 16:00:23 »
arkadaşlar benim arabada yolda giderken öz.2-3 viteslerde gaza yüklendigim zaman zırıltı şeklinde ses geliyor ayagımı gazdan çektigimde ses yok veya debriyaja bastıgımda boşa attıgımdada ses yok yalnızca gaza yüklendigim zman geliyor bu zırıltı şeklinde ses ayrıa gaza bastıgımda veya gazdan ayagımı çektiğimde sol ön tekerin ordan tı tık diye metalin birbirine çarpma sesi geliyo salıncakları degişeli daha 2000 km yapmadım ama rot ayarına gittigimde arka burçlardagılmış dedi yan sanayi salıncak oldugu için çabuk ıpranmıştır dendi bu tık tık sesi geldigi zaman arabada salıncaktaki boşluktn meydana gelebilcek bi silkeleme hissediyorum gaza basıyorum araba kendini öne atıp bişeye çarpıyor deta bu sorunları cevaplandırabilcek arkadaşlar lütfen yardım edin özellikle vitesteyken gelen zırıldama sesi neden olur ?

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2009, 16:15:55 »
arkadaşlar benim arabada yolda giderken öz.2-3 viteslerde gaza yüklendigim zaman zırıltı şeklinde ses geliyor ayagımı gazdan çektigimde ses yok veya debriyaja bastıgımda boşa attıgımdada ses yok yalnızca gaza yüklendigim zman geliyor bu zırıltı şeklinde ses ayrıa gaza bastıgımda veya gazdan ayagımı çektiğimde sol ön tekerin ordan tı tık diye metalin birbirine çarpma sesi geliyo salıncakları degişeli daha 2000 km yapmadım ama rot ayarına gittigimde arka burçlardagılmış dedi yan sanayi salıncak oldugu için çabuk ıpranmıştır dendi bu tık tık sesi geldigi zaman arabada salıncaktaki boşluktn meydana gelebilcek bi silkeleme hissediyorum gaza basıyorum araba kendini öne atıp bişeye çarpıyor deta bu sorunları cevaplandırabilcek arkadaşlar lütfen yardım edin özellikle vitesteyken gelen zırıldama sesi neden olur ?

Araçta gaz verince kesiliyorda 2000 devirden fazlayken ayağını gazdan çekince geliyorsa. yanda Duvar olduğunda cam açıkken daha fazla geliyorsa. Eksozdan oluyor. Benim Spiral deki teller içine dökülmüş o yükteyken zırıltı yapyordu. değiştirdim kesildi. Spiralden geldiğini egsozcu tespit edebilir.

Debriyaj bilyasını debriyaja basmana rağmen vitesi 2den üçe 3yen 4e geçiremiyorsan değiştir(kayın pederin fokusta başımıza gelmişti). Öyle değilse gereksiz. 120balata set(bilya dahil) 80-100tl işçilik debriyaj bitmeden mantıklı değil
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2009, 16:18:21 »
yok usta sprali 2 hafta önce degiştım zırıltı(vibrasyon) şeklindeki ses gaza basınca geliyor