Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Akü ışığı ve direksiyon  (Okunma sayısı 25267 defa)

Akü ışığı ve direksiyon
« : 09 Nisan 2008, 08:57:01 »
Merhaba Arkadaşlar.
Dün gece  yarısı eve dönüş yolunda haraket halinde iken birden akü ışığının yandığını gördüm. Sonra direksiyon ağırlaşmaya başladı. Hemen yavaşlayıp sağdan gitmeye başladım. Direksiyon iyicene ağırlaştı. O şekilde evin önüne kadar geldim ama direksiyonu döndürmek için bayağı zorlandım. Allahdan evin orada geniş bir boşluk buldum da aracı parkedebildim. Dar bir yere çok zor girerdim.  Direksiyonun ağırlığını şöyle tarif edeyim aracı çalıştırmadan direksiyonu cevirmeye calışırsınız ya çok zor döner aynı o şekildeydi.
Aracı durdurdukdan sonra yeniden çalıştırdım, çalıştı. Tüm elektrik ile çalışan şeyleri test ettim hepsi çalışıyordu. Anlayamadım.
Hele akü ışığı ile direksiyon arasında bir bağlantı kuramadım. İşlerin yoğunluğundan dolayı işe geldiğimden araçlada ilgilenemedim ama şu anda ne gibi arızası olduğunu çok merak ediyorum. Bir fikri olan varmı acaba?  :-[
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2008, 12:25:06 Gönderen: eroldemir73 »

Ynt: Akü ışı ve direksiyon
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2008, 11:00:11 »
Biraz önce usta ile konuştum. Kendisine telefonda anlattım hemen kayış kopmuş senin dedi.  :saskin:
Şarj dinomosuna giden kayış kopunca böyle oluyormuş, bu tip sorunlar gösteriyormuş.
Yinede sizlere bir danışmak istedim. Daha başına böyle bir şey gelmiş birisi varmı diye veya daha sonradan birisinin başına gelirse arızanın neden kaynakladığını öğrensin diye.
Direksiyon ne alaka anlamadım ama ustama güveniyorum. Kendisi Kocamustafapaşa'daki ali paşa daki ufak sitedeydi. Aycan Usta.. Çok iyidir. Oradaki tamirhaneler geçen günlerde yıkıldı. Şimdi Zeytinburnu sanayiye taşındılar.
Ben zaten bu konuda biraz şanslıyım. Kayınbiraderlerin birisi Kaporta - boyacı, Ötekli radyatör, elektrik ustası.. açıkcası pek para verdiğimde söylenemez ama yinede herşeyde de rahatsız etmek istemiyorum.
Lazım olursa bu konuda kendilerine yardımcı olurum.

Çevrimdışı TheSaint

• Polo yordun beni...
Ynt: Akü ışığı ve direksiyon
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2008, 20:16:05 »
Aynısı benimde başıma gelmişti...Araba stop edip akü ışığı yanmıştı ve direksiyon ağırlaşmıştı. Fakat ağırlaşma araba stop ettiği içindi sanırım. Servise götürdüğümde boğaz kelebeği temizlendi ve gerekli bakımlar yapıldı. 1 haftadır hiç aynı problemle karşılaşmadım...

« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2008, 12:58:51 »
Benim arabada stop etme veya başka problem olmadı.. akü ışığı yandı ve direksiyon hidrolik devreden çıktı.
Dün götürdüm, dedikleri gibi kayış yerinden çıkmış. Yaklaşık 2 parmak kalınlığındaki kayış zaman içerisinde parçanarak 1 parmakdan daha dar bir hale gelmiş en sonunda içindeki dişlerde gidince yerinden çıkmış. 15 YTL ye yenisini aldım. usta hemen 5 dakikada taktı. Tanıdık olduğu için benden parada almadı.
Şarj motoru, dreksiyonun hidrolik pompası, klima filan hep bu kayış ile dönüyormuş.. Bunuda öğrenmiş oldum..

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2008, 15:08:36 »
Benim arabada stop etme veya başka problem olmadı.. akü ışığı yandı ve direksiyon hidrolik devreden çıktı.
Dün götürdüm, dedikleri gibi kayış yerinden çıkmış. Yaklaşık 2 parmak kalınlığındaki kayış zaman içerisinde parçanarak 1 parmakdan daha dar bir hale gelmiş en sonunda içindeki dişlerde gidince yerinden çıkmış. 15 YTL ye yenisini aldım. usta hemen 5 dakikada taktı. Tanıdık olduğu için benden parada almadı.
Şarj motoru, dreksiyonun hidrolik pompası, klima filan hep bu kayış ile dönüyormuş.. Bunuda öğrenmiş oldum..

Bu dediğiniz kayışın yerini tarif edebilirmisiniz.hatta resim koyma imkanı varsa daha iyi olur.
Şimdiden teşekkür ederim.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2008, 15:25:15 »
Bu dediğiniz kayışın yerini tarif edebilirmisiniz.hatta resim koyma imkanı varsa daha iyi olur.
Şimdiden teşekkür ederim.

+1903
Benimde bazen direksiyonu çevirirken devir düşüyor
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

« Yanıtla #6 : 11 Nisan 2008, 16:00:53 »
Karşısından baktığında motorun hemen sol tarafında yanda duruyor. Yenisi yaklaşık 2 parmak (benim parmağımla :) ) kalınlığı var.
Elimde resim yoktu. Ozmo arkadaşımının başka bir konu için siteye koymuş olduğu fotoğrafdan izinine sığınarak resimde eklemeye çalışacağım.

« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2008, 20:27:42 »
Orası şarz dinamosunun kayışıysa triger kayışları nerede bu Polo'ların?

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2008, 22:52:15 »
 :tamamdir

Çevrimdışı rye

« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2008, 21:38:46 »
arkadaşlar aranıza yeni katıldım, akü ışığının yanması ve stop etmesinin birinci sebebi boğaz kelebeğinim pislenmesidir, basit bir şekilde temizlenebilir, ilkincisi şarj dinamosu olabilir, arızalıdır, konjeltörü bozulmuş olama ihitimali vardır ama bence kelebekle ilgili, çünkü şarj dinamosunda direksiyon ağırlaşmaz, araç aküden çalışmaya devam eder. ama araba kelebekten dolayı stop eder ve hidrolik direksiyon görevini yapamaz ağırlaşır. araç durur tekrar çalıştırdığınızda eski haline döner. bence önce bir motor uzmanı görsün. basit bişey gibi görünüyor.

« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2008, 10:38:00 »
Dün akşam aynı sorunla bende karşılastım şarj dinamosu ışığı yandı söndü ama direksiyon dönerken çok ağırlaştı sandım tır döndürüyorum 5-6sn sürdü sonra düzeldi yada öyle sandım ama önemli bir konu kullanım klavuzunda dinamonun kayışının gevşek olabileceği söyleniyor bir daha yanarsa sanayi yolu görünür

Çevrimdışı rye

« Yanıtla #11 : 14 Nisan 2008, 22:39:29 »
gevşek olma ihtimali vantilatör kayışında vardır.şarj dinamosunun kayışı olacağını sanmam

« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2009, 09:20:47 »
Arkadaşlarson bir haftadır benim de direksiyonu çevirince anlık devir düşüp geri normale dönüyor, bazen de stop ediyor... Neden olur bu?

« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2009, 22:20:16 »
bende de oluyor nadıren:)ama hep yavas giderken yada durma noktasına geldiğimde oluyor haa birde araç tam ısınmamışken oluyor ki bu da sanırım b.kelebeğinden kaynaklanıyor.malesef benimki de arıza veiyor