Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo 6N ön tampon ve far sökme takma, resimli anlatım  (Okunma sayısı 18983 defa)

arkadaşlar Polo 6N aracıma bugün Angel Far takmak üzere ön tamponu indirdim, sizinle de paylaşayım dedim (merak edenlere: Angel'ları takamadım çünkü soket farklı çıktı, Naci Abi'nin ellerinden öpecek artık, çarşamba günü takılmış olacak bir aksilik çıkmazsa, Angel resimleri o zaman eklenecektir aracımın konusuna)

önce tamponun çamurluk vidalarını sökmekle başlıyoruz, okların hizasında ve doğrultusunda 3 adet vida mevcut iki tarafta da, sağ taraftakileri sökerken direksiyonu tam sola, sol taraftakileri sökerken tam sağa döndürüyoruz ki vidaların olduğu kısımlara rahatça erişebilelim

çamurluktaki vidalarla işimiz bitince ön ızgarayı yerinden çıkarıyoruz, ızgara arkasındaki plastiğe dört tane tırnakla oturur, tırnakları ince bir şeyle ittirdiğimizde ızgara kendini bırakıyor zaten, ben bu işlemi maket bıçağıyla yaptım, düz tornavida da iş görür, daha önce düz tornavida ile sökmüştüm

ızgarayı söktükten sonra sinyalleri yerinden söküyoruz

sinyalleri söktükten sonra ızgarayla tamponun arasındaki plastik parçayı çıkarıyoruz, bunun için sinyalin altında kalan vidaları söküyoruz

vidaları söktükten sonra plastik parçayı tutan tırnakları resimdeki gibi kendimize çekerek çıkarıyoruz

tamponun ön tarafta farlara yakın iki vidasını da söküp tamponun çıkarıyoruz. Tamponu taşımak için güçlü kuvvetli olmaya gerek yok, göründüğü kadar ağır bir parça değil

tamponu söktükten sonra farları söküyoruz, bunun için önce üst taraftaki iki vidayı söküyoruz

farın üçüncü vidası alt tarafta biraz derinde. Hiza olarak tam ortada. Bu vidayı da söktükten sonra farı tamamen sökmüş oluyoruz.

Püf noktalar:
- Tamponun ön ızgara altında kalan vidaları tutan somun boşta olabilir, benim arabamdaki somun oraya entegre fakat tüm 6N'lerde bu böyle değil. O yüzden o vidaları sökerken bir parmağınızla vidanın karşılığındaki somunu tutmakta fayda var, eğer düşürürseniz şasi başlarına monte edilmiş olan, tamponun arkasında kalan sac darbe emiciyi de sökmek zorunda kalırsınız.
- Sinyallerin lambaları fotoğraflarda sökülmüş görünüyor, sinyalin arkasındaki soketi saat yönünün tersine çevirince çıkar o soket yerinden.

Ynt: Polo 6N ön tampon ve far sökme takma, resimli anlatım
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2010, 23:13:01 »
Ellerine sağlık Deniz, çok iyi anlatmışsın. Muhakkak işine yarayacaktır birinin :)

« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2010, 08:51:46 »
Ellerine sağlık Deniz, çok iyi anlatmışsın. Muhakkak işine yarayacaktır birinin :)
teşekkür ederim :melek: içimizden biri bile tampon indirmek için kaportacıya boşuna para vermezse bu anlatım işe yaramış olacaktır bence

« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2010, 16:33:41 »
bu fotoğraflı anlatım koyanlar epey hayır duası alıyor herhalde. başka bir fotolu anlatım sayesinde ön konsola 150 tl vermekten kurtulup kendim tamir ettim.
mutlaka birinin (belki de bir gün benim) bir işine yarar bu da. elinize sağlık.

« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2010, 22:17:24 »
rica ederim, yapılanlar paylaşınca anlamlı, yoksa kendi kendine herkes bir şeyler yapabiliyor

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2010, 23:38:15 »
Tamponu sökmeden yaptım ben  ;)

« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2010, 12:05:23 »
uzun uçlu vida ile tamponu sökmeye gerek kalmıyo, haklısın :tamamdir

« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2010, 12:43:18 »