Gönderen Konu: boğaz kelebeği... çok garip bir bakın...  (Okunma sayısı 30598 defa)

Çevrimdışı 6NCURESHOT

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo6n 2000
boğaz kelebeği... çok garip bir bakın...
« : 20 Mart 2014, 21:45:44 »
arkadaşlar son 5 ay içerisinde bizim meşhur boğaz kelebeklerimizle:) alakalı bir garip durum yaşamaktayım...

araç 2000 model 6n 1,6 motor 75 bg .(benzinli)

5 ay önce üzerindeki orjinal boğaz kelebeği sonunda ayar tutmaz oldu ve sürekli stop etme devir dalgalanması gaz yememe... gibi sorunlarla mecbur olarak değişime gittim.

5 ay önce taktığmız boğaz  kelebeği yan sanayi 280 tl civarıydı fiyatı (markası neydi hatırlamıyorum) 2,5 ay içerisinde aynı yukarıda yazdığım gibi ayar tutmaz oldu ve sürekli stop etme devir dalgalanması gaz yememe... gibi sorunlar başladı.statik devre arızası gibi buna benzer ama statik kelimesi geçen bir arıza verdi ve iade ettik.

Yine yan sanayi farklı bir marka olan bir kelebek daha taktık aynı sıkıntılar yaşandı.2,5 ay içerisinde.

sonuçta araç üzerindeki yan sanayi kelebek söküldü idareten bir kelebek takıldı o kelebek zaten arızalı şu anda.Benim araçtan çıkan yan sanayi olan bu boğaz kelebeği 1 gün sonra başka bir poloya takıldı.Vag com da ayarı yapıldı,hiç bir arıza vermedi her şey çok güzel hiç bir şekilde 4 gündür diğer polo üzerinde arıza vs herhan gi bir sıkıntı yaşatmadı.hala o polo üzerinde o boğaz kelebeği kullanılıyor.

sıkıntı nerede arkadaşlar ben anlayamadım.benim araç üzerinde 5 ay içerisinde 2 farklı boğaz kelebeği(yan sanayi) sanki zamanı kurulmuş gibi atıyorum 65 günde arıza vericeksin sen der gibi :::))) arızasını veriyor ve başka polo üzerinde sıkıntı yaşanmıyor.

lütfen bu konuyla çok uğraşmış,uğraşmamış çözmüş çözememiş arkadaşlar fikri olan olmayan yardımcı olur musunuz....????yoksa aracı ortadan 2 ye bölecem artık..:))

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
Ynt: boğaz kelebeği... çok garip bir bakın...
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2014, 22:08:43 »
Geçmiş olsun.

Boğaz kelebeği başa bela  :-[

Şimdi öncelikle boğaz kelebeğinin şase kablosunu hemen kafadan değiştiriyorsunuz. Hatta başka biryerden şase alıyorsunuz. Aracınızda kaçak varmı, aşırı akım çeken bir donanım varmı kontrol ettiriyorsunuz. Daha sonra boğaz kelebeğine bağlanan kabloyu kontrol ediyorsunuz. Ölçü aletini ucuna takarak ileriden biryerden kabloyu hafif soyarak temazsızlık varmı bakıyorsunuz. Tüm bunları yaptıktan sonra orjinal boğaz kelebeği alıp, motor ısısı 90 derecedeyken adapasyon yaptırıyorsunuz. Bu araçların bazı serileri fabrikadan arızalı beyin ile çıktı. Bazıları geri çağrıldı yeni sürüm yazılımlar yüklendi. Kimiside sizin araç gibi bu zamana kadar kullandı. Söylediklerimi yapın muhtemelen sorununuz % 90 çözülür. Boğaz kelebeğini taktığınız araç ile sizin aracın beyin kodunu karşlılaştırın mutlaka farklıdır. Geçmiş olsun.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2014, 00:57:30 »
Bir an kendimi gördüm sanki stop devir gaz yeme vs görünce.Allah kolaylık versin.Sorun gaz kelebğinin dışında bir parçadanda olabilir bu yüzden gaz kelebeği arızası gibi de görünebilir vag bağlantısında.beyin bozuk olabilir beyine yanlış sinyal gönderen herhangi bir sensör müşürde olabilir bu minval üzere arızanın gaz kelebeğindenmiş gibi görünmeside sizi doğal olarak boğaz kelebeğine yönlendirir sonuç 3 adet gaz kelebeği değişimi sonuç hüsran diğer araçta çalıştığı için sinir harbi.yaşadıklarımı ben bilirim.araçta değişmeyen bir ben varım içinde bulunan.yakında sanayiye gidip kendi parçalarımı değiştiricem belki arızalı parça bendedir polomda değil.
Resül çözüver şu arkadaşın işini yoksa kafasında saç kalmayacak. :)
Red Machine!!!

Çevrimdışı mkkpnar

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 6N
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2014, 02:26:24 »
Aynen bu arabanın tek sorunu bogaz kelebeği gibi gözüküyor ama degil 20 50 tl lik bi parçadan dolayı da yapabilir ! Ben bogaz kelebegi aldım sıfır orjinal yine yaptı , sonra olay distribütör cikti =)) simdi o bogaz kelebeğini saticam uygun fiyata :)) cok iyi araştırmanı tavsiye ederim , sitede cok tercubeli arkadaslar var gercekten .

Çevrimdışı 6NCURESHOT

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2014, 09:24:04 »
resul kardsm sanayıye bıraktm aracı benım usta elektırıkle alakalı bır sıkıntıdan kaynaklanabılecegnı soyledı,beyındende yapabılır dedı.butun elektırık tesısatı,beyın herseyı kontrol edcekler.beyın deyınce  :) aklıma bır anda kurban bayramı geldı araba ınanılmaz yagmur yemıstı 600 km bol yagmurlu gelmıstm yolda arabanın altındakı plastık doseme tıpaları bile asınıp su almstı,arka kapı motorumj of oldu su almıs ondan snra aracın kelebegı ayar tutmamaya basladı.acaba beyın su mu aldı o zaman su alsa sadece sıkıntıyı kelebekte mı gosterır.bugun bellı olack hersey kadayı yedırtecek artıkm :)

Çevrimdışı 6NCURESHOT

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2014, 09:51:54 »
semih dostum allaha şükür araç 2 senedir bir sıkıntı çıkarmamıştı allah sanada kolaylık versin .inş hepimiz şu derttlerimizden kurtuluruz.
elim ayağım kesiliyor sıpaya bi şey olunca ilk göz ağrımda :) kıyamıyorum. ama hatada bende arabanın üzerine çok düşüyorum,her binende araca yada uzaktan görende abi temizmiş ıvır zıvır yakıtı nasıl lpg yok iyi hakkından geliosun gibilerden söylerlerdi bende valla memnunum bi sıkıntı çıkarmadı araç şöyle iyi böyle iyi diye diye patlağı verdirdik sonunda ::)) bakıyorum araba kirli böyle yüzüne bakılacak hali yok arada sırada geliyor böyle satacam len seni diyorum yetti bu boğaz kelebeğin diyorum. :) yıkamacıya gidiyorum araba yıkanıyor bakıyorum parıl parıl oluyor bide yıkamacıda demezmi abi araban temizmiş :) buna bi jant bi yay diyor :) ilk göz ağrı duygularım depreşiyor yine  :sevgi:.iyisiyle kötüsüyle taşıdın beni diyorum bende seni taşıyayım biraz deyip kendimi avutuyorum :) bakalım nerde patlak vericem artık  :o

bugun inş. beyin filan değişecek demezler derlerse zaten değiştirmeyi düşünmüyorum.bir kaç usta daha gezerim sizlerin fikirlerini değerlendiririm diye düşünüyorum.bide tecrübeli arkdaşlar dahada fikirleriniz bekliyorum 70 kişi bakmış konuya 3 kişi yorum yapmış.hani polo kardeşliğimiz  :sevgi:

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2014, 10:20:20 »
resul kardsm sanayıye bıraktm aracı benım usta elektırıkle alakalı bır sıkıntıdan kaynaklanabılecegnı soyledı,beyındende yapabılır dedı.butun elektırık tesısatı,beyın herseyı kontrol edcekler.beyın deyınce  :) aklıma bır anda kurban bayramı geldı araba ınanılmaz yagmur yemıstı 600 km bol yagmurlu gelmıstm yolda arabanın altındakı plastık doseme tıpaları bile asınıp su almstı,arka kapı motorumj of oldu su almıs ondan snra aracın kelebegı ayar tutmamaya basladı.acaba beyın su mu aldı o zaman su alsa sadece sıkıntıyı kelebekte mı gosterır.bugun bellı olack hersey kadayı yedırtecek artıkm :)

Bu mesajı görünce direkt beyin su aldığını düşündüm beyni açıp içini kontrol edin büyük bir ihtimal oksit yapmıştır.Ön taraftaki ızgaraların içlerindeki su tahliye deliklerini şişletip temizletin zamanla içi yaprak çamur olup takınıyor. Polo kardeşliği değilde normal insan kardeşi olarak  ;) Ben Hüseyin abi Semih Abi Kaan Abi varız. Bu arabaların sıkıntıları belli çözümüde belli can sıkacak bir durum yok. Asıl önemli olan Allah kimseye triger kopması yaşatmasın gerisi önemli değil.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2014, 10:23:29 »
kelebeğin şase kablosu ve ateşleme sistemini yenilemeyle başla. Buji kabloları, bujiler, bobin vs.
3 Kişi mantıklı cevap verince 70 kişininde artık yazacağı birşey kalmıyor  :)  Gelişmeleri paylaşırsanız fikir sahibi oluruz. Geçmiş olsun
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Mart 2014, 12:01:05 »
Aynen bu arabanın tek sorunu bogaz kelebeği gibi gözüküyor ama degil 20 50 tl lik bi parçadan dolayı da yapabilir ! Ben bogaz kelebegi aldım sıfır orjinal yine yaptı , sonra olay distribütör cikti =)) simdi o bogaz kelebeğini saticam uygun fiyata :)) cok iyi araştırmanı tavsiye ederim , sitede cok tercubeli arkadaslar var gercekten .
Senin aldığın orjinal gaz kelebeğini neden takıp eskisi satmıyorsun daha iyi değil mi aldığın malzeme vdo siemens oem:030133064F numaralı ürün mü?
Red Machine!!!

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2014, 12:07:41 »
kelebeğin şase kablosu ve ateşleme sistemini yenilemeyle başla. Buji kabloları, bujiler, bobin vs.
3 Kişi mantıklı cevap verince 70 kişininde artık yazacağı birşey kalmıyor  :)  Gelişmeleri paylaşırsanız fikir sahibi oluruz. Geçmiş olsun
+1
Red Machine!!!

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: boğaz kelebeği... çok garip bir bakın...
« Yanıtla #10 : 21 Mart 2014, 13:48:05 »
Bogaz kelebeginin sase kablosu yuzunden neler cekmistim ben. Arabanin deviri 3000 den asagi inmiyordu nerdeyse ;D

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çevrimdışı mkkpnar

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 6N
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2014, 01:18:36 »
Senin aldığın orjinal gaz kelebeğini neden takıp eskisi satmıyorsun daha iyi değil mi aldığın malzeme vdo siemens oem:030133064F numaralı ürün mü?

Yanlış yazdım sanırım , Tabiki eskini saticam onun koduda senin yazdığın ;) ne kadara satılıyor bilgin var mı acaba ?

Çevrimdışı 6NCURESHOT

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2014, 21:29:30 »
evet arkadaşlar sorunu beyinde bulmuşlar...su kaçma yada oksitlenme gibi bir şey yokmuş.hernagibir yüksek akım çeken,elektirik aksamında vs hernagibir bi şey bulamamışlar.
ayrıca boğaz kelebeğinin tarif edilen yerde(montaj ayaklarını oralarda) şase kablosu yokmuş  ??? bunlarda olmazmış ne kadar doğru bilemiyorum.

araç üzerindeki kendi beyni takılıyken sıfır boğaz kelebeği(yan sanayi) takmışlar ayar tutmamış.çıkma beyin takılmış ayar tutmuş adaptasyonu yapmışlar.aracı cuma akşamı aldım.10-15 gün kadar dene dedi usta.hernagibir ücret ödemedim.

Eski beyinde,
kontak çevrildiğinde arka benzin deposunda gelen(sanırım benzin pompasının sesi) uzun sürerdi.(5-6 sn)
Göstergeleeden gelen bi tınlama sesi vardı oda uzun sürerdi.(5-6 sn)
Rolanti 9,5 ta sabit kalırdı.

Yeni beyinde ,
pompanın sesi çok kısa sürüyor(1-2 sn kadar)
göstergelerden gelen ses (1-2 sn kadar)
rolanti 9 un altında 8,7 gibi duruyor.(usta durması gereken yer orası diyor...)

olumsuz yanlar yeni beyinde,

rolanti 8,7 civarıda durduğundan, hiç olmayan bir titreme başladı(4 sn de bir vuruntu gibi) hararet 90 derecedeyken daha çok belli oluyor ayrıca araç içerisinde belli oluyor kaputun açıp bakınca motorda herhangibir titreme yok.

şimdi arkadaşlar bazı sorularım var,,,

Bu beyin ayar tuttu diyelim.sizce fiyat ne olur?ne kadar garanti verirler.
Kendi beynini yeniden taktırıp orjinal kelebek mi deniyeyim?(risk mi olur?)
Bu rolantinin durduğu yer doğrumudur?
Bu titreme gibi 4-5 sn de bir yaptığı neden kaynaklanır?(hararet özellikler 90 derecede sabitken)
Beyinde bir arıza olsa bile başka bir şekilde aracın başka yerlerinde sıkıntı çıkarmaz mıydı...sadece boğaz kelebeğini mi etkiler...

çok kafa şişirdim sanki arkadaşlar....

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2014, 23:44:51 »
Yanlış yazdım sanırım , Tabiki eskini saticam onun koduda senin yazdığın ;) ne kadara satılıyor bilgin var mı acaba ?
valla biraz ilan sitelerine bakarsan ortalama fiyatları görürsün.sendeki gaz kelebeği orijinal dimi.durumu nasıl yani arızası falan varmıdır normalde.
Red Machine!!!