Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Aracım da antifiriz kullanmıyorum soğuk havalarda ........  (Okunma sayısı 5397 defa)

Çevrimdışı ati del mora

Otomobil
    98 1.6 polo hb
  • Volkswagen Türkiye
Merhaba aracımda antifiriz kullanmıyorum soğuk havalarda aracımı çalıştırıp ısıtıyorum fırsat buldukca.ancak bir arkadasım bunun zararlı oldugunu soyledi .bilginiz varsa fikirlerinize ihtiyacım var.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: Aracım da antifiriz kullanmıyorum soğuk havalarda ........
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2016, 21:51:49 »
Öncelikle antifrizin neden kullanıldığını öğrenirseniz arabanızı bir daha antifrizsiz kullanmazsınız.
Antifrizin görevleri,
1. Kaynama noktasını yükselterek özellikle motor bloğuna yakın aşırı sıcak bölgelerde ısı transferinin düzgün gerçekleşmesini sağlar. Su aniden kaynayacağı için yüzeyle temas azalır ve bölgesel aşırı ısınma olabilir.
2. Donma noktasını düşürür. Soğuk havalarda soğutma sıvısının donmasını engelleyerek sistemin zarar görmesini engeller.
3. Paslanmayı önler. Soğutma sisteminde yetersiz antifriz olması veya hiç olmaması sistemi tamamen paslanmaya açık halde bırakır. Paslanan parçalar geri dönüşü olmayacak şekilde hasar alır.
4. Sistemde tortu birikimini engeller. Kireç gibi tortuların sistemde birikmesi ısı iletimini düşürecektir.

Doğru olan sistemin tamamen boşaltılması, temiz su ile sirkülasyon yaptırılıp sistem temizlendikten sonra %50 saf su %50 antifriz karışımı ile sistem tekrar doldurulmalıdır. Yaşadığınız bölgenin iklimine göre %33 ile %66 arasında sulandırılabilir.
Antifrizi kesinlikle saf kullanmayınız. Saf kullanıldığı taktirde ısı iletim özelliğini ve donmama özelliğini kaybeder.
Kullanmanız gereken antifriz G13 şartnamesine uygun olmalıdır. Uygun antifrizi en yakın yetkili servisten temin edebilirsiniz, piyasada bulunan antifrizler bu şartnameyi karşılamıyor.
Antifrizde bulunan paslanma engelleyici ve pH dengeleyici gibi katkılar zamanla özelliğini yitirdiği için 3-4 yıl arayla sistem komple boşaltılıp, temizlendikten sonra yeniden antifrizli suyla doldurulmalıdır.

Her şeyden önce aracınızın değerini bilerek ileride ağır hasar oluşturabilecek bu periyodik bakımlardan kaçmamanızı kesinlikle tavsiye ederim.
Aynı özenin motor yağı ve filtreler gibi parça seçiminde de gösterilmesi gerekir.

Güvenli sürüşler.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2016, 22:43:53 »
Edincol un saydıklarının içinde en önemlisi bence çok sıcak iklimlerde bile nasıl olsa su donmaz diyerek koymadığınızda, zamanla korozyon ve kireç oluşmasıyla su kanallarında, radyatör kanallarında tıkanma, termostadın kitlenmesi, devirdaim pompasının bozulması dolayısıyla kaçınılmaz hararet ile conta yanması ve belki de motorda 400-500 bin km sorunsuz çalışabilecekken 200 binlerde iflas, zaman ve para kaybı, can sıkıntısı vs vs.
Yani koymamak bindiğin dalı kesmekle eşdeğer bence.

Çevrimdışı ati del mora

Otomobil
    98 1.6 polo hb
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2016, 01:12:46 »
teşekkürler ilgi ve alakanız için çok faydalı oldu.

Çevrimdışı ati del mora

Otomobil
    98 1.6 polo hb
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2016, 13:24:16 »
bir  sey daha sorucam.suan hava karlı arabamı kullanamıyorum .sabah, aksam calıstırıp ısıtıyorum bunun bir zararı var mıdır ?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2016, 16:55:35 »
Kullanmayacaksanız çalıştırıp boşuna yakıt harcamayın derim. Hem geceden motor sıvısında donma olur ve fark etmezseniz arıza ihtimali var.

Çevrimdışı ati del mora

Otomobil
    98 1.6 polo hb
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2016, 20:49:22 »
Cok teşekkür ederim bilgileriniz için.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2016, 21:04:34 »
Uygun vasıfta antrifrizi uygun oranda koydurun kafanız rahat etsin, ne kadar çalıştırsanız da hava durumuna göre yine de donabilir, devirdaim pompasının suyu donarsa marşla beraber trigeri sıyırabilir ya da pompayı suyu basamaz hale getirip motora ağır hasar verebilirsiniz.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2016, 11:50:54 »
Emre yazacak bir şey bırakmamış.  :tamamdir
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2016, 20:37:30 »
Emre yazacak bir şey bırakmamış.  :tamamdir

Estafurullah hocam, teorik ayrı pratik ayrı  :)