Gönderen Konu: Bor kullanımı  (Okunma sayısı 5687 defa)

Çevrimdışı danniel

• Profili Görüntüle
Bor kullanımı
« : 05 Mayıs 2011, 20:34:11 »
slm;arkadaslar benım aracımın yagı daha yenı degıstı sayılır ama bırdahakı yag degısımınde bor koydurmayı dusunuyorum.yakıttan tasarrufdan once aracın motorunu oldukca korudugunu ve aracın daha sessız rahat hızlandıgını duydum.bır dızel aracta kullandık (accent era 1.5 crdı)serılık olarak cıdden cok farkettı.bızım araclarda koyduran varmı?sonucları nasıl acaba?tesekkurler.
07 VW

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
Ynt: Bor kullanımı
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2011, 00:01:40 »
aman ha, uzak dur, ille de sessiz çalışması rahatlatacaksa ince yağ kullan erken değiştir, motor yaptırıyodum az daha ben

Çevrimdışı danniel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2011, 20:12:56 »
allah allah bunuda ılk defa duydum bıraz acarmısın lutfen?ben kullanan arkadasardan cok memnunum dıye yorumlar duydum.bırde bu sıtedekı arkadasların fıkrını alayım dedım.kı cokda fıkır veren olmamıs. ;Dben ozel bır sırkette dedıgım gıbı accent era kullanıyorum  ıkı kere koydurduk sorun yok sonucları super!!ama bu borların sahtelerı var ona dıkkat edılmesı gerekıyor.benzınlı dızel lpg araclarında farklı bıldıgım kadarıyla
07 VW

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2011, 20:33:07 »
valla yığınla şikayet eden var, beğenen de var, sonuçta bu kumarı oynamaya değmez.

forumda daha önce de tartışmıştık bu mevzuları.

ben mesela, bora marka 2005 model eski aracıma koydum, yağ bakımından 1000 km sonra yağ ışığı yandı sömürmüş yağı.

başka bir bora kullanıcısının yorumlarını dinledim o benim kadar şanslı olamamış.

sahtesi değil, gayette sağlam para bayılarak bandrollü güvenilir yerden aldım, bor şirketinin sahibi ben bunu yapmadım dese inanmam o derece.

yağın viskozitesini bozuyor ve yağın özelliği kayboluyor.bu yüzden hiç bir yağ üreticisi ve otomobil üreticisi yağın içine ekstralar koymayı tavsiye etmiyor.

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2011, 20:46:11 »
boralp arkadaş aydınlattığın için saol bende danniel gibi bidahaki yağ değişimine koydurmayı düşünyrdm artık vazgeçtim. ya bu arada araca phopshop mu yaptın yoksa gerçekten beyaz yanakmı var lastikte çok kral olmuş ya :tamamdir
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı danniel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2011, 20:53:35 »
valla benımde kafam karıstı.sımdı bu bor uygulamasını test ederlerken bılıyosunkı yag koymadan aracı kullanıyorlar saten bu bor benım bıldıgım kadarıyla pıston ve gomleklerın arasında ınıp cıkarken gozle gorulmeyen yuvarlak molekullerın oldugu ve halıyle pıston yukarı asagı yaparken surtunmenın azalmasını saglamak.sıcak havalarda motor daha az ısınıyo yıpranmagec oluyo dıye bılıyodum bıraz daha arastırmanın faydaları var.verdıgın bılgıler ıcın sagol
07 VW

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2011, 22:27:26 »
boralp arkadaş aydınlattığın için saol bende danniel gibi bidahaki yağ değişimine koydurmayı düşünyrdm artık vazgeçtim. ya bu arada araca phopshop mu yaptın yoksa gerçekten beyaz yanakmı var lastikte çok kral olmuş ya :tamamdir

yok hocam fotoşop değil, araç direk böyle, lastik yanağı taktım :) çok teşekkür ederim

@danniel zaten motora uygun "motor yağı kodu" bunun için var, sürtünmenin en optimum düzeyde olması ve eksiltmenin en az olacağı şekilde.Haksız mıyım? :) moleküller gözle görülmüyor ama ben o bembeyaz sıvıyı gözlerimle görüyorum, ben arabama acırım, koymam ve şiddetle tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı aykutsari

• Sportline........
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Eylül 2011, 11:32:49 »
aman dikkat kardeşim ben daha 2 hafta once bor koydum
dun de gittim boğaz kelebeğim arıza yaptı 500 TL bilginize....
_ Rakı ile turk kahvesi arasındaki tek fark; turk kahvesinde gelecek konuşulur, rakı da mazi......
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAYALI

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #8 : 22 Eylül 2011, 12:52:39 »
Arkadaşlar bir yanlışlık olabilir mi? Bor denilen katkıyı tesadüfen alışveriş merkezinde gördüm ve aldım.Yanlış hatırlamıyorsam 250 ve 350 ML'lik bir kabın içerisindeydi. Aracın motor yağı kısmına koydum ve sonuç gayet iyi. Yaklaşık olarak hemen hemen 2000 KM yol yaptım fakat bir sıkıntı yok. Bunca yazılandan sonra ilk işim eve gidince hemen motor yağına bakmak olacak   :o
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2011, 12:53:20 Gönderen: west_55 »

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2011, 09:47:55 »
Boru bende kullanmıştım. Yağ castrol magnatec 10/40 dı. bor olarak da motorsilk kullandım. en kalitesi bunlardı. Ben açıkcası sizin dediğiniz olumsuz durumlarla karşılaşmadım. Ama açıkcası pek olumlu sonuçda alamadım. Motor çekiş gücünde benim hissedebildiğim bir durum olmadı. Yakıt tasarrufu göremedim. Motor biraz daha sessiz gibi çalıştı. Oda yağ değişiminde kullandığım için yağ yeni değiştiği için olabilir.
niye kullandın bu boru derseniz internette okuduğum yazılardan etkilendim. arabamda bir problem yaşamıyordum. İnternette okudukça yazıları dolmuşa geldim. Ben kullanıp deneyen bir kişi olarak artık bu ürünün çok faydalı olduğuna inanmıyorum.

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Eylül 2011, 09:54:21 »
yağ seçiminiz bence en iyisi ama o bor olayı en fazla bin kmde motor sessizliği falan sağlar sonra yağ mineralleri arasında kaybolur gider. boşu boşuna yağ katkılarına para vermeyin bence. En güzeli ucuz yağ + bor kullanacağımıza kaliteli yağları tercih edelim.