Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Cakmak isigi  (Okunma sayısı 7001 defa)

Cakmak isigi
« : 29 Mart 2008, 16:20:39 »
arkadaslar 98 model 6n lerde cakmak ve kullukte isik yok mu?

Ynt: Cakmak isigi
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2008, 16:22:01 »
yok  :)

« Yanıtla #2 : 31 Mart 2008, 10:08:11 »
Piyasada ışıklı çakmakalar satılıyor. Ben ondan aldım bu sorunu çözmek için. Ama aldığım çakmak çok çok ufak bir şekilde  büyük geldi. Çakmak yuvasınıda oymak istemedim. Çakmak tam kulluğun yanında olduğu için ve arada boşluk olduğu için oradan kulluğede ışık verecekti ama uymadı. Ona uygun ışıklı bir çakmak bulmam lazım.
Bulursam çakmağı yazarım buraya ^-^

Çevrimdışı vosvos

• 98 6n ac 101000km
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2008, 10:59:44 »
Ben Elektronikçiler çarşısından 12 voltluk ufak bir ampül (led diyorlar) aldım ve kabloyla döşedim. Yapalı uzun zaman oldu. Elektriği çakmaktan almıştım ilk önce. Hep yanık kalıyordu. Sonra yukardan bir yerden aldım. Işıkları açınca yanıyor artık. Tamam hatırladım: Cam açma düğmesinden aldım.

Ayrıca kalorifer düğmeleri de eskimiş sadece ortadaki yanıyordu. Epey uğraşmıştım, biraz da kafama takmıştım. İnat ettim her bir düğmeye de led koydum. Artık hepsi yanıyor. Ancak en fazla yani maksimum şekilde ayarlarsam ışık şiddetini bu ledler yanıyor. değiştirmek gerekiyor. Zaten maksmum düzeye gerek yok diye düşünerek orta şiddette hatta uzun yolda en minimuma bile alıyorum.

Bilgilerinize...

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2008, 11:32:25 »
12 v'lik led varmıymış biz genellikle diyot takıp çeviriyoruzda :D :D

« Yanıtla #5 : 31 Mart 2008, 13:25:43 »
12 voltluk led tavan ışıkları var, veya normal tavan ışığı ampulunden alıp cam açma düğmesinden bağlantı ile bu işlemi yapabiliriz o zaman değil mi?

« Yanıtla #6 : 31 Mart 2008, 14:52:32 »
ahhh ahhh keske bu islerden anlasam da yapabilsem....

Çevrimdışı alen29

• Polo 6n1 1997 101hp 16v 1.4 tek kapı
« Yanıtla #7 : 31 Mart 2008, 19:49:17 »
12 v'lik led varmıymış biz genellikle diyot takıp çeviriyoruzda :D :D

12v luk led olmaz .vede diyot takarak çevrilmez seri direnç takılır.saygılar.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2008, 19:52:50 »
12v luk led olmaz .vede diyot takarak çevrilmez seri direnç takılır.saygılar.
diyottan kastım direnç sonuçta led'de bir direnç :D :D

« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2008, 09:02:27 »
Ben Elektronikçiler çarşısından 12 voltluk ufak bir ampül (led diyorlar) aldım ve kabloyla döşedim. Yapalı uzun zaman oldu. Elektriği çakmaktan almıştım ilk önce. Hep yanık kalıyordu. Sonra yukardan bir yerden aldım. Işıkları açınca yanıyor artık. Tamam hatırladım: Cam açma düğmesinden aldım.

Ayrıca kalorifer düğmeleri de eskimiş sadece ortadaki yanıyordu. Epey uğraşmıştım, biraz da kafama takmıştım. İnat ettim her bir düğmeye de led koydum. Artık hepsi yanıyor. Ancak en fazla yani maksimum şekilde ayarlarsam ışık şiddetini bu ledler yanıyor. değiştirmek gerekiyor. Zaten maksmum düzeye gerek yok diye düşünerek orta şiddette hatta uzun yolda en minimuma bile alıyorum.

Bilgilerinize...

Senin söylediğin gibi yaptım. hemen çakmağın iç tarafına sol üst köşesine bir tane ufak dipsiz ampul lehimledim. Bir ucunu çakmağın şasesine lehimledim. Diğerini üstteki kullanılmayan bakır yola. Elektriğida cam açma düğmesinden aldım bir kablo ile. Sadece farları açtığımda yanıyor. Aradaki boşlukdan küllüğüde aydınlatıyor. İyi oldu, hatta fazla bile gözüküyor.
Şimdi sırada senin yaptığın gibi üstteki havalandırma düğmeleri var. buraların tam arkasına led koyucam.. ama oradaki rakamları ve işaretleride mavi renge boyamayı düşünüyorum. Buralarda bir yerde görmüştüm çok güzel duruyor. Renkli led koysam olmaz herhalde.. Ama cam açma düğmelerinin içine renkli led koyacam. Zira onun içinde yeşil renkli ufak bir lamba var. onun yerine mavi koysam olur herhalde..

Çevrimdışı PoloGTI

• Otomobil
    Vw Polo 6N2
  • Ersan
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2008, 15:13:11 »
99 Bizde çakmakta var :D
Vw Polo 6N