Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 97 sportline 1.4 16V yardımlarınız!!!  (Okunma sayısı 8520 defa)

97 sportline 1.4 16V yardımlarınız!!!
« : 26 Ağustos 2014, 23:40:11 »
merhaba arkadaşlar,
bir kaç sıkıntım var onları sizinle paylaşmak istiyorum.ve yardımlarınızı bekliyorum.

-sportline kullanan arkadaşlar ortalama aracınız benzinde ne yakıyor.
-geçen konularda'da açmıştım yakıt problemini(bu na bağlı olarak ustam kendince çözüm üretip hararet müşürünü değiştirdi.yaptığı kontroller'de lambda sensöründe sıkıntı olmadığını söyledi ve olay kapandı.Gelelim asıl konuya geçenlerde benzin dipteyken araca 100 tl'lik yakıt aldım ortalama yarım depo civarı bi doluluk oranı gözlemledim.sonra aracı 10 gün civarında kullanmadım araca bindiğim zaman benzinin bayağı bir azaldığını fark ettim gittim benzinliğe bidona 25 tl lik yakıt aldım ve ortalama 90-100 arası olacak şekilde gece yol yaptım ve gittiğim kilometre 112 tık dedi ve kaldı sizce bu normal midir.
-yakıt tasarrufuyla ilgili olarak katalizörüm boştu yararı olacağını söylediler ve yerine susturucu taktırdım. gene olmadı.
-birde arabam rolantide durduğu zamanlar sarsıntı yapıyor.(boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı).devir saatinde oynama yok.

son olarak ta hepinizden özür diliyorum baya uzun yazdım kusura bakmayın (ASLAN BESLEYEN YEMİNE KATLANIRDA.ARKADAŞ BİZİMKİ KUZUYLA KOYUNLA DOYMUYOR Kİ.DİREK DEVE İSTİYOR.) :) :sevgi:
İstanbul masalı

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: 97 sportline 1.4 16V yardımlarınız!!!
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2014, 23:55:43 »
112 kilometrede 5 litre yakmış, gayet düşük bir tüketim. Bundan daha az olması imkansız gibi.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2014, 00:13:10 »
100 tl lik yakıtla 112 km yapmış :D 25 tl ile değil :D
ilk once bende ole okudum diyorum dizelden az yakmş :D
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2014, 00:13:37 Gönderen: alper19 »

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2014, 00:24:25 »
100 tl lik yakıtla 112 km yapmış :D 25 tl ile değil :D
ilk once bende ole okudum diyorum dizelden az yakmş :D

gittim benzinliğe bidona 25 tl lik yakıt aldım ve ortalama 90-100 arası olacak şekilde gece yol yaptım ve gittiğim kilometre 112 tık dedi ve kaldı

25tl lik yakıt 5 litre olmuyor mu ?

« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2014, 00:45:45 »
senini araba benzini bidondan çekiyo heralde

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2014, 00:52:07 »
;D

Yani bidona yakıtı benzin bitince koymak için almış :)

O zaman 100 tl lik yakıtla, yani 20 litre ile 112 kilometre de acayip yüksek bir tüketim. Umarım kısa zamanda sorun çözülür.

Çevrimdışı ramazan_40

Otomobil
    Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2014, 01:27:20 »
merhaba arkadaşlar,
bir kaç sıkıntım var onları sizinle paylaşmak istiyorum.ve yardımlarınızı bekliyorum.

-sportline kullanan arkadaşlar ortalama aracınız benzinde ne yakıyor.
-geçen konularda'da açmıştım yakıt problemini(bu na bağlı olarak ustam kendince çözüm üretip hararet müşürünü değiştirdi.yaptığı kontroller'de lambda sensöründe sıkıntı olmadığını söyledi ve olay kapandı.Gelelim asıl konuya geçenlerde benzin dipteyken araca 100 tl'lik yakıt aldım ortalama yarım depo civarı bi doluluk oranı gözlemledim.sonra aracı 10 gün civarında kullanmadım araca bindiğim zaman benzinin bayağı bir azaldığını fark ettim gittim benzinliğe bidona 25 tl lik yakıt aldım ve ortalama 90-100 arası olacak şekilde gece yol yaptım ve gittiğim kilometre 112 tık dedi ve kaldı sizce bu normal midir.
-yakıt tasarrufuyla ilgili olarak katalizörüm boştu yararı olacağını söylediler ve yerine susturucu taktırdım. gene olmadı.
-birde arabam rolantide durduğu zamanlar sarsıntı yapıyor.(boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı).devir saatinde oynama yok.

son olarak ta hepinizden özür diliyorum baya uzun yazdım kusura bakmayın (ASLAN BESLEYEN YEMİNE KATLANIRDA.ARKADAŞ BİZİMKİ KUZUYLA KOYUNLA DOYMUYOR Kİ.DİREK DEVE İSTİYOR.) :) :sevgi:

-Sportline kullanıcısı olarak aracım lpg li olduğu için benzinde hiç yakıt hesaplamadım lpg de ortalama  km de 21-24 krş yakıyor benzindede tahminen 40-45 kuruş yaktığını düşünüyorum

-Katalizör yerine susturucuyu takdırdıysan muayeneden kesinlikle geçirmiyolar haberin olsun katelizör ölmüş bile olsa sakla muayeneden önce taktırır öyle geçersin...ben onun için muayene günü epey uğraştım  :) üstelik kat iptali oldugundan haberin bile yoktu daha önceki sahibi iptal edip susturucu taktırmış

- Rolanti sıkıntısı için ise gerçek bir vw ustasına git!iyi bir avans ayarı yaptır eğer bakım zamanında yaklaşıyorsa  buji ve buji  kablosunu değiştirt(sportline nin buji kablosu pahalı 120 tlye almıştım ben ) ve egr valf kontrolü yaptır ya komple iptal etsin yada içini temizlesin bence iptal etmek en mantıklısı hem ucuz hem zahmetsiz ayrıca hava filtresine bağlı olan yağ buhar hortumunu elle kontrol et yumaşamışsa muhtemelen en dipten katlanmıştır ve yağ buharını dışarıya atamıyodur zamanla bu buhar dışarı çıkmadıkca mayonez gibi olup bütün boruyu dolduruyor her nekadar boru ucunda tıkanma gözükmesede dipde durum öyle inan bana dolayısıyla yağ buharı dışarı çıkamayıp  motorun zorlanmasına ve dengesiz çalışmasına neden oluyor mümkünse boruyu komple değiştir en son olarakta adaptasyonunu yaptır kışa bile hazır olan arabanı rahatlıkla kullanabilirsin  8) 8)

Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

« Yanıtla #8 : 27 Ağustos 2014, 09:03:08 »

valla bilmiyorum şükür ben daha rahatlıkla binemedim genelde o bana biniyor (:
İstanbul masalı

« Yanıtla #9 : 27 Ağustos 2014, 09:18:35 »

-Sportline kullanıcısı olarak aracım lpg li olduğu için benzinde hiç yakıt hesaplamadım lpg de ortalama  km de 21-24 krş yakıyor benzindede tahminen 40-45 kuruş yaktığını düşünüyorum

-Katalizör yerine susturucuyu takdırdıysan muayeneden kesinlikle geçirmiyolar haberin olsun katelizör ölmüş bile olsa sakla muayeneden önce taktırır öyle geçersin...ben onun için muayene günü epey uğraştım  :) üstelik kat iptali oldugundan haberin bile yoktu daha önceki sahibi iptal edip susturucu taktırmış

- Rolanti sıkıntısı için ise gerçek bir vw ustasına git!iyi bir avans ayarı yaptır eğer bakım zamanında yaklaşıyorsa  buji ve buji  kablosunu değiştirt(sportline nin buji kablosu pahalı 120 tlye almıştım ben ) ve egr valf kontrolü yaptır ya komple iptal etsin yada içini temizlesin bence iptal etmek en mantıklısı hem ucuz hem zahmetsiz ayrıca hava filtresine bağlı olan yağ buhar hortumunu elle kontrol et yumaşamışsa muhtemelen en dipten katlanmıştır ve yağ buharını dışarıya atamıyodur zamanla bu buhar dışarı çıkmadıkca mayonez gibi olup bütün boruyu dolduruyor her nekadar boru ucunda tıkanma gözükmesede dipde durum öyle inan bana dolayısıyla yağ buharı dışarı çıkamayıp  motorun zorlanmasına ve dengesiz çalışmasına neden oluyor mümkünse boruyu komple değiştir en son olarakta adaptasyonunu yaptır kışa bile hazır olan arabanı rahatlıkla kullanabilirsin  8) 8)

kardeşim benim yağ buhar hortumu hava filtresinin oradan yırtık bezle bağlanmış bir sıkıntı olur mu bilmiyorum.
bakımdan yeni çıktı araba komple yağ filtresi,hava filtresi,benzin filtresi,polen filtresi,yağı vs vs.
ama artık acayip sıkılmaya başladım ya lpg taktırcam yada satıp dizel bi araba alıcam :bekleriz: :bekleriz: :bekleriz:
İstanbul masalı

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #10 : 27 Ağustos 2014, 10:32:28 »
kardeşim benim yağ buhar hortumu hava filtresinin oradan yırtık bezle bağlanmış bir sıkıntı olur mu bilmiyorum.
bakımdan yeni çıktı araba komple yağ filtresi,hava filtresi,benzin filtresi,polen filtresi,yağı vs vs.
ama artık acayip sıkılmaya başladım ya lpg taktırcam yada satıp dizel bi araba alıcam :bekleriz: :bekleriz: :bekleriz:

Hocam sakın arabada ki tüm sorunlar bitmeden, benzin tüketimin normale dönmeden LPG taktırma. Sonra LPG ayarları zaten düzensiz olan motorda iyice kaçıyor ve sorunların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Forumdan bunu çok kere gördük.

İyi bir ustanız yoksa yetkili servise götürüp kontrol yaptırmak sorunu daha kısa sürede çözmenize yardımcı olabilir.

« Yanıtla #11 : 27 Ağustos 2014, 11:03:50 »
Hocam sakın arabada ki tüm sorunlar bitmeden, benzin tüketimin normale dönmeden LPG taktırma. Sonra LPG ayarları zaten düzensiz olan motorda iyice kaçıyor ve sorunların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Forumdan bunu çok kere gördük.

İyi bir ustanız yoksa yetkili servise götürüp kontrol yaptırmak sorunu daha kısa sürede çözmenize yardımcı olabilir.

belki bilirsiniz bizim burada topkapı'da tezcan usta diye bir usta var adam gerçekten işinin ehli ona bırakıcam artık toplasın arabayı sonrada lpg işini düşünücem
İstanbul masalı

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #12 : 27 Ağustos 2014, 11:06:28 »
belki bilirsiniz bizim burada topkapı'da tezcan usta diye bir usta var adam gerçekten işinin ehli ona bırakıcam artık toplasın arabayı sonrada lpg işini düşünücem

Bilmiyorum ama iyi bir ustaysa sorununuzu çözecektir. Kolay gelsin.

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #13 : 27 Ağustos 2014, 13:28:30 »
Adaş yakıt tüketiminde sıkıntı var.o kadar olmamalı...Rolantide ki sarsıntıya gelince avans ayarın düşük olabilir ayrıca bujilerinden birinde kaçırma varsa geçişlerde atlama yapıyor da olabilir yani arızalı bujiye denk geldiğinde diğerine geçişte sarsıntıyı yapabilir.Eğer elinden geliyorsa bujilerini sök güzelce uçlarını temizle gerekirse zımpara ile kurumlarını al yeniden tak.düzelme olmazsa avansa yönelirsin.birde rölantideyken gaza yüklen bırak yüklen bırak eğer patlatma yapıyorsa o zaman dist.kesin diyebilirsin..bütün bunları gaz kelebeğin,lambda sensörün,devir sensörün(hall), hararet müşürün,dist kapağın ve buji kabloların düzgün olduğunu varsayarak söylüyorum. unutmadan egr valfini de söküp bir bakmanı öneririm hatta içini açıp kurumları temizlemeni.rahatlayacağını düşünüyorum hatta yakıt tüketiminde düşüş olacağı kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2014, 13:30:39 Gönderen: bluerose1 »
Red Machine!!!