Gönderen Konu: Debriyaj sorunu.  (Okunma sayısı 24007 defa)

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Debriyaj sorunu.
« : 24 Mart 2014, 20:43:26 »
Arkadaşlar aracı aldığımda komple bir bakıma soktum.

Ozamnalar debriyajım normaldi ve aşağıda kavrıyorudu. Viteslerdeki boşluk nedeniyle şanzıman indi kontrol edildi. Vites levyesi vs.vs. bir dünya parça değişti. Değiştirirken baskı balatayıda değiştirelim dedik.

Şimdi sorunum şu. Yeni debriyaj eskisine göre epey yukarıda kavrıyor.

Diğer bir sıkıntı ise aracı kaldıracağım zaman debriyajı yavaşça bırakıyorum belli bir yere kadar kavramıyor sonra tak diye birden kavrıyor.

Sorum şu bu sıkıntının nedeni nedir ? Bizim debriyajlarda ayar var mı? Yada başka bir önerisi olan varmı ? Sıfır debriyaj neredeyse pedalın orta konumunda kavrıyor.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
Ynt: Debriyaj sorunu.
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2014, 20:58:21 »
Debriyaj telinde sıkıntı olabilir mi bana öyle geldi şanzıman sıfır yapıldıysa baskı balata da yeni ise... debriyaj ayarı kendisi yapıyormuş eski tip kurmalı olanlardan değilmiş.
edit:vw ustası!!!
Red Machine!!!

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2014, 21:00:22 »
Eğer öyleyse yarı ömrünü tamamlamış bir debriyaj balatam vardı ve aşağıda kavrıyordu bu sıfır olanı ise epey yukarıda. Ben bu ayar mevzusuna pek inanmıyorum otomatik vs. Avans ayarı içinde öyle diyorlar çünkü bunlarda avans ayarı olmaz :d

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk5 1.4Tsi GT 170Hp 240Nm Tork...
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2014, 22:41:24 »
baskı balatayı bende yeni değiştim sayılır. ilk günden beri ortada kavrıyor. otomatik ayar falan yalan bencede :)
Shadow...

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2014, 07:34:57 »
Acaba debriyaj telindemi sorun var ? Çünkü bir yerden sonra tak diye kavrıyıp ileri atıyo arabayı. Sanki ilk defa araba süren biriymiş gibi oluyor yani öyle anlatayım.

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2014, 07:51:13 »
ben 20.000 km once ilk aldigimda degistirmistim hala altta kavriyor semih biraderim dedigi gibi telden olabilir diye dusunuyorum bende

6N 99 AEE 1.6
I Love PoLo

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2014, 11:30:33 »
Debriyajın ayarı yoktur evet. Ama orjinal tel alırsanız yoktur. Ayar yapılabilen tellerde mevcuttur. Eğer bu tellerden takarsanız debriyajı en dipten kavramasını sağlayabilirsiniz. Bknz:
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTjf2gMTNc2634lufSyHxmvjV2t2zlZU63tfGIyygnTSCyJJLoh

Konuyu açan arkadaşın sorununa gelir isek. 2 ihtimal var. Debriyaj teliniz ayarlı yani yan sanayi. Baskı balata değiştiğinden kavrama noktasıda değiştiğinden yeniden ayar yapılması gerekli. Bu yan sanayi teller sert olduğu için pedalı bıraktığınızda biranda boşalır bu dediğiniz küt diye vurma olayı hadise eder.Diğer bir ihtimal yan sanayi kalitesiz baskı balata takmışsınız.Baskınız balatadan önce nalları dikmiş. Yan sanayi tellerin göbek kısmı beyaz orjinallerin ise siyah olur motor bölümünden bir resim koyabilirseniz daha net yorum yapabilirim.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2014, 11:33:49 »
Bir ihtimal baskı balatayı merkezleyememeişte olabilirler.

http://www.skodam.com/download/file.php?id=1122

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2014, 18:46:14 »
Sevgili speedystop sach marka debriyaj seti takıldı. Ama tele bakmadım dediğin gibi yan sanayi olabilir. Çünkü birden küt diye vurma sorunum var. Sadece 1 de aracı kaldırırken yaşıyorum bunu 2-3-4 geçişlerinde araç zaten gider durumda olduğundan sıkıntı olmuyor. Akşam eve gittiğimde kaputu açıp bakacağım. Resim çekmeye çalışırım.

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #9 : 25 Mart 2014, 20:07:44 »
Sevgili speedystop sach marka debriyaj seti takıldı. Ama tele bakmadım dediğin gibi yan sanayi olabilir. Çünkü birden küt diye vurma sorunum var. Sadece 1 de aracı kaldırırken yaşıyorum bunu 2-3-4 geçişlerinde araç zaten gider durumda olduğundan sıkıntı olmuyor. Akşam eve gittiğimde kaputu açıp bakacağım. Resim çekmeye çalışırım.
Eğer debriyaj telini de alacaksan yine sachs almanı tavsiye ederim.
Red Machine!!!

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2014, 20:11:05 »
Eğer debriyaj telini de alacaksan yine sachs almanı tavsiye ederim.
:tamamdir Evet bende aldım sach tel MaşaAllah gayet güzel. teli takmadanda ince yağ ile yağlarsanız pamuk olur.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2014, 20:32:16 »
Şimdi inip baktım araca telimde flaş olmadığında resim çekemedim ama komple siyah üzerinde made in france yazıyor . Tel üzerinde ise parça numarası vw amblemi ve DURA marka sanırım bu yazıyor . Beyaz hiç bir yeri yok komple uçu her yeri siyah. Orta körük yeri siyah.

Aklıma şu geliyor şimdi araca bindim çalıştırdım. El freni çekik ve 1nci vteste yavaşça debriyajı bırakıyorum araba gitmek istiyor ama vuruntu veya birden kavrama yok ??? Aklıma şu geldi hemen geçen forumda okumuştum yokuş aşağı gazdan ayağımı çekip kompresyona bıraktığımda araç kerkiniyor . Orda yorum yazan arkadaşlar şanzıman takozu olabilir yorumunu yapmışlar. acaba bendede aynı sorun olabilir mi ?

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #12 : 25 Mart 2014, 20:50:38 »
manifold basınç sensörü var, hava filtresi sökülünce boğaz kelebeğinin solunda manifold üzerinde düdük gibi bir parça, fişten ayırırken dikkat edin tırnağını ince bir tornavida ile boşa çıkarın, balata spreyiyle temizleyin, sonra bayır aşağı kerkinme yapıyor mu bakın, ben öyle yaptım bu sorun çoğunlukla geçti, yağ buharı hortumunu da arabanın altına saldım tekrar bu sensörü yağlamasın diye.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Mart 2014, 20:53:49 »
cumartesi gireşecem bi kaç bişey var onuda aradan çıkartırım. Sağol azap5555