Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Bogaz kelebegi temizligi resimli anlatım  (Okunma sayısı 6207 defa)

Çevrimdışı hamit00

• Otomobil
    POLO 6N
Bogaz kelebegi temizligi resimli anlatım
« : 12 Temmuz 2015, 13:57:34 »
NOT:: ozmo arkadaşımdan özür diliyerek açıyorum konuyu.. Onun konusundaki resimler silindigi için açtım isterseniz konuyu silebilirim...
Sabit konuda var ama ordaki resimler silindigi ve görünmedigi için kendim bugün konuyu açmak istedim...
NOT 2 :: İlk denememdi umarım hata yapmamışımdır usta ellerin yorum yapmasını bekliyorum...
 Neyse başlıyorum :)

1) Bismillah dedikten sonra kırmızıyla işaretledigim vidaları yuvalarından çıkartıyoruz.

2) İşte vidaları söktükten sonra cıkan vidalar ve hava filtresini bi köşeye bırakıyoruz :D

3) İşte hava filtresini yerinden çıkarttıktan sonra Kelebek bogazı karşımıza çıkıyor..

4) Ne kadarda pis görünüyor degilmi :) :D

5) Yagcıdan aldıgım Würt marka bogaz temizleyiciyi püskürtüp temiz bez yardımıyla temizliyorum

6)Bez yardımıyla gaz telini çekip daha detaylı temizlemeye çalıştım..

7)Elimden geldigince temiz yapmaya çalıştım  en azından ilkine göre daha temiz oldu (acemi tesellisi :D )

8) Arabayı çalıştırdım ve kelebek bogazına 20-30 saniye boyunca azar azar würth'den püskürttüm aynı zamanda yavaş yavaş araca telden gaz vererek würth temizleyicinin iç kısımlara gitmesini sagladım.. Cok sıkarsanız araç bogulur gibi oluyor o yüzden biraz yavaş sıkın..

9)Yukardaki işlemler bittikten sonra aracı stop ediyor ve hava filresini tekrar yerine takma aşamasına geçiyoruz...OK ile işaretledigim borunun hava filresinin üstündeki ok ile işaretledigim yere girmesi gerekiyor.. aynı zamanda kelebek bogazınında üstüne düzgün yerleştirdigimizden emin olmamız gerekiyor..

10)Hava filresini yerine oturttugumuza göre vidalarını takmaya başlayabiliriz artık :)

11)Hava filresinin üstünde 1-2-3-4 yazan sayılara büyük vidaları takıyoruz geri kalan kısımlara küçük vidalarını takıyoruz..

12) VEE MUTLU SONN :)

Çevrimdışı koug

• Otomobil
    AFH Engine
Ynt: Bogaz kelebegi temizligi resimli anlatım
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2015, 08:48:17 »
Elinize sağlık. Ben de ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Boğaz kelebeğini manifolttan çıkararak da temizleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz yüzeysel temizlik de bence yeterlidir ancak daha derinlemesine bir temizlik için kelebeği sabitleyen 4 tane vidayı sökerek ve gaz telini çıkartarak yapmak daha sağlıklı olacaktır. Tabiki kelebeği söktükten sonra adaptasyona ihtiyacı var. Ancak sağlıklı bi kelebek, takıldıktan sonraki ilk kontak çevrildiğinde adaptasyonunu otomatik yapıyor. Vag bağlantısı ile kendi adaptasyonunu yaptığını gözlerimle gördüm. Bu da ufak bir hatırlatma olsun..

Çevrimdışı hamit00

• Otomobil
    POLO 6N
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2015, 18:39:35 »
Yorum için teşekkür ederim. Cesaret edemedim açıkcası kelebegi sökmeye yoksa öyle yapacaktım :)

Çevrimdışı Kensua

Otomobil
    Polo 1,4 Comfortline
  • Bir POLO gider, Başka POLO gelir :)
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2015, 20:08:12 »
Eline emeğine sağlık..
67 ZS 833

Çevrimdışı Diyeps

Otomobil
    Polo'97 6N Sportline 1.4 16V Dohc
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2015, 10:05:49 »
Eline sağlık hocam, resimlerin olması iyi olmuş.